Podwyżki cen energii
Jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 23.10.2014r. konsument energii oprócz prawa do odstąpienia od umowy powinien mieć także prawo do kwestionowana oraz negocjowania cen prądu czy gazu z dostawcami. Sprawa, w której orzekał Trybunał dotyczyła niemieckich odbiorców niezadowolonych z rosnących opłat za energię. Ich zdaniem były one bezzasadne. Dostawcy energii powoływali się na niemieckie prawo zezwalające im na jednostronną zmianę cen bez konieczności wskazywania szczegółów tej decyzji.
Prawa odbiorców energii
Unijne dyrektywy energetyczne, jak uznali sędziowie, zobowiązują państwa Unii Europejskiej do zapewnienia konsumentom jak największej ochrony. To oznacza, że powinno się ich z wyprzedzeniem zawiadamiać o podwyżkach oraz wskazać przyczyny, zakres oraz nowe warunki. Ma to mieć na celu możliwość odstąpienia od umowy bądź negocjacji z aktualnym dostawcą. Polska nie w pełni spełnia te wymagania. Jednak biorąc pod uwagę prawny punkt widzenia orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE powodują bezpośrednie skutki tylko w tych sprawach, w których zostały one wydane. Natomiast praktyka pokazuje się mają spory wpływ na interpretację prawa przez sądy.
Taryfy energetyczne zatwierdzane przez URE
W naszym kraju koncerny energetyczne nie mają swobody, jeśli chodzi o podwyższanie cen energii. Taryfy energetyczne muszą być zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W myśl przepisów prawa energetycznego przedsiębiorstwo w przypadku podwyżki jest zobligowane do powiadomienia odbiorców o zmianie cen czy stawek. W polskim prawie nie znajdziemy jednak przepisu, który przewiduje możliwość kwestionowania wysokości opłat. Zagwarantowanie konsumentom takiej możliwości może mieć z kolei daleko idące konsekwencje. Może to z kolei oznaczać, że zainteresowani odbiorcy będą mieć prawo do udziału w postępowaniach przed Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki w sprawach dotyczących zatwierdzania taryf.
Będziemy kwestionować ceny energii?
Wielu prawników jest zdania, że dopuszczanie konsumentów do tego typu postępowań nie będzie stosowane ze względu na czasochłonność. Eksperci twierdzą, że taka możliwość mogłaby sparaliżować rynek. Proces zatwierdzania taryf energetycznych drastycznie by się wydłużył. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości może mieć jednak wpływ na polskie prawo energetyczne. Konsument powinien otrzymywać nie tylko informacje o nowych warunkach, ale i także o ich przyczynach. Specjaliści podkreślają, że polscy odbiorcy na dzień dzisiejszy i tak są w dobrej sytuacji. Każdy odbiorca może zmienić sprzedawcę energii, jeśli nie jest zadowolony z proponowanych mu warunków.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna