Aktualności
Start Aktualności Gwarancja ceny energii – sprawdź, czy to się opłaca!
Artykuł

Gwarancja ceny energii – sprawdź, czy to się opłaca!

Gwarancja ceny energii na rachunku to w ostatnim czasie bardzo popularna oferta sprzedawców prądu. Jednak czy jeśli się na nią zdecydujesz, to będziesz mieć tańszy prąd? Czy taki stan rzeczy doprowadzi do podwyżki Twoich rachunków?

gwarancja ceny energii - czy się opłaca

Fot. Flickr.com, James Bowe

Czego dowiesz się z artykułu?
1. Oferta na prąd jest korzystna, przynajmniej w teorii
    1.1 Na jak długo najlepiej podpisać umowę na prąd?
2. Stała cena prądu, opłaca się, czy nie?
3. Gwarancja ceny energii w 2024 roku
4. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę?
5. Podsumowanie


Oferta na prąd jest korzystna, przynajmniej w teorii

Jak prognozują specjaliści z branży energetycznej, w przyszłości ceny energii elektrycznej na pewno wzrosną. Na taki stan rzeczy wpływa między innymi drożejący węgiel. Ten surowiec stanowi podstawę naszego rynku energetycznego. Dodatkowo konieczne są inwestycje. Nie tylko w elektrownie węglowe. Bardzo ważne są również odnawialne źródła energii. Podpisując umowę ze sprzedawcą w ramach oferty, która zapewnia gwarancję ceny prądu dla firm, można ochronić się przed podwyżką rachunków za prąd. W okresie, który będzie oznaczony w dokumencie, cena za 1 kWh nie ulegnie zmianie i to bez względu na to, jak będzie wyglądać sytuacja na  rynku energii elektrycznej. Niektóre spółki obrotu dają także gwarancję najniższej stawki za jedną kilowatogodzinę. Te oferty sprzedawców energii wydają się być najkorzystniejsze, choć na opłacalność danej oferty wpływ ma jeszcze kilka innych czynników poza samą stawką za energię elektryczną.

porównaj ceny energii

Na jak długo najlepiej podpisać umowę na prąd?

Aby móc skorzystać z oferty sprzedaży energii, zarówno odbiorcy indywidualni jak i biznesowi, muszą podpisać umowę ze sprzedawcą na co najmniej rok. Podpisując taką umowę, trzeba się liczyć z pewnym ryzykiem. Z jakim konkretnie? Otóż w przypadku spadku cen konsument z gwarancją ceny energii elektrycznej będzie musiał opłacać rachunki według przyjętej taryfy. Specjaliści zalecają, aby umowy na energię zawierać na okres maksymalnie 24-36 miesięcy. Polski rynek energii bowiem jest dynamiczny. Dlatego też z góry możemy odrzucić oferty, w których proponowany okres trwania umowy sprzedaży energii wynosi powyżej 36 miesięcy. Warto zauważyć, że skrajnie niekorzystne są umowy podpisywane na okres pięciu lat. Jednak praktyka pokazuje, że na szczęście coraz mniej sprzedawców wchodzi na rynek z takiego rodzaju ofertami.


Stała cena prądu, opłaca się, czy nie?

Trudno jest dokładnie przewidzieć, co będzie się dziać na rynku za rok czy za dwa lata. Znacznie większe jest jednak prawdopodobieństwo, że ceny za prąd wzrosną, niż zmaleją. Dlatego też niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem lub właścicielką gospodarstwa domowego, czy Klientem indywidualnym, skorzystanie z taryfy z gwarancją stałej ceny wydaje się być w pełni uzasadnione. Warto jeszcze wspomnieć o opłatach za dostarczenie energii, na które nie obowiązuje gwarancja stałej ceny prądu. One mogą spowodować, że nasza faktura będzie wyższa – na te opłaty w ogóle nie mamy wpływu. Nie można, bowiem zmienić dystrybutora – jesteśmy "przypisani" na stałe do jednego dystrybutora, inaczej nazywanego operatorem systemu dystrybucyjnego (skrót OSD). Zmienić można tylko sprzedawcę energii.


Gwarancja ceny energii w 2024 roku

W 2024 roku konsekwentnie będzie obowiązywać mrożenie cen energii elektrycznej. Potrwa ono do połowy roku. Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli korzystać z zamrożenia cen prądu. Maksymalna cena energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych i biznesowych będzie się utrzymywać na poziomie z roku 2023. Czyli właściciele gospodarstw domowych za energię czynną będą płacić do 785 zł za MWh (kwota bez VAT i akcyzy).

