Aktualności
Start Aktualności Państwo dopłaci Ci do prądu!
Artykuł

Państwo dopłaci Ci do prądu!

Dodatek energetyczny to pomysł rządu na pomoc najuboższym mającym problem z regulowaniem należności za energię. O dodatek może się starać tzw. odbiorca wrażliwy.

Fot.Flickr.com, Tax Credits

Kim jest odbiorca wrażliwy?

Dodatek energetyczny według znowelizowanej ustawy o prawie energetycznym należy się odbiorcy wrażliwemu, czyli osobie, której udzielono mieszkaniowy dodatek albo, która spełnia warunki, aby go otrzymać. Osoba ta musi mieszkać w danym miejscu odbioru energii oraz być stroną umowy sprzedaży energii lub umowy kompleksowej.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wniosek o dodatek energetyczny składamy na "ręce" wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Do tego rodzaju wniosku należy załączyć zawartą z firmą energetyczną umowę sprzedaży energii elektrycznej albo umowę kompleksową.

Opłata skarbowa na razie wstrzymana

Wiele osób nie zdecydowało się na złożenie wniosku o energetyczny dodatek z uwagi na opłatę skarbową wynoszącą 10 zł za każdą decyzję, jaka jest wydawana przez dany organ. Kilka miesięcy temu osoba, która składała wniosek musiała odebrać aż 3 decyzje. Pierwsza była wydawana na początku roku, druga w kwietniu po zmianie stawek ryczałtowych, a trzecia w połowie roku – wtedy mija termin przyznania dodatku mieszkaniowego. W tej chwili owe przepisy są uchylone. W okresie od 1 stycznia do końca 2014 r. nie będzie pobierana opłata skarbowa w związku z decyzją o przyznaniu dodatku.

Ile wynosi dodatek?

Energetyczny dodatek wynosi w skali miesiąca 1/12 kwoty dodatku energetycznego, która ogłaszana jest przez ministra ds. gospodarki. Obecnie miesięcznie dodatek wynosi:

  • 11,36 zł dla gospodarstw prowadzonych przez osobę samotną;
  • 15,77 zł dla gospodarstw składających się z dwóch, trzech lub czterech osób;
  • 18,93 zł dla gospodarstw składających się z minimum pięciu osób.

Kto wypłaca energetyczny dodatek?

Wypłatą tego dodatku zajmują się gminy otrzymujące na ten cel środki z budżetu państwa. Jest on wypłacany wrażliwemu odbiorcy do 10 dnia każdego miesiąca z góry. Wyjątkiem jest tu miesiąc styczeń, w którym dodatek jest wypłacany do 30 dnia owego miesiąca.

Czy można stracić dodatek?

Jeśli przyznano nam dodatek energetyczny poprzez prawomocną decyzję to nie ma możliwości jego utraty. Jednak przepisy nie uściślają, na jaki okres czasu jest on przyznawany. Należy tu podkreślić, że dodatek energetyczny jest ściśle związany z dodatkiem mieszkaniowym, który jest przyznawany na pół roku. W sytuacji, gdy osoba straci prawo do pobierania dodatku mieszkaniowego automatycznie traci prawo do dodatku energetycznego.

Jaka jest podstawa wyliczeń?

W skali roku dodatek energetyczny nie jest wyższy niż 30% iloczynu limitu zużycia prądu oraz średniej ceny energii elektrycznej dla indywidualnego odbiorcy.

Wysokość limitu:

  • 900 kWh w kalendarzowym roku dla gospodarstw prowadzonych przez osobę samotną;
  • 1250 kWh w kalendarzowym roku dla gospodarstw składających się z dwóch, trzech lub czterech osób;
  • 1500 kWh w kalendarzowym roku dla gospodarstw składających się z minimum pięciu osób.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Dopłata do prądu czy dodatek mieszkaniowy?
02 Czerwiec 2015

Dopłata do prądu czy dodatek mieszkaniowy?

Od 31 sierpnia 2015 roku miesięczna kwota dodatku energetycznego będzie wliczona do dochodu osoby, która ubiega się o ulgę na czynsz – informuje „Gaze...
Chcesz produkować energię w domu? Raczej nie zarobisz…
14 Kwiecień 2014

Chcesz produkować energię w domu? Raczej nie zarobisz…

Projekt ustawy o OZE został w dużym stopniu skrytykowany przez ekspertów. Chodzi przede wszystkim o część ustawy odnoszącej się do wsparcia prosumentó...
Z dotacji na własny prąd skorzysta więcej osób?
24 Czerwiec 2015

Z dotacji na własny prąd skorzysta więcej osób?

W programie Prosument wprowadzono zmiany, które umożliwiają skorzystanie z dofinansowania do mikroinstalacji OZE większej liczbie osób. Jak informuje ...
Dodatek na prąd – jak go uzyskać?
21 Marzec 2016

Dodatek na prąd – jak go uzyskać?

Prawo do dodatku energetycznego posiada tzw. odbiorca wrażliwy. Jest to osoba, która ma prawo do dodatku mieszkaniowego i jest stroną umowy na sprzeda...
Otrzymałeś dodatek energetyczny? Już nie zapłacisz podatku
11 Luty 2014

Otrzymałeś dodatek energetyczny? Już nie zapłacisz podatku

Dziennikarze wychwycili kolejny absurd podatkowy. Za tzw. dodatek energetyczny należy wnieść opłatę skarbową. Ministerstwo Finansów zajęło się spra...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7