Aktualności
Start Aktualności Największe elektrownie. Gdzie produkuje się najwięcej prądu?
Artykuł

Największe elektrownie. Gdzie produkuje się najwięcej prądu?

Prąd to najbardziej pożądany towar na świecie, a jak przewidują Amerykanie w ciągu najbliższych 30 lat światowe zużycie energii wzrośnie aż o 56%. Obecne zapotrzebowanie jest zaspokajane przez mnóstwo różnego typu elektrowni. Które z nich są największe na świecie? Atomowe, węglowe, wiatrowe, a może wodne?

Fot. Flickr.com, IHA Central Office - Zapora Itaipu

1. Zapora Trzech Przełomów, Rzeka Jangcy, Chiny – moc: 22 500 MW

Ta zapora działa w pełni od 4 lipca 2012 roku. Jej budowa wywołała wiele kontrowersji, bowiem wysiedlono 1,3 mln osób oraz zalano cenne archeologiczne tereny. Jednak ten projekt władze chińskie uznało za wielki sukces, który ich zdaniem znacznie ograniczy emisję cieplarnianych gazów. Koszt tej elektrowni sięgnął 30 mld dolarów, a zwrot inwestycji ma nastąpić w ciągu dziesięciu lat. Zapora osiąga swoją maksymalną moc 22 500 MW przy właściwym poziomie rzeki Jangcy.

2. Zapora Itaipu, Foz do Iguacu, Brazylia - moc: 14 000 MW

Ta ulokowana w Brazylii zapora posiada moc o kilka tysięcy MW mniejszą niż królująca w zestawieniu Tama Trzech Przełomów. Jednakże w roku 2012 wytworzyła tyle samo energii, co chińska zapora. Itaipu wybudowano na rzece Parana, która znajduje się na granicy Brazylii oraz Paragwaju. Budowę tej elektrowni rozpoczęto już w latach siedemdziesiątych, jednak jej pełna funkcjonalność nastąpiła w roku 1991. Parę lat temu rozbudowana ją o kolejne generatory. Warto podkreślić, że zapora dostarcza 90% energii zużywanej w Paragwaju i niespełna 20% zużycia w Brazylii.

3. Tama Guri, Wenezuela - moc: 10 055 MW

Tą hydroelektrownie skonstruowano na rzece Caroni. Jak się okazuje Guri dostarcza w większości zużywanej energii przez Wenezuelę. Dzięki temu możliwy jest większy eksport ropy naftowej. Susza, jaka miała miejsce cztery lata temu doprowadziła do niskich poziomów wody, a to zmusiło władze tego kraju do wprowadzenia ograniczenia zużycia prądu.

4. Hydrolektrownia Tucurui, Brazylia – moc: 8 370 MW

Zapora Tucurui ulokowana jest w amazońskich lasach deszczowych. Hydroelektrownie budowano w dwóch etapach: 1975-1984, 1998-2010. Tucurui dostarcza prąd 13 milionom ludzi, a ponad połowa energii trafia do przemysłu.

5. Elektrownia atomowa Kashiwazaki-Kariwa, Japonia – moc: 8 206 MW

To największa na świecie elektrownia atomowa. Składa się aż z siedmiu reaktorów, które rozłożone są na powierzchni 4,2 kilometrów kwadratowych. Elektrownia znajduje się nad Morzem Japońskim i z niego właśnie "chłonie" wodę potrzebną do chłodzenia reaktorów. Kashiwazaki-Kariwa najwięcej prądu produkowała w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Pracę elektrowni wiele razy wstrzymywano: 2002, 2004, 2007, 2012. W większości przypadków powodem były trzęsienia ziemi.

6. Elektrownia atomowa Bruce, Ontario, Kanada - moc: 6 830 MW

Ta kanadyjska elektrownia atomowa jest największą działającą tego typu elektrownia na świecie – po tym jak postanowiono wyłączyć reaktory w elektrowni japońskiej Kashiwazaki-Kariwa. Bruce ulokowana jest w wschodnim brzegu jeziora Huron, niedaleko granicy z Stanami Zjednoczonymi, a koszt jej budowy wyniósł 2,7 mld dolarów.

….

25. Elektrownia Bełchatów, Polska. Moc: 5 354 MW

Na 25 miejscu umiejscowiono polską elektrownie w Bełchatowie. Ogólnie sklasyfikowano 39 największych elektrowni z całego świata. Ci ciekawe, Elektrownia Bełchatów to największa na naszym globie elektrownia, która spala węgiel brunatny. Należy do Polskiej Grupy Energetycznej.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Ceny prądu pójdą w górę. A jednak…
01 Styczeń 1970

Ceny prądu pójdą w górę. A jednak…

Faktury za energię elektryczną mogą sporo wzrosnąć – nawet dwukrotnie. Jak prognozuje Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych cena hurtowa prądu pod...
Zielony prąd się nie opłaca?
01 Styczeń 1970

Zielony prąd się nie opłaca?

Produkcja zielonej energii w Polsce staje się coraz mniej opłacalna – donosi „Rzeczpospolita”. Przyczyną takiego stanu rzeczy są niskie ceny zielonych...
Jest nadzieja na tani prąd!
01 Styczeń 1970

Jest nadzieja na tani prąd!

Najnowsza poprawka do projektu ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii może znacznie zmienić sytuacje polskich prosumentów. Korzyści dla ich domowych b...
Prosument: dopłaty do kredytów nie tylko w BOŚ?
01 Styczeń 1970

Prosument: dopłaty do kredytów nie tylko w BOŚ?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak podaje „Rzeczpospolita”, zastanawia się nad zwiększeniem liczby banków, które obsługują p...
10 mln Europejczyków produkuje własny prąd. Ilu Polaków?
01 Styczeń 1970

10 mln Europejczyków produkuje własny prąd. Ilu Polaków?

Na Starym Kontynencie jest około 10 milionów drobnych producentów energii elektrycznej. Dynamiczny wzrost ekologicznych mikroinstalacji (głównie ogni...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7