Opłaty za dystrybucje
Według portalu WysokieNapiecie.pl operatorzy systemów dystrybucyjnych prowadzą pertraktacje w Urzędem Regulacji Energetyki w sprawie przyszłorocznych taryf. Żadna ze stron nie mówi oficjalnie co może się zmienić w opłatach dystrybucyjnych od 1 stycznia 2018 roku. Z ustaleń portalu wynika, że dystrybutorzy wnioskują o podniesienie stawek o kilka procent.
Cena energii elektrycznej
"Rzeczpospolita" już jakiś czas temu podała, że sprzedawcy energii elektrycznej złożyli wnioski o podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych. Od Urzędu Regulacji Energetyki domagają się zgody na podniesienie o kilka procent stawek za kWh. Konieczność podniesienia cen argumentują m.in. wzrostem cen na giełdzie w kontraktach na przyszły rok.
Ceny za kWh a dystrybutorzy
W rozmowie z WysokieNapiecie.pl jeden z menadżerów firmy energetycznej zaznacza, że podwyżki cen energii to również wyższy koszt dla dystrybutorów. OSD zużywa energię na pokrycie tzw. różnic bilansowych – są to straty na przesyle prądu i jego kradzieży. Ponadto odnotowuje się również wzrost opłat dla operatora sieci przesyłowych, czyli Polskich Sieci Elektroenergetycznych. PSE ma za zadanie przysyłanie prądu pomiędzy elektrowniami a sieciami dystrybucyjnymi.
Brak opłaty OZE
Rozmówca portalu podkreśla, także że od stycznia opłata OZE, która na fakturach pojawiła się w ubiegłym roku spada do zera. Ten najnowszy składnik rachunku miał za zadanie wspierać powstawanie instalacji OZE. Okazało się, że takich inwestycji jest sporo mniej, niż przewidywał rząd, dlatego też powstała niemała nadwyżka.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna