Google po raz kolejny inwestuje w sektor energii odnawialnej. Internetowy potentat podpisał właśnie już siedemnastą umowę na zakup zielonej energii. Tym razem prąd będzie produkowany w powstającej w Norwegii farmie wiatrowej – informuje gramwzielone.pl.
Ustawa o OZE, która powstawała w wirze zmian władz ustawowej jest już po dwóch poprawkach. Można powiedzieć, że nie przypomina pierwotnego aktu, bowiem założenia „poprzedniej” ustawy były inne. Czy producenci czystej energii mogą mieć do rządu pretensje czy nastąpiła poprawa?
Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w ciągu najbliższych dziewięciu lat koszt prądu wytworzonego w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych spadnie średnio o 59%.
Portugalia od siódmego do jedenastego maja bieżącego roku korzystała wyłącznie z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Zielona energii przez aż 107 godzin pokrywała w całości zapotrzebowanie na prąd Portugalczyków – informuje gramwzielone.pl.
Dania postanowiła zrezygnować z dopłat w fakturach za energię elektryczną, które miały za zadanie wspierać produkcję energii z odnawialnych źródeł. Dotacje, które obowiązywały od 1998 roku były „kosztowne i nieefektywne” – donosi Pb.pl.
Opracowywana nowelizacja ustawy o OZE nie przewiduje taryf gwarantowanych, które pierwotnie miały obowiązywać od początku przyszłego roku. Zamiast nich mali producenci energii mają otrzymywać rabat – donosi PolskieRadio.pl.
Sektor odnawialnych źródeł energii rozwija się szybko pomimo sporych nakładów finansowych. Koszty mają zwracać się latami, ale przy rosnących wymaganiach dot. niwelowania konwencjonalnych sposobów pozyskiwania energii czas ten może się skracać.
Mieszkańcy Pomorza są przeciwni powstaniu elektrowni atomowej w Polsce. Za rezygnacją z planów jej budowy jest 71% ankietowanych. Aż 79% Pomorzan opowiada się natomiast za rozwojem Odnawialnych Źródeł Energii – wynika z badań TNS Polska.
22% Polaków rozważa zainwestowanie w ciągu 2-3 lat w własną, przydomową elektrownie. Tak wynika z badania „Polacy o oszczędzaniu energii i energetyce obywatelskiej” przeprowadzonego przez CBOS.
Faktury za energię elektryczną w Wielkiej Brytanii będą wyższe nawet o 120 funtów – donosi polishexpress.co.uk. Przyczyną wyższych opłat są dopłaty do odnawialnych źródeł energii.
Jak zauważa „Rzeczpospolita” produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł jest coraz bardziej popularne. Z danych Eurostatu wynika, że udział zielonego prądu w krajach Unii Europejskiej wzrósł w 2014 roku do 16%.
Ubiegły rok był rekordowy dla odnawialnych źródeł energii i to pomimo, że znacząco spadły ceny węgla, ropy i gazu ziemnego. Jak ocenia Bloomberg już niedługo nastąpi prawdziwy przełom dla inwestycji w czystą energię.