Na pełne uwolnienie rynku energii elektrycznej w ciągu najbliższych lat raczej nie mamy co liczyć – wynika z rozmowy jaką przeprowadziła „Rzeczpospolita” z Maciejem Bando, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.
Aż 7 mld zł do roku 2020 moglibyśmy zaoszczędzić, gdyby w naszym kraju była większa konkurencja na rynku energii. W tej chwili płacimy 2 razy więcej niż wynosi średnia w UE. Energia elektryczna jest droższa tylko na Słowacji – donosi Newseria.pl
Wczoraj oficjalnie opublikowano projekt Unii Energetycznej. Przedstawiona w Brukseli strategia ma zmniejszyć gazową zależność Europy od Rosji. Według Marosza Szefczovicza, wiceszefa Komisji Europejskiej to najbardziej ambitny projekt w obszarze energii od pięćdziesięciu lat.
Komisja Europejska prawdopodobnie już niedługo podejmie kolejne decyzje odnośnie integracji rynków energii państw należących do Unii Europejskiej. Jak pisze „Rzeczpospolita” w tej chwili import prądu do Polski jest mocno ograniczony.
Określony przez Komisję Europejską w 1992 roku system, który przewiduje nałożenie na przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej obowiązku ofertowania stron trzecich. To właśnie Dyrektywa 2009/72/WE zwana dyrektywą energetyczną obliguje dystrybutorów do świadczenia usług przesyłu energii.
Grupa Duon sprzedaje w Polsce coraz więcej energii elektrycznej oraz gazu. W roku 2015 spółka nadal chce być najczęściej wybierana przez firmy i gospodarstwa domowe, które zdecydują się zmienić sprzedawcę – podaje „Rzeczpospolita”.
Jak działa giełda energii elektrycznej, w skrócie publikujemy najważniejsze informacje.
W Polsce rocznie produkuje się ok 160 TWh energii elektrycznej, czołowym surowcem jest węgiel, następnie do produkcji zużywa się biomasę i gaz, OZE to tylko niewielki odsetek.
Interesuje Was jak wygląda rynek energii elektrycznej? Dowiedz się jakie podmioty uczestniczą w rynku energii, jakimi mechanizmami się rządzi? Zobacz, czy masz wpływ na któreś z nich?
Ciekawi Cię jak powstaje prąd? Przedstawiamy metody jego pozyskiwania.
Poznaj cztery sposoby powstawania prądu.
Choć energia elektryczna to jeden z towarów tzw. pierwszej potrzeby, to działanie rynku energii jest dla większości z nas „czarną magią”. Sprawdźmy zatem jaką drogę musi przejść prąd zanim trafi do gniazdka w naszym domu.