Ostatnio upalne dni generują duże zapotrzebowanie na moc, a jeśli do tego dojdzie brak wiatru to często mamy do czynienia z wysokimi hurtowymi spotowymi cenami energii elektrycznej. Dlaczego? Bo, gdy wiatraki stoją, a popyt jest wysoki to do „gry” wchodzą najdroższe elektrownie węglowe i windują wysokie ceny.
W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando deklaruje, że do końca tego roku nie będzie zmian w cennikach energii elektrycznej.
Komisja Europejska uważa, że za wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu w Europie stoją podatki oraz opłaty. Bruksela znalazła jednak kilka sposobów na ulżenie konsumentom energii.
Urząd Regulacji Energetyki nie przewiduje wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jednak ta dobra wiadomość dla odbiorców indywidualnych może spowodować podwyżkę cen prądu dla przedsiębiorstw.
Eurostat opublikował najnowsze dane, a wynika z nich, że na utrzymanie mieszkań w porównaniu z innymi krajami europejskimi przeznaczamy sporą część naszego wynagrodzenia. Na opłaty za ogrzewanie, wodę, energię, odprowadzenie nieczystości, wywóz śmieci, zarządzanie nieruchomością, czy na remonty wydaliśmy w 2013r. co piątą złotówkę.
Faktury za energię elektryczną mogą sporo wzrosnąć – nawet dwukrotnie. Jak prognozuje Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych cena hurtowa prądu podniesie się dzisiejszego z poziomu: 165 zł za 1 MWh na 370 zł w roku 2030. Co istotne, wzrost cen ma nastąpić niezależnie od tego, jaka technologia będzie stosowana do produkcji energii.
Przedsiębiorstwa wybierając dostawcę energii elektrycznej kierują się przede wszystkim ceną. Nie mniej istotna jest także dla nich jakość obsługi. Biznesowi klienci oczekują, bowiem również kompleksowej pomocy oraz porady. Tak wynika z badań, które przeprowadziła PKP Energetyka.
Nowo wybrany Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – Maciej Bando poinformował, iż na razie nie będzie podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych. Co więcej, ani w tym, ani w kolejnym roku nie przewiduje się również uwolnienia cen prądu.
Niedawno na pięcioletnią kadencję został powołany Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – Maciej Bando. Firmy energetyczne naciskają na podwyżki, a rządzący na ich brak. Jak nowy prezes poradzi sobie z tą presją?
Według prognoz Grupy Lotos bardzo realne są podwyżki cen energii elektrycznej sięgające nawet 60%. Jak to możliwe?
Z eksportera energii elektrycznej przekształciliśmy się w importera. Wszystko przez wysokie ceny. Tańszy prąd jest i w Niemczech, i w Szwecji – podaje „Puls Biznesu”.
Urząd Regulacji Energetyki, jak co roku opublikował istotne dla wszystkich uczestników rynku energii sprawozdanie. Po raz pierwszy podano średnią cenę prądu dla gospodarstw domowych.