Fot. Flicrk.com, tiseb
Wspólne zakupy gazu – tego nie będzie
W projekcie nie znalazł się zapis o proponowanych przez Donalda Tuska obowiązkowych wspólnych zakupach gazu. Będzie jedynie możliwość dobrowolnych wspólnych zakupów np. w regionie, w przypadku zagrożenia, czy też uzależnienia od jednego dostawcy energii.
Znaleźli sposób na Gazprom?
Obowiązkowe będzie natomiast wysyłanie do Brukseli gazowych kontraktów (jeszcze przed ich zawarciem). W ten sposób Unia chce wzmocnić swoją pozycję przetargową w negocjacjach z Rosją. Dzięki temu Komisja Europejska będzie miała również możliwość wychwycenia ewentualnych pułapek czy niekorzystnych, niedozwolonych klauzul. Tego rodzaju zapisy Rosja wymusza przede wszystkich na mniejszych krajach członkowskich. Ponadto, ma to także zahamować tajne porozumienia z niższymi cenami gazu zawierane przez Moskwę z wybranymi państwami UE.
Rynek energii elektrycznej
W ramach Unii Energetycznej w latach 2015-2016 ma powstać projekt nowego rynku energii. Oprócz tego ma być stworzone nowe prawo, które będzie sprzyjać bezpieczeństwu dostaw energii. Celem ma być także przystępna cena. Jak przypomina Komisja Europejska hurtowe ceny energii elektrycznej 2015 są wyższe o 30% niż w Stanach Zjednoczonych. Teraz projektem KE zajmą się państwa członkowskie oraz Parlament Europejski.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna