W niedzielę cena energii elektrycznej w Teksasie spadła poniżej zera. Tutejsze elektrownie wiatrowe wyprodukowały tak duże ilości energii, że ich wytwórcy musieli zapłacić za jej odbiór operatorowi systemu przesyłowego – informuje pb.pl.
Ceny maksymalne energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zachęcą sprzedawców do rywalizacji. Jednak może to oznaczać nie tylko obniżki, ale i podwyżki – donosi „Rzeczpospolita”.
W piątek Henryk Majchrzak prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych zapewnił, że blackoutu nie będzie. Brak prądu w gniazdkach, zatem nam nie grozi. Sytuację na bieżąco monitoruje Operator Systemu Przesyłowego oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - donosi PAP.
Finalizacja projektu mostu energetycznego łączącego Polskę i Litwę jest coraz bliżej. Jeszcze w tym roku transgranicznym łącznikiem LitPol o mocy 500 MW ma popłynąć prąd w obu kierunkach. Jak pisze „Rzeczpospolita” może to spowodować spadek cen energii elektrycznej.
Jak podaje portal wnp.pl w pierwszym półroczu 2015 roku hurtowe ceny prądu w Polsce były wyższe niż m.in. w Niemczech, w Szwecji czy na Słowacji. Różnica wyniosła nawet kilkadziesiąt złotych na 1 MWh.
Rządowy plan ratowania nierentownych kopalń przewiduje utworzenie Nowej Kompanii Węglowej, która ma być finansowana z pieniędzy największych firm energetycznych. 400 mln zł ma wyłożyć PGE, kolejne 500 mln m.in. Energa. Jak donosi fakt.pl za taki scenariusz zapłacimy wszyscy poprzez wyższe rachunki za energię.
Polskiej energetyce nie będzie sprzyjać brak opadów jesienią i niskie temperatury zimą. Eksperci ostrzegają, że deficyt opadów i mróz mogą spowodować jeszcze większe problemy z dostarczaniem energii elektrycznej niż w sierpniu br. – donosi PAP.
Po wczorajszym wprowadzeniu przez operatora systemu przesyłowego ograniczeń w dostawach energii spowodowanych utrzymującą się od dłuższego czasu falą upałów ceny prądu poszły w górę. O ile?
W dziewięciu stanach USA od 2011 roku obowiązuje program handlu emisjami. Jak podaje portal chronmyklimat.pl doprowadził on do zmniejszenia emisji CO2 o 15% i obniżenia opłat za energię na kwotę aż 460 mln dolarów.
Produkcja zielonej energii w Polsce staje się coraz mniej opłacalna – donosi „Rzeczpospolita”. Przyczyną takiego stanu rzeczy są niskie ceny zielonych certyfikatów stanowiących istotny element przychodów wytwórców energii z odnawialnych źródeł.
Urząd Regulacji Energetyki podał właśnie średnią cenę prądu za drugi kwartał tego roku. Na rynku hurtowym cena energii elektrycznej w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2015 roku nieznacznie się zmieniła i wynosi 172,39 zł/MWh.
W ostatnim czasie ceny energii elektrycznej spadły, ale jak słusznie zauważa „Rzeczpospolita” przeciętna polska rodzina w ogóle tego nie odczuwa. Dlaczego tak się dzieje? Czy będziemy płacić mniej za prąd?