Ceny energii w Polsce drożeją, bo…
Przyczyn rosnących cen na naszym rynku jest wiele. Szukać ich należy w sferze polityki oraz uwarunkowań, które wykształciły się na przestrzeni kilku lat. Nie mały wpływ ma również konieczność inwestowania w infrastrukturę oraz projekty związane z zmniejszaniem emisji C02. Swoje "trzy grosze" dorzuca także polityka dotycząca trans granicznego przesyłu energii. Blokowany jest dostęp do tańszego prądu z krajów sąsiadujących. Wręcz śladowe przełożenie na koszty wytworzenia energii elektrycznej w Polsce ma taniejący na rynkach światowych węgiel. Większość prądu jest, bowiem produkowana z polskiego węgla. Na cenę prądu rzutuje również rosnący udział OZE, który za 3 lata ma wynieść 17%.
Dlaczego cena energii wzrośnie?
Cytowany przez "Wprost" analityk uważa, że na TGE ceny energii (bez marży, akcyzy, certyfikatów) w najbliższym kwartale będą wynosić około 177-187 zł/MWh, natomiast pod koniec roku mają już przekroczyć 200 zł/MWh. Specjaliści przewidują, że odczujemy wszelkie koszty inwestycji w nowe moce wytwórcze. Do tego dochodzi zapowiadana konsolidacja energetyki i górnictwa. Przedsiębiorstwa energetyczne muszą, bowiem gdzieś znaleźć fundusze na zakup aktywów górniczych. Na cenę dla odbiorcy wpływają także rosnące stawki za dystrybucje.
Rynek energii i gazu w Polsce
W Polsce jak podkreślają eksperci rynek energii i gazu bardzo dynamicznie się rozwija. W ostatnich latach wzrosła liczba osób, które decydują się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej czy gazu ziemnego. Aby sprzedawać tego rodzaju towar w Polsce należy posiadać odpowiednią koncesję, którą wydaje Urząd Regulacji Energetyki.
Oficjalnie koncesję na obrót energią elektryczną czy gazem ziemnym posiada około sto podmiotów, na rynku aktywnie działa kilkudziesięciu. To jednak wystarczająco, aby odbiorcy prądu i gazu mieli problem z wyborem sprzedawcy. Pomocne są tu dostępne w sieci porównywarki cen prądu i gazu, które wymagają podania kilku danych: kod pocztowy, rodzaj taryfy, roczne zużycie, dotychczasowy sprzedawca. Na podstawie tych informacji otrzymujemy najkorzystniejsze oferty energetyczne.
Prawo do zmiany sprzedawcy prądu i gazu
W naszym kraju już od ponad dekady każdy odbiorca prądu i gazu ma prawo przenieść swój rachunek do innego sprzedawcy. Dotychczas z tego prawa skorzystało zaledwie kilka procent uprawnionych – to bardzo mało w porównaniu do rynku brytyjskiego czy niemieckiego, gdzie co roku taką zmianę przeprowadza nawet kilka milionów odbiorców.
Na co zwrócić uwagę wybierając nowego sprzedawcę?
Zanim złożymy podpis na umowie na sprzedaż energii elektrycznej czy gazu ziemnego powinniśmy dokładnie ją przeczytać. Tam znajdziemy wiele zapisów, które wpływają na opłacalność zmiany. Chodzi tu przede wszystkim o stawkę za kilowatogodzinę, wysokość opłaty handlowej czy długość trwania umowy. Należy także przeczytać załączniki do umowy typu regulamin oferty.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna