Fot. media.ntu.edu.sg
Magazynuje energię i świeci
Materiał jest dedykowany przede wszystkim centrom handlowym. W ciągu dnia wytwarza i przechowuje energię, dlatego po zmierzchu bez problemu może być wykorzystany, jako oświetlenie reklam. Odkryty przez naukowców z Singapuru materiał jest bardzo wysokiej jakości i poprzez regulację jego składu chemicznego można zmieniać barwę emitowanego przez niego światła. Dzięki temu może funkcjonować jako płaski wyświetlacz.
Inne właściwości
Jednak to nie wszystkie możliwości tego materiału. Zdaniem naukowców materiał może być przeźroczysty i z powodzeniem zastąpić przyciemniane szyby, a nawet zwykłe szyby w oknach i generować równocześnie prąd. W przyszłości materiał być może zrewolucjonizuje także rynek ekranów dotykowych.
Ile kosztuje?
Cena z pewnością dla wielu będzie totalnym zaskoczeniem. Materiał już teraz jest nawet pięciokrotnie tańszy od dostępnych na rynku materiałów solarnych, które są produkowane na bazie krzemu. Dlaczego cena jest tak niska? Łatwy jest, bowiem proces produkcji, który nie wymaga wysokich temperatur – chemiczne substancje są łączone w temperaturze pokojowej.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny