Fot. Flickr.com
Pomoc z zagranicy
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wyciągnął pomocną dłoń w stronę Polski, w swojej wypowiedzi dostępnej na stronie PAP podkreśla, że Ukraina musi wesprzeć przyjazną Polskę w ustabilizowaniu sytuacji energetycznej. To operator Polskich Sieci Przemysłowych zwrócił się do ukraińskiego rządu o pomoc. Wczoraj 17.08.2015 r. umowa na import energii została podpisana.
Skala pomocy z Ukrenergo
Linie energetyczne Polska - Ukraina rozciągają się od elektrowni Dobrotworze (elektrownia Ukrenergo) aż do Zamościa. Maksymalnie jak oświadczył premier Ukrainy możemy dzięki temu połączeniu uzyskać 235MW energii. Połączeni jesteśmy z Ukrainą jeszcze jedną linią energetyczną, która aktualnie jest wyłączna. Prowadzi ona od Chmielnicki do Rzeszowa, jej moc to 750 kV. Niestety renowacja tej linii i to koszt pond miliona złotych.
Import zbawieniem
Skoro rozwój energetyki w Polsce nie spełnia naszych oczekiwań, awaria goni awarię. Latem reaktory nie mogą zostać schłodzone ze względu na niski poziom wody w rzekach. Natomiast zimą prąd nie jest dostarczany ze względu na ośnieżone linie energetyczne, to powinniśmy zacząć rozważać import prądu od naszych sąsiadów. Niestety, Polska jako potęga węglowa nastawiona była raczej na eksport energii niż jej import, a skoro z tego nic nie wyszło pozostały jedynie stare, wymagające modernizacji linie. Część z nich jest jeszcze aktywna, ale gdyby problem braku dostaw energii powtarzał się mogłyby one nie wystarczyć.
Obecnie połączenia energetyczne z innymi krajami.
Od strony Niemiec:
- linia 400kV Krajnik – Vierraden (przejściowo pracująca na napięciu 220 kV)
- linia 400kV Mikułowa – Hagenwerder (2x1386 MVA)
Od strony Czech:
- linia 400kV Dobrzeń - Albrechtice (1386 MVA)
- linia 400kV Wielopole – Nosovice (1386 MVA),
- linia 220kV Kopanina/Bujaków – Liskovec (2x400 MVA)
Od strony Słowacji:
- linia 400 kV Krosno Iskrzynia – Lemesany (2x831 MVA)
Od strony Ukrainy:
- linia 220 kV Zamość – Dobrotwór (415 MVA)
- linia 750 kV Rzeszów – Chmielnicka (aktualnie nieaktywna)
Od strony Białorusi:
- linia 220 kV: Białystok – Roś (aktualnie wyłączona)
Od strony Litwy:
- linia Alytus – Ełk (w budowie)
Od strony Szwecji:
- linia kablowa 450 kV Słupsk Wierzbięcino – Storno (600 MW)
Grażyna Kulik, Redaktor