Efektywność energetyczna
W sierpniu polski rząd po raz pierwszy od 1989 roku zdecydował się wdrożyć ograniczenia w dostawach energii dla dużych odbiorców. Wystosowano również apel do odbiorców indywidualnych, aby w godzinach 10-17 ograniczali zużycie prądu. Eksperci podkreślali rolę efektywności energetycznej i energooszczędnych urządzeń. Z danych Eurostatu wynika, że w latach 2008-2012 średnie zużycie w domu w Polsce wzrosło o 4,4%. Tymczasem PKB wzrosło o około 18%. Wyborcza.biz zauważa, że wpływ na ten stan rzeczy miały nie tylko unijna decyzja o wycofaniu tradycyjnych żarówek, ale i zmiana zachowań konsumentów.
Klasy energetyczne
Jak wynika z danych CECED Polska w roku 2014 w polskich fabrykach wyprodukowano 3 mln pralek, 2,6 mln mikserów i robotów kuchennych, 1,5 mln lodówek oraz 0,5 mln odkurzaczy. UE kilkanaście lat temu wprowadziła klasy energetyczne, które pokazują m.in. ile prądu pobiera dane urządzenie. Najbardziej efektywne energetycznie są urządzenia posiadające klasę A+++, najmniej oznaczone literą G.
Urządzenia elektryczne
W wielu polskich domach znajdują się urządzenia pamiętające XX wiek. Według Głównego Urzędu Statystycznego średni wiek lodówek wynosi blisko 11 lat, a pralek 8 lat. Poniżej 5 lat mają średnio zmywarki do naczyń, ale to sprzęt który najpóźniej znalazł się na wyposażeniu gospodarstw domowych. GUS podał również, że posiadając w domu wszystkie urządzenia w klasie A zużycie energii jest mniejsze o 8% w porównaniu do sprzętu z klasą niższą. Badania pokazują jednak, że sprzęt AGD zmieniamy dopiero wtedy, kiedy się zepsuje.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna