Aktualności
Start Aktualności Zmiana na czas letni = oszczędzanie energii?
Artykuł

Zmiana na czas letni = oszczędzanie energii?

Zmiana z czasu zimowego na letni już w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki zegarów przesuwamy z godz. 2.00 na 3.00. Czy ta odbywająca dwa razy w roku zmiana faktycznie przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej?

Fot. Flickr.com - Earls37a

Zmiana a UE

Czas letni rozpoczyna się w całej Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę miesiąca marzec, a żegnamy się z nim w ostatnią niedzielę października. Reguluje to wprowadzona w styczniu 2001 roku dyrektywa UE.

Opinie na temat energooszczędności podzielone

Wskazówki zegarów przesuwamy dwa razy w roku. Celem tych zmian ma być efektywniejsze użytkowanie światła dziennego oraz oszczędzanie energii. Czy zmiana ta naprawdę przynosi korzyści? Zdania na ten temat są podzielone.

Badania przeprowadzone w amerykańskim stanie Indiana dały dowód na to, że zmiana czasu na letni przyczyniła się do wyższych rachunków za prąd. Natomiast badania, które zostały wykonane w Kalifornii wykazały, że zmiana czasu w ogólne nie generuje zmian w zapotrzebowaniu na prąd. Z kolei Japończycy są zdania, iż czas letni pomaga zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i zaoszczędzić na paliwie.

Oszczędności są zatem dyskusyjne. Warto zauważyć, że sam pomysł owych zmian narodził się w czasach, gdy prąd zużywano przede wszystkim na sztuczne światło. Dziś zdecydowanie więcej energii elektrycznej od oświetlenia pochłaniają sprzęty AGD czy klimatyzacja.

Wpływ na zdrowie

Co ciekawe, przesunięcie wskazówek zegara może mieć wpływ nie tylko na oszczędzanie energii elektrycznej. Londyńscy badacze twierdzą, że taka sytuacja sprzyja zdrowiu dzieci. W wyniku przesunięcia o jedną godzinę do przodu najmłodsi mogą więcej czasu w sposób aktywny spędzić na świeżym powietrzu. To z kolei, może okazać się bardzo pomocne w walce z otyłością. Natomiast amerykańscy specjaliści są zdania, że zmiana na czas letni może zwiększać o 10% ryzyko zawału serca, a na czas zimowy zmniejszać to ryzyko także o 10%.

Kto na świecie przesuwa wskazówki zegara?

Jako pierwszy wprowadzenie czasu letniego zasugerował ponoć Benjamin Franklin w osiemnastym wieku. Obecnie rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje w ok. 70 państwach na całym świecie. W Europie nie stosuje się go tylko w Islandii, na Białorusi oraz w Rosji. Zmiana czasu jest wprowadzona także na terenie niemal całych Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku oraz na Kubie. Wskazówek zegara nie przesuwa natomiast większość mieszkańców Ameryki Południowej, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. W naszym kraju zmianę czasu wdrożono po raz pierwszy w okresie międzywojennym. Później obowiązywała w latach 1946-1949 i 1957-1964. Natomiast w sposób nieprzerwany stosujemy to rozróżnienie od roku 1977.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Zmiana czasu na letni 2017
01 Styczeń 1970

Zmiana czasu na letni 2017

W nocy z soboty na niedziele następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarków przesuwamy z godziny 2.00 na 3.00. Jakie są konsekwencje z...
W Wielkanoc zużywamy mniej energii elektrycznej
01 Styczeń 1970

W Wielkanoc zużywamy mniej energii elektrycznej

Święta raczej nie kojarzą się nam z oszczędnością. Jednak Wielkanoc jest okresem, w którym najlepiej wychodzi nam oszczędzanie… prądu.
Prąd jest za drogi? Oszczędzaj!
01 Styczeń 1970

Prąd jest za drogi? Oszczędzaj!

Komisja Europejska uważa, że za wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu w Europie stoją podatki oraz opłaty. Bruksela znalazła jednak kilka sposob...
Pracują 2 dni w tygodniu, bo brakuje prądu
01 Styczeń 1970

Pracują 2 dni w tygodniu, bo brakuje prądu

Rząd w Wenezueli tymczasowo wprowadził dwudniowy tydzień pracy w sektorze publicznym. Powodem tej decyzji jest ogromny kryzys energetyczny z jakim od ...
Audyt energetyczny obowiązkowy dla 6 tys. firm
01 Styczeń 1970

Audyt energetyczny obowiązkowy dla 6 tys. firm

Na początku października br. wejdzie w życie obowiązek wykonania w przedsiębiorstwach audytu energetycznego. Do jego przeprowadzenia są zobowiązane je...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7