Jak donosi „Rzeczpospolita” rząd chce otrzymać od grup energetycznych 10 miliardów złotych. To może oznaczać wyższe ceny prądu.
Od początku nowego roku ceny gazu mogą wzrosnąć – pisze „Rzeczpospolita”. Powodem wzrostu cen ma być tworzenie zapasów tego surowca, do czego mają zostać zobligowane firmy importujące gaz.
Pisaliśmy, że w lipcu ceny energii elektrycznej wzrosły o 0,4 proc. Spekulowano, że rachunki będą wyższe za przyczyną nowych opłat i braku rezerw, w rezultacie jednak wprowadzono jedynie opłatę OZE. Niestety w dłuższej perspektywie podwyżki cen prądu są jednak nieuniknione.
„Czesi nie boją się energii z węgla” taki tytuł nosi artykuł na portalu energetyka.wnp. EPH - prywatny czeski holding energetyczny, nadal inwestuje w węglowe aktywa, a chociaż cena węgla spada Czesi zarabiają.
Ceny energii elektrycznej w lipcu poszły w górę o 0,4%. Taka niewielka podwyżka miała związek z wprowadzeniem nowego składniku rachunku za prąd – opłaty OZE. W porównaniu do poprzedniego roku ceny prądu były niższe o 1,5%. Podwyżki są jednak nieuniknione - donosi agencja Newseria.
Ceny energii elektrycznej w lipcu wzrosły o 0,4%, co było efektem wdrożenia nowego składniku rachunku za prąd – opłaty OZE. Mimo tego, odbiorcy energii płacili o 1,5% mniej niż w lipcu 2015 roku – czytamy w Monitorze Cen Energii.
Jak podaje gramwzielone.pl ceny energii wygenerowanej przez farmy wiatrowe w Stanach Zjednoczonych wyniosły tylko 0,02 USD/kWh. Takie stawki to efekt przede wszystkim spadku cen wiatrowych turbin.
Dong Energy, operator farm wiatrowych na morzu zapowiedział, że w Danii powstaną dwie nowe farmy, które będą wytwarzać najtańszy na świecie prąd z takiego rodzaju instalacji – informuje „Puls Biznesu”.
Na początku przyszłego tygodnia do Polski ma dotrzeć kolejna fala upałów. „Rzeczpospolita” zastanawia się, czy podobnie jak w czerwcu, wysokie temperatury odbiją się na cenach prądu.
W ubiegły piątek zużycie energii w Polsce ponownie znacząco wzrosło. Zapotrzebowanie na moc osiągnęło rekordowy poziom 22750 MW. To oznacza, że rekord z 23 czerwca br. został pobity o 116 MW. Elektrownie węglowe już borykają się z problemami z chłodzeniem – donosi wysokienapiecie.pl.
Panujące w tym tygodniu upały ponownie zrodziły obawy o przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej. Jak podkreśla portal wysokienapiecie.pl ceny energii mocno podskoczyły do góry - do poziomu notowanego w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to po raz pierwszy od 30 lat wprowadzono stopnie zasilania.
Jak informuje „Gazeta Wyborcza” Polska poprosiła kraje sąsiednie o gotowość do dostarczania prądu w awaryjnych sytuacjach. Dzięki temu ma się już nie powtórzyć scenariusz z sierpnia ubiegłego roku - dostawy energii mają być stabilne.