Zielona energia w Polsce
W naszym kraju zużycie energii pochodzącej z źródeł odnawialnych w roku 2014 wyniosło 11,4%. Jak pisze dziennik do 2020 roku odsetek ten ma się zwiększyć do 15%. W Polsce największy potencjał ma energetyka wiatrowa oraz biomasa. W raporcie przygotowanym przez IRENA (Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej) czytamy, że w przypadku energetyki wiatrowej największym problemem są ograniczone tereny cechujące się dużą siłą wiatru.
Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku
Zielona energia w Europie
W Unii Europejskiej pod względem odnawialnych źródeł energii króluje Szwecja. W tym skandynawskim kraju około połowa całkowitej energii pochodzi z OZE. Poziom energii pochodzącej z OZE jest wysoki (około 30%) jest także w Finlandii, Austrii oraz na Łotwie. W Europie najwięcej energii dzięki naturze ma Islandia (77,1%) oraz Norwegia (69,2%).
Źródła energii
Jak podkreśla "Rzeczpospolita" zainteresowanie zieloną energią rośnie. Od 1990 roku takie źródła jak m.in. słońce, wiatr czy woda odnotowują spory wzrost. Z kolei od 2002 roku swój udział w zużyciu całkowitym zmniejsza energia jądrowa.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna