Fot. Flickr.com
Odpowiednia taryfa
Zanim zdecydujesz się na zmianę taryfy zobacz czy ma to dla Ciebie korzyści. Faktycznie nocna stawka (pozaszczytowa) jest tańsza, ale po co Ci tańsza taryfa nocna kiedy Twój zakład jest zamknięty? System dwustrefowego rozliczenia jest dobry kiedy prowadzisz działalność produkcyjną, a maszyny pracują także w nocy. Nie daj się nabrać na weekendy i święta, wtedy tańszy prąd przyda się, ale w domu. Zatem zapoznaj się z ofertą i zbadaj dokładnie jak sprzedawca określa godziny szczytu, ceny energii poza szczytem są tańsze. Różni sprzedawcy rożne godziny, co innego pod pojęciem godzin szczytu rozumiesz Ty co innego sprzedawca, u jednych godziny szczytu to 8.00 -11.00 i 20.00-21.00 u innych 6.00 -13.00 oraz 15.00 – 22.00. Pamiętaj, że wraz z przesunięciem godziny zmieniają się godziny szczytu.
Dodatkowe warunki poza ceną
Wiadomo prowadząc działalność jesteś uzależniony od swoich kontrahentów, zatem jeśli to możliwe dobierz odpowiedni system regulowania należności. Tu także w zależności od sprzedawcy bywają rozliczenia 2, 3 a nawet 6 miesięczne, sprawdź czy mogą zaproponować Ci coś specjalnego. Posiadający taryfy z grupy A charakteryzują się tak wielkim zużyciem, że sprzedawcy opracowują dla nich indywidualne oferty, nieraz ta grupa klientów ogłasza przetarg na wybór sprzedawcy, wtedy o wyborze decyduje cena. Jednak dodatkowe warunki tj. odroczone terminy płatności czy systemy ratalne nie są powszechne jeśli chodzi o sposób rozliczania energii, a szkoda. Prowadzący firmę być może tego oczekują. Upewnij się także czy dystrybutor nie będzie musiał wymienić urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, nie poniesiesz kosztu wymiany, ale może być to dla Ciebie uciążliwe. Warto też zadbać o to by rozliczyć się z byłym sprzedawcą energii za energię użytkową (pobraną).
Dodatkowe usługi
Wiadomo kupujesz energię, co jeśli otrzymasz pismo, że nie uregulowałeś jeszcze ubezpieczenia, albo nabyłeś na raty jakiś produkt? Umowy wiązane są zakazane i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta srogo każe takie praktyki, zanim jednak do tego dojdzie Ty możesz mieć spore kłopoty związane z dodatkowymi usługami. Ważne jest abyś uważnie przeczytał umowę. Szukając oszczędności warto zapoznać się z umowami dualnymi czyli na dwie usługi jednocześnie np. prąd i gaz, odbiorcy indywidualni mogą już korzystać z ofert łączony na Internet, prąd i telewizją czy usługi telefonii komórkowej. Jeśli korzyści płynące z takiej umowy są mierzalne i satysfakcjonujące warto z nich skorzystać. Ostatnie raporty pokazują, że przedsiębiorcy czekają na oferty dual fuel, czyli zakup prądu i gazu u jednego sprzedawcy.
Długość umowy
W pewnym amerykańskim sitcomie bohater zauważył, że małżeństwa powinny trwać maksimum 5 lat, wtedy nie byłoby tylu rozwodów. Umowy na sprzedaż energii mają rożną długość, niewypowiedziane przechodzą na okres bezterminowy. Na co także warto zwrócić uwagę, może zdażyć się tak, że po okreśie umownym ceny wzrosną albo nie będziemy korzystać z pewnych przywilejów zapisanych w umowie. Obecnie panuje trend na lojalność i gwarancję ceny. Odbiorcy mają się zdecydować na długotrwałą umowę, w zamian sprzedawcy nie podniosą cen w określonym z góry okresie. Jest to dogodne rozwiązanie, jednak zupełnie się nie sprawdzi w przypadku spadku cen, co jednak tak szybko nie nastąpi.
Grażyna Kulik, Redaktor