Fot. Flickr.com, FuFuWolf
Liderujemy w energii
Unijny urząd statystyczny przebadał w sumie 32 państwa. Okazuje się, że na utrzymanie mieszkań wydają od nas więcej tylko Niemcy (22,2%) i Słowacy (21,7%). Jednak w przypadku naszych sąsiadów zza Odry należy nadmienić, że ok. 40% z nich nie posiada lokali na własność, tylko je wynajmuje. Polska jest liderem, jeśli chodzi o wydatki na remonty oraz energię. Aż 9,7% udziału w naszych wydatkach mają opłaty za m.in. prąd i gaz.
Niskie zarobki
Kiepskie miejsce w zestawieniu zawdzięczamy naszym niskim wynagrodzeniom. Przeciętny Polak zatrudniony na etacie w roku ubiegłym otrzymał ok. 7,4 tys. euro netto. Gorszą sytuacje zanotowało tylko w pięciu krajach europejskich. Co istotne, średnie wynagrodzenie w UE jest trzykrotnie wyższe.
Ceny prądu wcale nie wysokie
Nominalne ceny prądu oraz gazu są w naszym kraju niższe niż wynosi europejska średnia. Cena gazu dla odbiorców indywidualnych była o ok. 24% niższa niż średnia UE, a prądu o blisko 16%. Ogólnie rzecz biorąc, opłaty ponoszone na utrzymanie mieszkania stanowią prawie 20% wszystkich wydatków przeciętnego Polaka.
Niższy udział energii w wydatkach
Z danych zebranych przez Eurostat wynika, że w roku 2013 nastąpił spadek udziału w wydatkach kosztów, które związane są z energią – z 10,4% na 9,7%. Najbardziej widać to w przypadku gazu – z 2,2% do 1,9%. Niewiele zmienił się udział kosztów prądu – z 3,6% do 3,5%. Warto zauważyć, że pokrywa się to z decyzjami URE, który zatwierdza ceny gazu i energii elektrycznej dla klientów indywidualnych. W roku ubiegłym stawki te zostały obniżone. Jak będzie w tym? Do regulatora zgłosiły się niedawno w wnioskiem o podwyżkę cen energii przedsiębiortwa energetyczne. Prezes URE jest zdania, że w tym momencie nie ma jednak przesłanek do podwyższenia stawek.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny