Aktualności
Start Aktualności Koszt kWh - najdroższy i najtańszy prąd w Europie
Artykuł

Koszt kWh - najdroższy i najtańszy prąd w Europie

Cena energii elektrycznej w latach 2008-2012 wzrosła. Według raportu Eurostatu niektóre podwyżki w europejskich krajach oscylowały w okolicach aż 50%. Gdzie zatem jest najtańszy, a gdzie najdroższy prąd w Unii Europejskiej? Jak na tle innych państw wypada Polska?

koszt kwh

Fot. flickr.com Images of Money

Koszt kWh a podatki - jedna z przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej. Prąd to towar jak każdy inny, więc jest opodatkowany. W Europie obowiązują różne stawki. Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce aż 1/5 ceny prądu to podatki i opłaty o zbliżonym charakterze.

Nowe podatki oraz opłaty to najczęściej pojawiający się powód wzrostu cen za prąd. Naturalnie podwyższeniu uległy także już obowiązujące opłaty. W niektórych krajach zanotowano ich wzrost nawet o 200%.

Czego można się spodziewać?

Wiele wskazuje na to, że rachunki za prąd będą coraz to wyższe. Wzrost cen za energię spowoduje zapewne ograniczenie emisji CO2 i promowanie energii z OZE. Ponadto, w naszym kraju możliwe jest w niedługim czasie uwolnienie cen prądu dla gospodarstw domowych, co także może oznaczać wyższe rachunki. Taka sytuacja miała miejsce po zliberalizowaniu rynku dla firm. Wzrost cen wyniósł wtedy aż 40%.

Najtańszy prąd w UE

Austria

Stawka za 1 kWh w 2013r. dla gospodarstw domowych w Austrii to 0,092 euro. W ostatnich latach cena prądu wzrosła tam o 14,2%. Podwyżki są spowodowane m.in. większymi kosztami wytwarzania energii oraz jej przesyłu. Natomiast cena 1 kWh dla przemysłu wynosi 0,111 euro, a podwyżki kształtują się na poziomie 4%. Tutaj większa cena za prąd jest wynikiem rosnących opłat i podatków. Pomimo tych wyższych cen, Austria i tak może poszczycić się najtańszą energią elektryczną w UE.

Rumunia

W tym europejskim kraju zanotowano spory, bo aż 19% wzrost cen prądu dla odbiorców indywidualnych. Za 1 kWh trzeba zapłacić 0,132 euro – gospodarstwa domowe i 0,09 euro – przemysł. W Rumunii obowiązuje niska akcyza za prąd. W przypadku gospodarstw domowych wynosi 1 euro, a firm 0,5 euro za 1 MWh.

Estonia

W Estonii zanotowano bardzo wysokie podwyżki cen prądu, zarówno dla gospodarstw domowych (32%), jak i przemysłu (36%). Powodem tych podwyżek jest wprowadzenie wyższych podatków oraz opłat (m.in. ustawa o odnawialnych źródłach energii). Mimo tego, cena energii jest tu sporo niższa w porównywaniu do wielu krajów UE. Gospodarstwa domowe płacą za 1 kWh 0,135 euro, a przemysł 0,097 euro.

Chorwacja

Ten kraj znajduje się w ścisłej czołówce europejskiej, jeśli chodzi o niską cenę energii elektrycznej. Jednak biorąc pod uwagę lata 2008-2012 ceny dla gospodarstw domowych wzrosły tu o 22%. W 2013 roku za 1 kWh trzeba było zapłacić 0,137 euro – odbiorcy indywidualni, 0,095 euro – przemysł. W Chorwacji, podobnie jak w Rumunii, stawka za akcyzę jest niska. Za 1 MWh gospodarstwa domowe płacą 1,01 euro, a firmy 1,51 euro.

Litwa

Litwini z całą pewnością nie są zadowoleni z cen energii elektrycznej. Poszybowały one w górę aż o 47% w przypadku gospodarstw domowych i o 36% dla przemysłu. Głównym powodem tych wzrostów są zwiększające się koszty wytwarzania energii. 1 kWh kosztuje 0,137 euro – gospodarstwa domowe, 0,123 euro – przemysł.

Najdroższy prąd w UE

Włochy

W słonecznej Italii za 1 kWh płaci się 0,229 euro – gospodarstwa domowe, 0,168 euro – przemysł. Podwyżki cen prądu z całą pewnością odczuły przedsiębiorstwa. Zanotowano tu bowiem aż 200% wzrost podatków i opłat.

Irlandia

Do najdroższych krajów europejskich pod względem energii elektrycznej należy Irlandia, gdzie cena 1 kWh wynosi 0,23 euro dla gospodarstw domowych oraz 0,136 euro dla firm. W przypadku odbiorców indywidualnych ceny prądu wzrosły o 13%, co jest zapewne spowodowane wprowadzeniem nowego podatku energetycznego. Natomiast ceny dla przemysłu spadły o 2%, co z kolei jest związane z mniejszymi kosztami produkcji energii.

Cypr

Na Cyprze za 1 kWh płaci się 0,276 euro – gospodarstwa domowe, (wzrost o 43%), 0,208 euro – przedsiębiorstwa (wzrost o 30%). Do podwyżek przyczyniły się większe koszty wytwarzania oraz wzrost stawki VAT.

Niemcy

Za naszą zachodnią granicą cena energii dla gospodarstw domowych wynosi 0,292 euro, a dla przemysłu 0,143 euro. Średnio ceny energii elektrycznej wzrosły o ponad 20%. Powodem podwyżek jest podniesienie podatków i opłat.

Dania

Najwięcej za prąd w Unii Europejskiej płacą Duńczycy – stawka dla odbiorców indywidualnych wynosi 0,3 euro, a dla firm 0,105 euro. Ceny wzrosły, mimo że spadły koszty pozyskiwania oraz wytwarzania energii. W Danii wszedł w życie podatek od elektryczności stanowiący aż 31% ceny za 1 kWh. Znacznie w górę poszły także koszty związane z przesyłem energii elektrycznej.

Polska

W naszym kraju za 1 kWh płacimy 0,148 euro – gospodarstwa domowe, 0,093 euro – firmy. Cena za prąd wzrosła w latach 2008-2012 o 28% - odbiorcy indywidualni, 22% - przedsiębiorstwa. Znacznie wzrosły koszty wytwarzania oraz dystrybucji energii elektrycznej – o ok. 30%. Na wysokim poziomie jest w Polsce akcyza – za 1 MWh płaci się 4,56 euro.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny


Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Tutaj gigantycznie mogą wzrosnąć rachunki za energię!
10 Kwiecień 2014

Tutaj gigantycznie mogą wzrosnąć rachunki za energię!

Brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu ocenił, że w Szkocji po ogłoszeniu niepodległości może nastąpić znaczna podwyżka cen energii elektry...
Niższe ceny prądu w Europie
22 Maj 2017

Niższe ceny prądu w Europie

Jak wynika z danych Eurostatu w drugiej połowie ubiegłego roku ceny energii elektrycznej dla domu były niższe o 2,3% w porównaniu do analogicznego okr...
UE: Polacy słono płacą za prąd
22 Maj 2014

UE: Polacy słono płacą za prąd

Biorąc pod uwagę ceny energii wyrażonej w euro, nasz kraj należy do czołówki najtańszych krajów Unii Europejskiej. Jeśli jednak przeliczymy, jaką iloś...
Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii. Kiedy dogonimy Europę?
05 Maj 2014

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii. Kiedy dogonimy Europę?

Do końca lutego sprzedawcę prądu zmieniło w Polsce w sumie 262 306 odbiorców, co oznacza, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2014 roku z prawa wybor...
Nasz prąd jest droższy od niemieckiego
02 Kwiecień 2014

Nasz prąd jest droższy od niemieckiego

Z eksportera energii elektrycznej przekształciliśmy się w importera. Wszystko przez wysokie ceny. Tańszy prąd jest i w Niemczech, i w Szwecji – podaje...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7