Aktualności
Start Aktualności Nie będziemy krajem smart? Inteligentne liczniki energii pod znakiem zapytania
Artykuł

Nie będziemy krajem smart? Inteligentne liczniki energii pod znakiem zapytania

Bez zmiany w prawie wdrożenie dyrektywy unijnej dotyczącej smart meteringu może się okazać niemożliwe. Dystrybutorzy oczekują zmian w prawie i propozycji finansowania. W innym przypadku licznik zdalnego odczytu będzie kosztownym urządzeniem, za który zapłacą wszyscy konsumenci.

Fot. Flickr.com, Mark Florence

Dyrektywa unijna

Do rozpowszechnienia smart meteringu obliguje nas Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/72/WE z dnia 13 lipca 2009 roku. Określono w niej wspólne zasady wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Polska podjęła decyzję, że wdroży postanowienia wynikające z tego dokumentu, a w szczególnie wymieni liczniki do roku 2020. Jeśli jednak nie zostaną wprowadzone nowe regulacje odczyty smart mogą się okazać kompletnym fiaskiem.

Lideruje Energa

Liderem, jeśli chodzi o pracę nad instalacją nowoczesnych liczników energii elektrycznej jest spółka Energa. Na terenie tego operatora zainstalowano do tej pory ponad 400 tysięcy urządzeń. Z kolei liczba zdalnych odczytów z liczników smart przekroczyła milion. Energa zauważyła, że konsumenci posiadający takie urządzenie mają niższe faktury i efektywnie oszczędzają prąd. Pozostali dystrybutorzy: Tauron, RWE, PGE oraz Enea są daleko w tyle.

Niezbędne zmiany w prawodawstwie

Głównym hamulcem inwestycji okazuje się brak w naszym prawie transpozycji dyrektyw unijnych, które rekomendowałyby wdrożenie smart meteringu. Przede wszystkim nie ma określonych jasnych zasad dotyczących warunków finansowania inwestycji, a to jest konieczne do rozpoczęcia wdrożenia smart meteringu na wielką skalę. W prawodawstwie powinny się znaleźć ponadto zagadnienia związane z bezpieczeństwem systemu oraz ochroną danych pomiarowych.

Co z legalizacją licznika?

Co ciekawe termin inteligentny przyrząd pomiarowy nie istnieje w naszym prawie. Uznaje się, że jest to urządzenie pomiarowe posiadające dodatkowe funkcje niezwiązane w sposób bezpośredni z pomiarem, np. śledzenie przez konsumenta zużycia na domowym komputerze. Okres legalizacji jest identyczny jak w przypadku zwykłego licznika – nie mają tu wpływu wspomniane dodatkowe funkcje. Zupełnie inna, czytaj wyższa jest cena oraz technologia wdrożenia. Spore są także koszty eksploatacji systemu. Zdaniem ekspertów konieczne są działania, które wydłużą legalizacje liczników smart. W chwili obecnej trwa on 8 lat, a powinien być wydłużony do 12 a nawet 15 lat. Tylko wówczas nie będą wzrastać koszty tej inwestycji.

Mało zainstalowanych inteligentnych liczników prądu

Szacuje się, że w całym kraju do tej chwili zamontowano lub planuje się montaż około 750 tysięcy liczników zdalnego odczytu. To niewiele biorąc pod uwagę fakt, iż w ciągu sześciu najbliższych lat spółki energetyczne muszą zainstalować kilka milionów takich urządzeń. Zrealizowanie tego planu jest jednak mało prawdopodobne.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Zobacz też inne aktualności
„Seniorzy z energią” – rusza program Energi
10 Październik 2017

„Seniorzy z energią” – rusza program Energi

Celem programu przygotowanego przez Energe jest aktywizacja osób starszych. W ramach „Seniorów z energią” ma być prowadzona profilaktyka prozdrowotna...
Nowy prezes Energi
13 Luty 2017

Nowy prezes Energi

W piątek Rada Nadzorcza spółki Energa powierzyła Danielowi Obajtkowi pełnienie funkcji prezesa zarządu. To już szósta w przeciągu dwóch lat zmiana na ...
Największa farma fotowoltaiczna w Polsce
23 Wrzesień 2014

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Na granicy Gdańska i Przejazdowa powstała właśnie największa w naszym kraju farma fotowoltaiczna, która pokryje zapotrzebowanie na prąd ponad 700 gosp...
Nowoczesne liczniki zmniejszają rachunki za prąd
08 Kwiecień 2016

Nowoczesne liczniki zmniejszają rachunki za prąd

Energa w Gdyni przeprowadza testy rozwiązania, dzięki któremu odbiorcy energii będą mogli obniżyć wysokość swoich rachunków za prąd. Projekt Energa Li...
Ofensywa inteligentnych liczników?
12 Luty 2014

Ofensywa inteligentnych liczników?

Ten rok może się okazać przełomowy dla smart meteringu. Wdrażanie inteligentnych liczników nabiera tempa. Pierwsze przetargi już ruszyły.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7