Aktualności
Start Aktualności Zakaz wstrzymywania dostaw energii zimą – energetyka mówi „nie”
Artykuł

Zakaz wstrzymywania dostaw energii zimą – energetyka mówi „nie”

Obecnie trwa przerwa w pracy podkomisji sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy wprowadzającej zakaz w okresie zimowym wstrzymywania dostaw energii odbiorcom indywidualnym. Czekamy na stanowisko rządu w tej sprawie. Tymczasem energetyka daje jasno do zrozumienia, że jest przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Fot. Flickr.com

Zmiany na korzyść odbiorców wrażliwych

Na podpis prezydenta RP czeka ustawa z 29 sierpnia 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W wyniku tych zmian tzw. odbiorcy wrażliwi będą zwolnieni z opłaty skarbowej za decyzję o przyznaniu dodatku energetycznego, a do dochodu do opodatkowania nie będzie wliczania kwota owej formy pomocy. Z projektu PSL, o którym informowalliśmy w ubiegłym miesiącu wypadły, zatem te dwie kwestie i została jedna o zakazie wstrzymywania dostaw energii.

Energetyka mówi "nie"

Przedstawiciele stowarzyszeń energetycznych, a wśród nich m.in. Towarzystwo Obrotu Energią, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, krytycznie odnoszą się do wprowadzenia zakazu wstrzymywania dostaw energii gospodarstwom domowym w okresie zimowym. Gazownicy postanowili zaapelować wprost o wykreślenie owego zakazu z projektu ustawy.

Jakie są argumenty branży?

Sektor energetyczny prezentuje wiele argumentów przeciwko takiemu rozwiązaniu. Choć zamysłem projektu jest objęcie tych przepisem tylko tzw. odbiorców wrażliwych to jednak został tak napisany, że dotyczy wszystkich odbiorców indywidualnych. W związku z tym firmy są przeciwko takim regulacjom. Takie rozwiązanie może według nich prowadzić do nadużyć ze strony odbiorców i zmusić firmy energetyczne do kredytowania klientów.

Ile osób nie płaci rachunków za energię?

W związku z dymisją złożoną przez Donalda Tuska ogłoszona przerwa z posiedzeniu podkomisji może trochę potrwać. Ważne, aby do czasu wznowienia posiedzenia udało się obliczyć skalę zjawiska przerw w dostawach energii w okresie zimowym z powodu niezapłaconych rachunków.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy
Zobacz też inne aktualności
Dodatek energetyczny 2014
13 Październik 2014

Dodatek energetyczny 2014

Jak głosi obwieszczenie ministra gospodarki dodatek energetyczny w 2014 roku będzie przysługiwał w dotychczasowej wysokości.
Polsce grozi brak prądu
11 Sierpień 2016

Polsce grozi brak prądu

W ciągu najbliższych 9 lat w naszym kraju z powodu przestarzałych bloków energetycznych ubędzie tyle energii elektrycznej, ile jest produkowanych w 10...
Ograniczenia w dostawach energii, ich efektem mogą być pozwy cywilne przeciwko PSE
21 Sierpień 2015

Ograniczenia w dostawach energii, ich efektem mogą być pozwy cywilne przeciwko PSE

Odbiorcy szukają winowajcy za przerwy w dostawach energii jakie wprowadziły PSE. Straty jakie ponieśli mogą odbić się na ich kondycji finansowej, stąd...
 Licznik smart będzie mieć prawie każdy
29 Sierpień 2014

Licznik smart będzie mieć prawie każdy

Do końca 2020 roku, u co czwartego konsumenta ma być zamontowany inteligentny licznik energii elektrycznej. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” pr...
Za kradzież prądu można karać podwójnie
22 Październik 2014

Za kradzież prądu można karać podwójnie

Na osobę, która nielegalnie pobiera energię elektryczną może być równocześnie nałożona sankcja z kodeksu karnego, jak i podwyższona opłata za pobór pr...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7