Ograniczenia w dostawach prądu
Jak przypomina dziennik w sierpniu 2015 roku w Polsce wprowadzono tzw. stopnie zasilania. Ograniczenia w poborze energii elektrycznej dotyczyły jednak tylko tych odbiorców, których moc umowna była powyżej 300 kW. W 2016 roku Urząd Regulacji Energetyki wobec tych odbiorców, którzy nie dostosowali się do obowiązku ograniczenia poboru prądu zaczął wszczynać postępowania. Jak szacowano mogło to dotyczyć nawet 1 tys. przedsiębiorstw. Wysokość ewentualnej kary mogła sięgać nawet 15% rocznego przychodu firmy.
Zużycie energii w Polsce
W Polsce zużycie energii elektrycznej systematycznie rośnie. Rekordy po tym względem są pobijane przede wszystkim w okresie letnim. W najbliższych latach jak przewidywał resort energii zagrożenie niedoboru mocy będzie rosnąć z uwagi na wzrost zapotrzebowania na moc oraz planowane wycofanie z eksploatacji kilku ważnych elektrowni.
Wynagrodzenie za wyłączenie prądu
Lekarstwem na tą sytuację ma być ustawa o rynku mocy, która weszła w życie 18 stycznia br. Zakłada ona nie tylko wypłatę wynagrodzenia producentów energii za gotowość, by w razie potrzeby z ich pomocą zbilansować niedobór mocy. W kluczowych momentach pomóc ma też redukcja zapotrzebowania na prąd – wynagrodzenie za samą gotowość będą mogły otrzymywać nie tylko duże, ale i małe i średnie przedsiębiorstwa.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna