Fot. Flickr.com
Zmiany na korzyść odbiorców wrażliwych
Na podpis prezydenta RP czeka ustawa z 29 sierpnia 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W wyniku tych zmian tzw. odbiorcy wrażliwi będą zwolnieni z opłaty skarbowej za decyzję o przyznaniu dodatku energetycznego, a do dochodu do opodatkowania nie będzie wliczania kwota owej formy pomocy. Z projektu PSL, o którym informowalliśmy w ubiegłym miesiącu wypadły, zatem te dwie kwestie i została jedna o zakazie wstrzymywania dostaw energii.
Energetyka mówi "nie"
Przedstawiciele stowarzyszeń energetycznych, a wśród nich m.in. Towarzystwo Obrotu Energią, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, krytycznie odnoszą się do wprowadzenia zakazu wstrzymywania dostaw energii gospodarstwom domowym w okresie zimowym. Gazownicy postanowili zaapelować wprost o wykreślenie owego zakazu z projektu ustawy.
Jakie są argumenty branży?
Sektor energetyczny prezentuje wiele argumentów przeciwko takiemu rozwiązaniu. Choć zamysłem projektu jest objęcie tych przepisem tylko tzw. odbiorców wrażliwych to jednak został tak napisany, że dotyczy wszystkich odbiorców indywidualnych. W związku z tym firmy są przeciwko takim regulacjom. Takie rozwiązanie może według nich prowadzić do nadużyć ze strony odbiorców i zmusić firmy energetyczne do kredytowania klientów.
Ile osób nie płaci rachunków za energię?
W związku z dymisją złożoną przez Donalda Tuska ogłoszona przerwa z posiedzeniu podkomisji może trochę potrwać. Ważne, aby do czasu wznowienia posiedzenia udało się obliczyć skalę zjawiska przerw w dostawach energii w okresie zimowym z powodu niezapłaconych rachunków.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna