Aktualności
Start Aktualności Koszt kWh - najdroższy i najtańszy prąd w Europie
Artykuł

Koszt kWh - najdroższy i najtańszy prąd w Europie

Cena energii elektrycznej w latach 2008-2012 wzrosła. Według raportu Eurostatu niektóre podwyżki w europejskich krajach oscylowały w okolicach aż 50%. Gdzie zatem jest najtańszy, a gdzie najdroższy prąd w Unii Europejskiej? Jak na tle innych państw wypada Polska?

koszt kwh

Fot. flickr.com Images of Money

Koszt kWh a podatki - jedna z przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej. Prąd to towar jak każdy inny, więc jest opodatkowany. W Europie obowiązują różne stawki. Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce aż 1/5 ceny prądu to podatki i opłaty o zbliżonym charakterze.

Nowe podatki oraz opłaty to najczęściej pojawiający się powód wzrostu cen za prąd. Naturalnie podwyższeniu uległy także już obowiązujące opłaty. W niektórych krajach zanotowano ich wzrost nawet o 200%.

Czego można się spodziewać?

Wiele wskazuje na to, że rachunki za prąd będą coraz to wyższe. Wzrost cen za energię spowoduje zapewne ograniczenie emisji CO2 i promowanie energii z OZE. Ponadto, w naszym kraju możliwe jest w niedługim czasie uwolnienie cen prądu dla gospodarstw domowych, co także może oznaczać wyższe rachunki. Taka sytuacja miała miejsce po zliberalizowaniu rynku dla firm. Wzrost cen wyniósł wtedy aż 40%.

Najtańszy prąd w UE

Austria

Stawka za 1 kWh w 2013r. dla gospodarstw domowych w Austrii to 0,092 euro. W ostatnich latach cena prądu wzrosła tam o 14,2%. Podwyżki są spowodowane m.in. większymi kosztami wytwarzania energii oraz jej przesyłu. Natomiast cena 1 kWh dla przemysłu wynosi 0,111 euro, a podwyżki kształtują się na poziomie 4%. Tutaj większa cena za prąd jest wynikiem rosnących opłat i podatków. Pomimo tych wyższych cen, Austria i tak może poszczycić się najtańszą energią elektryczną w UE.

Rumunia

W tym europejskim kraju zanotowano spory, bo aż 19% wzrost cen prądu dla odbiorców indywidualnych. Za 1 kWh trzeba zapłacić 0,132 euro – gospodarstwa domowe i 0,09 euro – przemysł. W Rumunii obowiązuje niska akcyza za prąd. W przypadku gospodarstw domowych wynosi 1 euro, a firm 0,5 euro za 1 MWh.

Estonia

W Estonii zanotowano bardzo wysokie podwyżki cen prądu, zarówno dla gospodarstw domowych (32%), jak i przemysłu (36%). Powodem tych podwyżek jest wprowadzenie wyższych podatków oraz opłat (m.in. ustawa o odnawialnych źródłach energii). Mimo tego, cena energii jest tu sporo niższa w porównywaniu do wielu krajów UE. Gospodarstwa domowe płacą za 1 kWh 0,135 euro, a przemysł 0,097 euro.

Chorwacja

Ten kraj znajduje się w ścisłej czołówce europejskiej, jeśli chodzi o niską cenę energii elektrycznej. Jednak biorąc pod uwagę lata 2008-2012 ceny dla gospodarstw domowych wzrosły tu o 22%. W 2013 roku za 1 kWh trzeba było zapłacić 0,137 euro – odbiorcy indywidualni, 0,095 euro – przemysł. W Chorwacji, podobnie jak w Rumunii, stawka za akcyzę jest niska. Za 1 MWh gospodarstwa domowe płacą 1,01 euro, a firmy 1,51 euro.

Litwa

Litwini z całą pewnością nie są zadowoleni z cen energii elektrycznej. Poszybowały one w górę aż o 47% w przypadku gospodarstw domowych i o 36% dla przemysłu. Głównym powodem tych wzrostów są zwiększające się koszty wytwarzania energii. 1 kWh kosztuje 0,137 euro – gospodarstwa domowe, 0,123 euro – przemysł.

Najdroższy prąd w UE

Włochy

W słonecznej Italii za 1 kWh płaci się 0,229 euro – gospodarstwa domowe, 0,168 euro – przemysł. Podwyżki cen prądu z całą pewnością odczuły przedsiębiorstwa. Zanotowano tu bowiem aż 200% wzrost podatków i opłat.

Irlandia

Do najdroższych krajów europejskich pod względem energii elektrycznej należy Irlandia, gdzie cena 1 kWh wynosi 0,23 euro dla gospodarstw domowych oraz 0,136 euro dla firm. W przypadku odbiorców indywidualnych ceny prądu wzrosły o 13%, co jest zapewne spowodowane wprowadzeniem nowego podatku energetycznego. Natomiast ceny dla przemysłu spadły o 2%, co z kolei jest związane z mniejszymi kosztami produkcji energii.

Cypr

Na Cyprze za 1 kWh płaci się 0,276 euro – gospodarstwa domowe, (wzrost o 43%), 0,208 euro – przedsiębiorstwa (wzrost o 30%). Do podwyżek przyczyniły się większe koszty wytwarzania oraz wzrost stawki VAT.

Niemcy

Za naszą zachodnią granicą cena energii dla gospodarstw domowych wynosi 0,292 euro, a dla przemysłu 0,143 euro. Średnio ceny energii elektrycznej wzrosły o ponad 20%. Powodem podwyżek jest podniesienie podatków i opłat.

Dania

Najwięcej za prąd w Unii Europejskiej płacą Duńczycy – stawka dla odbiorców indywidualnych wynosi 0,3 euro, a dla firm 0,105 euro. Ceny wzrosły, mimo że spadły koszty pozyskiwania oraz wytwarzania energii. W Danii wszedł w życie podatek od elektryczności stanowiący aż 31% ceny za 1 kWh. Znacznie w górę poszły także koszty związane z przesyłem energii elektrycznej.

Polska

W naszym kraju za 1 kWh płacimy 0,148 euro – gospodarstwa domowe, 0,093 euro – firmy. Cena za prąd wzrosła w latach 2008-2012 o 28% - odbiorcy indywidualni, 22% - przedsiębiorstwa. Znacznie wzrosły koszty wytwarzania oraz dystrybucji energii elektrycznej – o ok. 30%. Na wysokim poziomie jest w Polsce akcyza – za 1 MWh płaci się 4,56 euro.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny


Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Najdroższy prąd w Europie będzie w…
09 Czerwiec 2015

Najdroższy prąd w Europie będzie w…

W perspektywie najbliższych 20 lat najdroższa energia elektryczna nadal będzie w Niemczech. Wszystko przez dopłaty do odnawialnych źródeł energii. Prz...
Hiszpania: nowy system płacenia za energię elektryczną
02 Kwiecień 2014

Hiszpania: nowy system płacenia za energię elektryczną

Hiszpański rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowego systemu płacenia za energię elektryczną. Od 1 kwietnia cena za kilowata jest ustalana z dnia na d...
Niższe ceny prądu w Europie
22 Maj 2017

Niższe ceny prądu w Europie

Jak wynika z danych Eurostatu w drugiej połowie ubiegłego roku ceny energii elektrycznej dla domu były niższe o 2,3% w porównaniu do analogicznego okr...
Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii. Kiedy dogonimy Europę?
05 Maj 2014

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii. Kiedy dogonimy Europę?

Do końca lutego sprzedawcę prądu zmieniło w Polsce w sumie 262 306 odbiorców, co oznacza, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2014 roku z prawa wybor...
Nasz prąd jest droższy od niemieckiego
02 Kwiecień 2014

Nasz prąd jest droższy od niemieckiego

Z eksportera energii elektrycznej przekształciliśmy się w importera. Wszystko przez wysokie ceny. Tańszy prąd jest i w Niemczech, i w Szwecji – podaje...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7