Aktualności
Start Aktualności Ceny energii elektrycznej w Polsce w górę, a w Europie w dół
Artykuł

Ceny energii elektrycznej w Polsce w górę, a w Europie w dół

W Polsce od ponad roku cena energii non stop rośnie. Prognozuje się, że w przyszłości nadal tak będzie. Zupełnie inne perspektywy mają inne rynki europejskie. Tam energia ma tanieć – donosi „Wprost”.

ceny energii elektrycznej w Polsce

Ceny energii w Polsce drożeją, bo…

Przyczyn rosnących cen na naszym rynku jest wiele. Szukać ich należy w sferze polityki oraz uwarunkowań, które wykształciły się na przestrzeni kilku lat. Nie mały wpływ ma również konieczność inwestowania w infrastrukturę oraz projekty związane z zmniejszaniem emisji C02. Swoje "trzy grosze" dorzuca także polityka dotycząca trans granicznego przesyłu energii. Blokowany jest dostęp do tańszego prądu z krajów sąsiadujących. Wręcz śladowe przełożenie na koszty wytworzenia energii elektrycznej w Polsce ma taniejący na rynkach światowych węgiel. Większość prądu jest, bowiem produkowana z polskiego węgla. Na cenę prądu rzutuje również rosnący udział OZE, który za 3 lata ma wynieść 17%.

Dlaczego cena energii wzrośnie?

Cytowany przez "Wprost" analityk uważa, że na TGE ceny energii (bez marży, akcyzy, certyfikatów) w najbliższym kwartale będą wynosić około 177-187 zł/MWh, natomiast pod koniec roku mają już przekroczyć 200 zł/MWh. Specjaliści przewidują, że odczujemy wszelkie koszty inwestycji w nowe moce wytwórcze. Do tego dochodzi zapowiadana konsolidacja energetyki i górnictwa. Przedsiębiorstwa energetyczne muszą, bowiem gdzieś znaleźć fundusze na zakup aktywów górniczych. Na cenę dla odbiorcy wpływają także rosnące stawki za dystrybucje.

Rynek energii i gazu w Polsce

W Polsce jak podkreślają eksperci rynek energii i gazu bardzo dynamicznie się rozwija. W ostatnich latach wzrosła liczba osób, które decydują się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej czy gazu ziemnego. Aby sprzedawać tego rodzaju towar w Polsce należy posiadać odpowiednią koncesję, którą wydaje Urząd Regulacji Energetyki.

Oficjalnie koncesję na obrót energią elektryczną czy gazem ziemnym posiada około sto podmiotów, na rynku aktywnie działa kilkudziesięciu. To jednak wystarczająco, aby odbiorcy prądu i gazu mieli problem z wyborem sprzedawcy. Pomocne są tu dostępne w sieci porównywarki cen prądu i gazu, które wymagają podania kilku danych: kod pocztowy, rodzaj taryfy, roczne zużycie, dotychczasowy sprzedawca. Na podstawie tych informacji otrzymujemy najkorzystniejsze oferty energetyczne.

Prawo do zmiany sprzedawcy prądu i gazu

W naszym kraju już od ponad dekady każdy odbiorca prądu i gazu ma prawo przenieść swój rachunek do innego sprzedawcy. Dotychczas z tego prawa skorzystało zaledwie kilka procent uprawnionych – to bardzo mało w porównaniu do rynku brytyjskiego czy niemieckiego, gdzie co roku taką zmianę przeprowadza nawet kilka milionów odbiorców.

Na co zwrócić uwagę wybierając nowego sprzedawcę?

Zanim złożymy podpis na umowie na sprzedaż energii elektrycznej czy gazu ziemnego powinniśmy dokładnie ją przeczytać. Tam znajdziemy wiele zapisów, które wpływają na opłacalność zmiany. Chodzi tu przede wszystkim o stawkę za kilowatogodzinę, wysokość opłaty handlowej czy długość trwania umowy. Należy także przeczytać załączniki do umowy typu regulamin oferty.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Spadek cen energii w kwietniu
25 Maj 2017

Spadek cen energii w kwietniu

W ubiegłym miesiącu ceny spadły wyraźnie na stacjach paliw. Ceny gazu poszły w górę, stabilne są natomiast ceny prądu, ciepła oraz paliw stałych – do...
Ceny energii w 2020 roku mają…
24 Styczeń 2018

Ceny energii w 2020 roku mają…

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej już za dwa lata odnawialne źródła energii mogą być tańsze od paliw kopalnych. Inwestycje w elektro...
Tutaj tak drogiego prądu jeszcze nie było!
29 Październik 2014

Tutaj tak drogiego prądu jeszcze nie było!

Na Syberii ceny energii w ostatnim czasie podskoczyły do rekordowego poziomu. Powodem podwyżek jest wyjątkowo sucha pora roku – poinformował dziennik...
Czego boją się Europejczycy? Wysokich cen energii
18 Listopad 2014

Czego boją się Europejczycy? Wysokich cen energii

Jedna z holenderskich firm badawczych przeprowadziła badania w 21 europejskich krajach. Ankietowanych pytano o przyczyny powstawania ich problemów fin...
Rząd: 10 mld zł od koncernów energetycznych
23 Wrzesień 2016

Rząd: 10 mld zł od koncernów energetycznych

Jak donosi „Rzeczpospolita” rząd chce otrzymać od grup energetycznych 10 miliardów złotych. To może oznaczać wyższe ceny prądu.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7