„Gazeta Polska Codziennie” alarmuje, że w ubiegłym miesiącu w szczytowych godzinach w Polsce zaczynało brakować energii elektrycznej. Sytuacja ta groziła odcięciem setek tysięcy odbiorców od prądu.
W Polsce w godzinach szczytu już zaczyna brakować energii elektrycznej. Okazuje się, że zakłady energetyczne są gotowe, aby zapłacić swoim klientom niemałe pieniądze, byle tylko na ich żądanie ograniczyli zużycie prądu.
Jak informuje „Gazeta Prawna”, w myśl orzeczenia Sądu Najwyższego firma energetyczna ma obowiązek udzielenia upustu za przerwy w dostawie energii elektrycznej i to bez względu na to, jaka była tego przyczyna.
Obecnie trwa przerwa w pracy podkomisji sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy wprowadzającej zakaz w okresie zimowym wstrzymywania dostaw energii odbiorcom indywidualnym. Czekamy na stanowisko rządu w tej sprawie. Tymczasem energetyka daje jasno do zrozumienia, że jest przeciwko takiemu rozwiązaniu.
Zbyt późno ruszyła budowa nowych bloków energetycznych. Jak alarmują energetycy już za dwa lata trzeba będzie wyłączyć około 3000 MW. Co prawda, są wdrażane tymczasowe rozwiązania, które jednak mogą nas nie uchronić przed blackoutem.
W upalne dni zużywamy więcej energii elektrycznej – włączamy klimatyzację czy dające nieco ochłody wentylatory. Każde takie działające urządzenie może przyczynić się do obciążenia sieci energetycznej. Co prawda, są jeszcze rezerwy mocy, ale ryzyko wystąpienia wyłączeń ciągle rośnie. Wszystko przez wysokie temperatury.
Na terenach wiejskich częste przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą okazać się normą. Wiele linii jest tam wyeksploatowanych wręcz doszczętnie. Czy polska wieś będzie cierpieć na brak elektryczności?
Zdaniem wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza w naszym kraju nie będziemy mieć do czynienia z niedoborami energii elektrycznej. Jak zapewnia w rozmowie z portalem wnp.pl Polskie Sieci Elektroenergetyczne zawarły już umowy na świadczenie interwencyjnej rezerwy zimnej.
Poniosłeś stratę z powodu braku prądu? Należy ci się odszkodowanie! Kiedy można otrzymać je otrzymać? Ile wynoszą maksymalne przerwy w dostawie energii elektrycznej? Czy szkodę należy udowodnić?
Posiadasz dom wyposażony w np. najnowszej generacji kocioł, kolektory albo kominek z wodnym płaszczem? Licz się z tym, że w przypadku przerw w dostawie prądu przestaną działać. Jak się przed tym zabezpieczyć? Zainwestować w rezerwowe zasilanie.
Urządzenia elektroniczne to w Korei Północnej miarka sukcesu. Bogaty Koreańczyk z Południa chwali się swoim „Lexusem”, natomiast zamożny Koreańczyk z Północy szczyci się klimatyzacją i japońską lodówką.