Aktualności
Start Aktualności Największe elektrownie. Gdzie produkuje się najwięcej prądu?
Artykuł

Największe elektrownie. Gdzie produkuje się najwięcej prądu?

Prąd to najbardziej pożądany towar na świecie, a jak przewidują Amerykanie w ciągu najbliższych 30 lat światowe zużycie energii wzrośnie aż o 56%. Obecne zapotrzebowanie jest zaspokajane przez mnóstwo różnego typu elektrowni. Które z nich są największe na świecie? Atomowe, węglowe, wiatrowe, a może wodne?

Fot. Flickr.com, IHA Central Office - Zapora Itaipu

1. Zapora Trzech Przełomów, Rzeka Jangcy, Chiny – moc: 22 500 MW

Ta zapora działa w pełni od 4 lipca 2012 roku. Jej budowa wywołała wiele kontrowersji, bowiem wysiedlono 1,3 mln osób oraz zalano cenne archeologiczne tereny. Jednak ten projekt władze chińskie uznało za wielki sukces, który ich zdaniem znacznie ograniczy emisję cieplarnianych gazów. Koszt tej elektrowni sięgnął 30 mld dolarów, a zwrot inwestycji ma nastąpić w ciągu dziesięciu lat. Zapora osiąga swoją maksymalną moc 22 500 MW przy właściwym poziomie rzeki Jangcy.

2. Zapora Itaipu, Foz do Iguacu, Brazylia - moc: 14 000 MW

Ta ulokowana w Brazylii zapora posiada moc o kilka tysięcy MW mniejszą niż królująca w zestawieniu Tama Trzech Przełomów. Jednakże w roku 2012 wytworzyła tyle samo energii, co chińska zapora. Itaipu wybudowano na rzece Parana, która znajduje się na granicy Brazylii oraz Paragwaju. Budowę tej elektrowni rozpoczęto już w latach siedemdziesiątych, jednak jej pełna funkcjonalność nastąpiła w roku 1991. Parę lat temu rozbudowana ją o kolejne generatory. Warto podkreślić, że zapora dostarcza 90% energii zużywanej w Paragwaju i niespełna 20% zużycia w Brazylii.

3. Tama Guri, Wenezuela - moc: 10 055 MW

Tą hydroelektrownie skonstruowano na rzece Caroni. Jak się okazuje Guri dostarcza w większości zużywanej energii przez Wenezuelę. Dzięki temu możliwy jest większy eksport ropy naftowej. Susza, jaka miała miejsce cztery lata temu doprowadziła do niskich poziomów wody, a to zmusiło władze tego kraju do wprowadzenia ograniczenia zużycia prądu.

4. Hydrolektrownia Tucurui, Brazylia – moc: 8 370 MW

Zapora Tucurui ulokowana jest w amazońskich lasach deszczowych. Hydroelektrownie budowano w dwóch etapach: 1975-1984, 1998-2010. Tucurui dostarcza prąd 13 milionom ludzi, a ponad połowa energii trafia do przemysłu.

5. Elektrownia atomowa Kashiwazaki-Kariwa, Japonia – moc: 8 206 MW

To największa na świecie elektrownia atomowa. Składa się aż z siedmiu reaktorów, które rozłożone są na powierzchni 4,2 kilometrów kwadratowych. Elektrownia znajduje się nad Morzem Japońskim i z niego właśnie "chłonie" wodę potrzebną do chłodzenia reaktorów. Kashiwazaki-Kariwa najwięcej prądu produkowała w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Pracę elektrowni wiele razy wstrzymywano: 2002, 2004, 2007, 2012. W większości przypadków powodem były trzęsienia ziemi.

6. Elektrownia atomowa Bruce, Ontario, Kanada - moc: 6 830 MW

Ta kanadyjska elektrownia atomowa jest największą działającą tego typu elektrownia na świecie – po tym jak postanowiono wyłączyć reaktory w elektrowni japońskiej Kashiwazaki-Kariwa. Bruce ulokowana jest w wschodnim brzegu jeziora Huron, niedaleko granicy z Stanami Zjednoczonymi, a koszt jej budowy wyniósł 2,7 mld dolarów.

….

25. Elektrownia Bełchatów, Polska. Moc: 5 354 MW

Na 25 miejscu umiejscowiono polską elektrownie w Bełchatowie. Ogólnie sklasyfikowano 39 największych elektrowni z całego świata. Ci ciekawe, Elektrownia Bełchatów to największa na naszym globie elektrownia, która spala węgiel brunatny. Należy do Polskiej Grupy Energetycznej.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne aktualności

Koniec z dopłatami do OZE w rachunkach za prąd
13 Maj 2016
Dania postanowiła zrezygnować z dopłat w fakturach za energię elektryczną, które miały za zadanie wspierać produkcję energii z odnawialnych źródeł. Do...
Największa farma fotowoltaiczna w Polsce
23 Wrzesień 2014
Na granicy Gdańska i Przejazdowa powstała właśnie największa w naszym kraju farma fotowoltaiczna, która pokryje zapotrzebowanie na prąd ponad 700 gosp...
Kolektory słoneczne jak ciepłe bułeczki
08 Lipiec 2014
Wszystko na to wskazuje, że Polska będzie liderem rynku kolektorów słonecznych w Unii Europejskiej. Powierzchnia zamontowanych w latach 2000-2010 kol...
Bez wiatraków będą dużo wyższe rachunki za prąd?
08 Październik 2014
W ponad 400 polskich miejscowościach trwają protesty przeciwko instalacjom wiatrowym. Brak wiatraków nie spowoduje, że w naszych domach zabraknie prąd...
Od 2050 roku tylko zielony prąd
15 Styczeń 2018
W ubiegłym roku aż 43,4% duńskiego zużycia prądu zostało pokryte przez energię wygenerowaną przez elektrownie wiatrowe. To absolutny rekord, jeśli cho...

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7