Wysokie ceny gazu
Dziennik cytuje komunikat departamentu public relations PGNiG, w którym spółka przekonuje, że różnice w stawkach za paliwo gazowe w naszym kraju i w sąsiednich krajach są od dłuższego czasu na zbliżonym poziomie. PGNiG podkreśla, że różnica pomiędzy cenami to wynik ponoszenia kosztów importu paliwa gazowego, które są związane z rezerwą mocy przesyłowych. Są one niezbędne do transportu surowca z Niemiec na rynek polski. Obejmują także ryzyka, które są związane z tą działalnością.
Taryfy gazowe
Od pierwszego października br. mają zostać zniesione taryfy gazowe dla odbiorców biznesowych. Zdaniem największego sprzedawcy gazu w Polsce nie będzie to jednak miało wpływu na stawki. PGNiG podkreśla, że od dwóch lat sprzedaje gaz głównie po cenach rynkowych.
Wzrost cen gazu
Zdaniem firmy HEG, jednego z alternatywnych sprzedawców gazu, zakontraktowane po pierwszym października dostawy surowca są mało konkurencyjne z uwagi na rosnącą różnicę pomiędzy stawkami na rynku polskim a niemieckim. Spółka ocenia, że PGNiG potentat na rynku będzie windować ceny gazu, a regulator czyli prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie będzie mieć nad tym żadnej kontroli. W dłuższej perspektywie czasowej należy się spodziewać wzrostu cen gazu dla końcowych odbiorców.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna