Brak prądu a upały
Jak wskazuje Grzegorz Wiśniewski z IEO (Instytut Energetyki Odnawialnej) fala upałów przeszła przez cały europejski kontynent, ale tylko Polska znalazła się w tak trudnej sytuacji pod względem dostaw energii elektrycznej. Wysokie temperatury powietrza a także niski stan wody w rzekach wywołały problemy z chłodzeniem energetycznych bloków oraz ograniczenia w dostawach prądu. Bezpośrednią przyczyną zastosowania 20 stopnia zasilania była awaria w największej w Polsce elektrowni w Bełchatowie.
Zimą jest więcej energii
Dr Joanna Maćkowiak-Pandera szefowa Forum Analiz Energetycznych wskazuje, że to w okresie zimowym jest dostępnej więcej mocy niż latem. W okresie letnim elektrociepłownie, jeśli już pracują to tylko przy minimalnym obciążeniu. Ponadto latem słabiej wieje, dlatego też jest mniej taniej energii z wiatraków. Na dodatek latem bardzo często przeprowadza się remonty bloków energetycznych. Wysokie temperatury spowodowały natomiast wzrost popytu na energię.
Fotowoltaika a bezpieczeństwo energetyczne
Tymczasem nasi zachodni sąsiedzi dzięki fotowoltaice wyprodukowali nadwyżki mocy. W Niemczech w upalne dni ze słońca wytworzono około 24 GW energii. To więcej niż zapotrzebowanie Polski na prąd w tzw. szczycie letnim. Jak podkreśla Maćkowiak-Pandera bezpieczeństwo energetyczne zwiększy się, jeśli nastąpi rozwój fotowoltaiki. Będzie to szczególnie widoczne latem, kiedy fala upałów ogranicza sprawność elektrowni termicznych.
Import energii i OZE
Eksperci wskazują, że nasz system energetyczny należy do najbardziej odizolowanych na Starym Kontynencie – zaledwie 2% energii pochodzi z zagranicy. Gorsza sytuacja panuje tylko na Cyprze i Malcie. Wiśniewski uważa, że rozwiązaniem problemu może być także rozproszona energetyka odnawialna, a szczególnie energia słoneczna.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna