Jak informuje, Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju, rząd planuje powołać Pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Ma on odpowiadać za spółki przesyłu energii i gazu, obowiązki ma wypełniać od połowy przyszłego roku.
Nowi posłowie uchwalają nowe ustawy, ale zaglądają też do tych już uchwalonych. Kilka dni temu sejm skierował do komisji ds. energii i skarbu państwa projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Co chce tym zyskać? Przedstawiona nowelizacja ma o pół roku odroczyć wejście w życie przepisy rozdziału IV, dodam, że chodzi o te najważniejsze.
Iluminacje, jakie upiększają nasze domy okazują się zdradliwe dla środowiska, gdyż zwiększają poziom zanieczyszczenia światłem o 10 proc. w skali kraju. Ponoć łunę świetlną można zobaczyć z orbity. Co będzie z świątecznymi dekoracjami?
Na cenę energii wpływ ma wiele czynników. Jak podkreśla Onet.pl za 10 lat być może nasze rachunki za energię zwiększą się aż dwukrotnie. Co prawda, ceny surowców spadają, a produkcja energii jest coraz bardziej efektywna, ale m.in. możliwe ograniczenia w dostawach energii mogą znacząco podnieść stawki za kWh.
Jak pisze „Sueddeutsche Zeitung” wiele żarówek jest energooszczędnych tylko na opakowaniu. Producenci wykorzystują unijne przepisy, które umożliwiają „ukrywanie” faktycznych pomiarów wydajności źródeł światła.
W czwartek Prezes Urzędu Energetyki zatwierdził nowe taryfy gazowe. Jak wynika z komunikatu PGNiG od pierwszego stycznia 2016 roku ceny gazu dla odbiorców detalicznych spadną o 2,1% - 3,3%.
Od Nowego Roku nasze rachunki za energię elektryczną będą niższe o ponad półtora procent. To oznacza, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe zaoszczędzi w skali roku do około 22 zł.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma dziś zatwierdzić nowe taryfy energetyczne. Co prawda ceny prądu mają szanse spaść, ale symbolicznie – donosi „Rzeczpospolita”.
Dzięki nowej koncepcji o nazwie „Hydricity” wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca będzie możliwe przez całą dobę, nawet w środku nocy – donosi portal globenergia.pl Jak to możliwe?
Nowe połączenie transgraniczne z Litwą już wpłynęło na ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym. Dalsze obniżki cen są możliwe dzięki kolejnym inwestycjom – donosi „Parkiet”.
Rok 2016 przynosi diametralne zmiany w kwestii inwestycji w odnawialne źródła energii. Obecnie nie wiemy kiedy ruszy pierwsza aukcja oraz czy będzie tylko jedna w roku 2016. Na chwilę obecną nie mamy również platformy, która będzie obsługiwała oferty aukcyjne. Wobec wielu problematycznych kwestii REECO wraz z City-Brand Energia Odnawialna postanowili zorganizować konferencję: „Przyszłość zielonych inwestycji w świetle ustawy OZE”.
Nieoficjalnie mówi się, że po Nowym Roku ceny prądu i gazu poszybują w górę. Premier Beata Szydło deklaruje jednak w rozmowie z „Super Expressem”, że będzie szukać rozwiązań chroniących przed podwyżkami.