Natomiast klienci biznesowi płacą za energię zgodnie ze stawką 858,54 zł za MWh z VAT i akcyzą. Po przekroczeniu limitów zużycia trzeba będzie opłacić rachunki zgodnie z aktualnie obowiązującymi stawkami prądu. 

Dzięki zamrożeniu cen prądu odbiorcy energii jeszcze przez pół roku będą mogli odpocząć od horrendalnych stawek. Jeżeli interesuje Cię zatrzymanie cen prądu, spróbuj złożyć oświadczenie o zamrożenie stawek. To nic nie kosztuje, a dzięki takim działaniom będziesz mógł/mogła sporo zaoszczędzić. Dostawcy energii nie mają prawą podnieść cen ponad te, które zostały ustalone w cenie maksymalnej.

 

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę?

Umowy długoterminowe są korzystniejsze, niż krótkoterminowe zarówno dla gospodarstw domowych jak i klientów indywidualnych. Musisz wiedzieć, że bardzo ważną kwestią jest dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem. Nie można też lekceważyć treści, które są dopisane tzw. małym druczkiem. To często tam znajdziemy "haczyki". Oprócz ceny towaru, jakim jest przecież prąd, na opłacalność danej oferty wpływ ma jeszcze kilka innych czynników. Jednym z nich jest opłata handlowa – niekiedy jej wysokość może zniwelować oszczędności, jakie można uzyskać poprzez niższe stawki za samą energię czy gwarancje stałej ceny. Na umowie znajdzie się zapewne informacja o karach umownych, które mogą obowiązywać w przypadku zerwania umowy na sprzedaż energii elektrycznej. Zdarza się, że za jeden miesiąc wcześniejszego wypowiedzenia umowy spółki pobierają opłatę w wysokości nawet 30 zł. Nie można też zapomnieć o dołączanych do umowy załącznikach typu regulamin oferty czy cennik oferty. W nich także znajdziemy szereg zapisów, które wpływają na opłacalność danej oferty. Tam też są określane terminy danych promocji, np. brak opłaty handlowej, ilość darmowej energii itp.


Podsumowanie:

1. Jeżeli podpisujesz umowę ze sprzedawcą w ramach oferty, która zapewnia gwarancję ceny prądu dla firm, możesz uchronić się przed podwyżką rachunków za prąd.
2. Jeżeli planujesz podpisać umowę ze sprzedawcą energii, umowa długoterminowa jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dzięki takiej alternatywie zyskasz pewność co do wysokości stawki. 
3. W 2024 roku obowiązuje mrożenie cen energii. Zgodnie z tą ustawą będziesz się rozliczać zgodnie ze stawką maksymalną. Wielkość zużycia energii będziesz musiał/musiała dostosować do odgórnie ustalonych limitów.
4. Jeżeli podpisujesz umowę z nowym sprzedawcą energii, zwróć uwagę na termin jej trwania. Zapoznaj się dokładnie z zapisami, które jej towarzyszą.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Energia nie zdrożeje. Sukces na szczycie klimatycznym
24 Październik 2014

Energia nie zdrożeje. Sukces na szczycie klimatycznym

Premier Ewa Kopacz ogłosiła właśnie, że dzięki negocjacjom na szczycie klimatycznym nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej. Unijne kraje doszły ...
Niższe ceny prądu w Plusie
09 Listopad 2016

Niższe ceny prądu w Plusie

Plus w najnowszej ofercie sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych o kilkanaście procent obniżył stawki za kilowatogodziny. Operator te...
W Polsce nie opłaca się produkować prądu, lepiej...
22 Styczeń 2015

W Polsce nie opłaca się produkować prądu, lepiej...

W ubiegłym roku zużycie energii elektrycznej w Polsce po raz pierwszy od minimum dekady było wyższe od produkcji. Okazuje się, że bardziej opłacalne j...
Ceny prądu najniższe od ponad 10 lat!
05 Styczeń 2016

Ceny prądu najniższe od ponad 10 lat!

W 2015 roku średnie ceny energii w hurcie były najniższe od 2004 roku – donosi gramwzielone.pl powołując się na agencję prasową Bloomberg. Spadek cen ...
Ceny energii w UE. Gdzie jest najtaniej?
30 Maj 2016

Ceny energii w UE. Gdzie jest najtaniej?

Z najtańszych cen prądu mogą się cieszyć mieszkańcy Bułgarii. Najwięcej za energię płacą natomiast Szwedzi – wynika z danych podanych przez Eurostat. ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7