Fot. Flickr.com
Taryfy energetyczne 2015
W grudniu Urząd Regulacji Energetyki przyjął taryfy na rok 2015. Generalnie stawki zmieniły się nieznacznie. Opłaty za dystrybucje dla odbiorców indywidualnych wzrosły od około 0,70 zł do około 1,60 zł. Jako powód podwyżek podano konieczność zwiększenia środków na inwestycje, które poprawią bezpieczeństwo oraz zapewnią ciągłość zaopatrzenia konsumentów w prąd. Opłaty za energię czynną również poszły nieznacznie w górę – o około 0,5%. Tutaj wzrost cen argumentowano zwiększającymi się obowiązkami zakupu tzw. energii kolorowej.
Gwarancja ceny prądu
Warto się zastanowić, czy proponowane przez sprzedawców energii umowy na dłuższy okres czasu i z gwarantowaną stałą ceną prądu są korzystne. Być może firmy energetyczne chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami związanymi z obniżką cen energii elektrycznej. Tak było, jak podaje Money.pl w 2013 roku, kiedy to po raz pierwszy sprzedawcy kusili klientów ofertami z gwarancją stałych cen prądu. Trzeba pamiętać, że podpisując umowy na bardzo długi okres nie mamy pewności, czy za parę miesięcy nie pojawi się bardziej korzystna oferta, nawet u tego samego sprzedawcy. Z drugiej strony w ten sposób chronimy się przed wzrostem cen. Ceny prądu dla gospodarstw domowych są jednak reglowe przez URE, które na większe podwyżki raczej nie pozwoli.
Ważniejsze ceny na rynku hurtowym
Bardziej ważne są ceny na rynku hurtowym szczególnie, jeśli ¾ energii elektrycznej w naszym kraju trafia do odbiorców instytucjonalnych, a zaledwie ¼ do odbiorców indywidualnych. Na ich kształt wpływ ma kilka czynników, m.in. ceny dystrybucji, ceny węgla, ceny uprawnień do emisji CO2. Firmy energetyczne przyznają, że cena węgla nie wpływa jednak znacząco na wysokość rachunków dla konsumentów.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna