Fot. Flickr.com, Bert Kaufmann
Niedobory mocy w styczniu
Raport Urzędu Regulacji Energetyki wskazuje, że niedobory mocy dyspozycyjnej mogą się pojawić jedynie w tym miesiącu oraz w styczniu 2016 roku. Szacuje się, że będą to jednak niewielkie niedobory rzędu 1,2 GW i 1,0 GW. W raporcie nie wzięto jednak pod uwagę m.in. możliwości importu mocy.
Konieczne inwestycje w energetykę
Prądu w kolejnych latach ma nie braknąć. Inwestycje planowane do oddania w ciągu najbliższych trzech lat obejmują 6 GW mocy. W latach 2017-2019 ma zostać oddanych do użytku najwięcej nowych mocy. Według prognoz URE w drugiej połowie lat dwudziestych zapotrzebowanie na prąd ma przewyższać możliwości jego produkcji. Jednak, jak w rozmowie z Newseria przekonuje prezes URE Maciej Bando, mamy sporo czasu, aby wypracować właściwe mechanizmy.
Energetyka odnawialna górą
Aż 40% nowych energetycznych inwestycji to farmy wiatrowe. Energia z wiatru ma zapewnić 7,5 GW z planowanych 18 GW do 2028 roku. 32% inwestycji to z kolei jednostki na węgiel kamienny, a 22% na gaz ziemny. Bando podkreślił też, że nasza gospodarka nie może działać tylko w oparciu o OZE. Współpraca różnych źródeł da nam bezpieczeństwo energetyczne.
Czy mamy rezerwy?
Prezes URE podkreślił też, że już funkcjonują mechanizmy rezerwy operacyjnej i rezerwy zimnej. Elektrownie otrzymują, zatem środki na utrzymanie tych mocy wytwórczych, które są nierentowne, ale mogą zostać uruchomione w razie wystąpienia braku mocy. Te koszty koniec końców przenoszone są na odbiorców energii elektrycznej.
Wiele zmieni ustawa o OZE
Spore zmiany w inwestycjach może spowodować ustawa o odnawialnych źródłach energii. Przewiduje się, że ustawę tą Sejm uchwali jeszcze w pierwszym półroczu 2015 roku. Będzie ona wprowadzać nowe mechanizmy odnośnie dofinansowania zielonej energii. Zielone certyfikaty zostaną zastąpione aukcjami.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna