Fot. Flickr.com
Koszt energii elektrycznej - przyczyny wzrostu
Przyczyn drożejącej energii elektrycznej można szukać w sferze politycznej oraz uwarunkowań, które zostały wykształcone na przestrzeni kilku lat. Na wzrost cen wpływ ma rozwój koniunktury gospodarczej oraz większy popyt. Pod uwagę należy także wziąć konieczność inwestowania w projekty energetyczne związane z infrastrukturą oraz zmniejszaniem emisji CO2.
Do tego dochodzi także polityka dotycząca transgranicznego przesyłu prądu blokująca tani prąd z krajów sąsiednich i chroniąca tym samym krajowych monopoli. Znikome przełożenie na ceny energii elektrycznej ma taniejący na światowych rynkach węgiel – większość energii produkowana jest z rodzimego węgla. Ponadto non stop wzrasta udział OZE w całkowitym zużyciu, który powinien wynosić 17% do 2018 roku.
Czy ceny energii spadną?
Ceny energii elektrycznej mogłoby spaść dzięki dostępowi do tańszej energii z rynków sąsiednich. W tej chwili funkcjonującymi połączeniami z Niemiec przepływa tranzytem energia elektryczna do Austrii oraz Czech. Natomiast połączenia na granicy wschodniej są od wielu lat nieużytkowane. Wyjątkiem jest tu budowana linia 400 kV pomiędzy Litwą a Polską.
Ile będzie kosztować prąd za 2 lata?
Eksperci przewidują, że ceny energii pójdą w górę. Wpływ na ewentualne podwyżki mogą mieć koszty inwestycji w nowe moce wytwórcze. Ponadto, jeśli dojdzie do konsolidacji sektora energetycznego i węglowego to firmy energetyczne będą zmuszone do wygospodarowania ogromnych środków finansowych na kupno aktywów.