Fot. Flickr.com, Eva Cristescu
Ceny spadają, a jest drożej
Jak wynika z komunikatu Komisji w ostatnim czasie ceny hurtowe prądu spadały, a ceny dla odbiorców rosły. Okazuje się, że w latach 2008-2012 prąd w Europie zdrożał o 4%, a na dodatek jest dwukrotnie droższy niż w USA. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku cen gazu.
Winowajcą podatki i opłaty
Podwyżka cen nie jest wynikiem wzrostu cen hurtowych czy też kosztów związanych z przesyłem energii. Zdaniem Komisji Europejskiej za wysokimi cenami energii stoją coraz to wyższe podatki i opłaty. Co ciekawe, wpływy z tego tytułu są przeznaczane przede wszystkim na realizacje celów związanych z polityką klimatyczną i energetyczną, czyli np. na wsparcie odnawialnych źródeł energii. Komisja zwraca, zatem uwagę, aby kraje UE dokładniej analizowały, czy działania proekologiczne są opłacalne. Dzięki rezygnacji z tych mniej efektywnych możliwe stanie się obniżenie cen energii.
Jakie pomysły ma Bruksela?
Bruksela ma zamiar postawić m.in. na zwiększenie poziomu efektywności energetycznej. W jej opinii najistotniejsze znaczenie dla klientów końcowych mają koszty energii, tzn. cena pomnożona przez zużycie. Zadaniem państw jest, więc ścisłe przestrzeganie dyrektywy o efektywności energetycznej. Chodzi tu m.in. o publiczne wsparcie dla podnoszenia tej efektywności. Jak zauważają eksperci z niemieckiego Centrum für Europäische Politik może to zakłócić swobodę w decyzji o inwestycjach, które mają za zadanie ograniczenie zużycia energii. Publiczne dofinansowanie może, bowiem spowodować, że na rynku utrzymają się te rozwiązania, które mają niewielki potencjał w energooszczędności. Ponadto, Komisja proponuje także dywersyfikacje dostawców oraz tras dostaw surowców. Zaleca również ujednolicenie systemów wsparcia dla energetyki odnawialnej. Generalnie rzecz biorąc, Bruksela zaleca energię po prostu oszczędzać.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny