Fot. Flickr.com, Images_of_Money
Coraz więcej zmian, coraz więcej sprzedawców
Do końca maja bieżącego roku z prawa zmiany sprzedawcy prądu skorzystało ponad 312 tysięcy odbiorców, w tym około 200 tysięcy klientów indywidualnych. Mamy coraz większy wybór, bo na rynku jest coraz więcej firm mających w swojej ofercie energię elektryczną. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki liczba nowych ofert zdecydowanie wzrosła. W roku ubiegłym było to kilka ofert, a obecnie kilkadziesiąt.
Zwróć uwagę na opłatę handlową
Za zmianę sprzedawcy energii odbiorca nic nie płaci. Umowa z nowym sprzedawcą obowiązuje od dnia wygaśnięcia poprzedniej. Przed złożeniem podpisu warto jednak sprawdzić, czy rzeczywiście za prąd będziemy płacić mniej. Szczególnie należy się przyjrzeć opłacie handlowej, która pobierana jest za każdy punkt poboru. Jest to koszt obsługi rozliczenia klienta. Każda osoba mająca zamiar zmienić sprzedawcę prądu powinna sprawdzić, czy zysk na cenie nie zniweluje strata spowodowana wysoką opłatą handlową.
Czytaj umowę na prąd
Każdą umowę trzeba czytać, także tą na sprzedaż energii elektrycznej. Nie ufaj bezgranicznie przedstawicielom firm energetycznych. Niektórzy akwizytorzy dopuszczają się, bowiem nieuczciwych praktyk. Porównuj, zatem nie tylko same ceny prądu, ale również sprawdź, czy nie ma dodatkowych opłat typu kary umowne. Jest to istotna kwestia w przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy. Upewnij się także czy umowa nie wiążę się z jakimiś innymi usługami typu ubezpieczenie.
Im większa konkurencja, tym niższe ceny
Ceny energii elektrycznej w najbliższym czasie będą ulegać zmianie i zapewne przybędzie sprzedawców. Rynek zostanie uwolniony najwcześniej za dwa lata, co początkowo będzie wiązać się z lekką podwyżką. Konkurencja jednak zniweluje te poziomy, tak jak ma to miejsce w przypadku klientów biznesowych (tutaj rynek jest uwolniony od paru lat). Jak twierdzą specjaliści walka konkurencyjna sprawia, że faktyczne stawki dla końcowych odbiorców są na poziomie rynkowym czy hurtowym.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna