Fot. Flickr.com
Energia odnawialna jest nieograniczona
Żaden typ energii nie jest dostępny bez ograniczeń, wyjątkiem nie jest energia odnawialna. Trzeba być świadomym tego, że im więcej korzysta się z danego źródła energii, tym w pewnym okresie jego wydajność się zmniejszy. Przykładowo, kolejne farmy wiatrowe co prawda można budować w gorszych lokalizacjach od poprzednich, ale wówczas trzeba się liczyć z tym, że inwestycja może się nie zwrócić.
Z jednego źródła energii do drugiego można się łatwo przestawić
Zamiana źródła energii w każdym przypadku po pierwsze długo trwa, a po drugie jest kosztowna. Co istotne, nie zawsze taka zamiana jest możliwa. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, iż różne rodzaje energii są stosowane w różnych celach.
Liczba ludności i dostęp do energii nie mają wiele wspólnego
W większości przypadków wzrost liczby ludności były ściśle powiązanie z uzyskaniem dostępu do nowych energetycznych zasobów. Przykładem jest tu choćby rewolucja przemysłowa. Rolę opału przejął od drewna wówczas węgiel, co pozwoliło na przemysłową produkcję m.in. rolniczych maszyn. Dzięki temu zwiększyła się produkcja żywności. Kolejnym przykładem jest gospodarczy boom w USA i Europie, który nastąpił po wojnie. Był on wynikiem dużej dostępności ropy naftowej oraz jej niskiej ceny. Tania energia z kolei zwiększyła zamożność rodzin, co przełożyło się na większą liczbę dzieci.
Niedługo wyczerpią się zapasy ropy
Ten mit można powiedzieć, że jest bliższy prawdy, przynajmniej w porównaniu z poprzednimi. Ropa nie zacznie się kończyć z powodu fizycznego braku. Przyczyną może być brak odpowiedniej siły nabywczej przy wydobywaniu surowca z bardzo trudno dostępnych miejsc.
Gospodarka obejdzie się bez energii
Gospodarka do swojej działalności potrzebuje surowców energetycznych. Energia do osiemnastego wieku była stosowana w większości do przetwarzania żywności czy zbierania plonów. Obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez energii w jakiejkolwiek dziedzinie.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna