Aktualności
Start Aktualności Wiemy, kiedy wymienią liczniki energii
Artykuł

Wiemy, kiedy wymienią liczniki energii

Już za sześć lat aż 80% z nas będzie miało w swoich domach inteligentne liczniki energii elektrycznej. Projekt ustawy, która będzie regulować wdrożenie nowych urządzeń już jest, a w niej znajdziemy szczegółowy harmonogram wymiany liczników.

Fot. Flickr.com, pgegreenenergy

Rewolucja na rynku energii

Resort gospodarki wprowadza istną rewolucje na energetycznym rynku. Nowe faktury za prąd będą wystawiane na podstawie rzeczywistego zużycia. Nastąpi, zatem koniec rachunków, które są obliczane tylko na podstawie prognoz.

Kiedy zamontują nowy licznik prądu?

W projekcie ustawy zawarto plan wymiany liczników energii elektrycznej. Zgodnie z nim do końca roku 2015 ma być zainstalowanych, co najmniej 5% nowych liczników. Minimum 15% zamontowanych nowych urządzeń będzie do 31 grudnia 2016 roku. Na koniec następnych lat: 2017, 2018, 2019 i 2020 ma być zamontowanych odpowiednio nie mniej niż 25%, 40%, 60%, 80% inteligentnych liczników.

Kto zapłaci za inteligentne urządzenia?

Koszt wymiany urządzeń poniosą także gospodarstwa domowe – aż 2,5 mld zł z kwoty 4 mld zł, jaka jest szacowana na całą operację. Inwestycja ta będzie widoczna na naszych rachunkach za prąd – firmy energetyczne będą doliczać kilka złotych miesięcznie.

Będą oszczędności?

Oszczędności z korzystania z liczników inteligentnych mają być gigantycznie. Jak szacują zwolennicy akcji mają one przekroczyć nawet 12 mld zł, z czego aż 8,5 mld zł zyskają odbiorcy indywidualni. Nowe urządzenia umożliwią łatwiejsze zarządzanie energią oraz wprowadzenie taryf, które będą dopasowane do potrzeb konsumentów. Z kolei sceptycy tej idei przekonują, że korzyści będą iluzoryczne.

Co z naszymi danymi osobowymi?

Ministerstwo gospodarki wyszło z propozycją, aby administratorem danych był Operator Informacji Pomiarowych. Nie będzie można, zatem nimi handlować, a będą dostępne tylko dla innych dystrybutorów prądu. Co więcej, oni otrzymają ją tylko w formie zagregowanej. Profile odbiorców będą, bowiem podlegać ochronie. Każdy konsument będzie miał wgląd do informacji z własnego licznika. Dane mają być przechowywane przez 24 miesiące.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Nowe liczniki energii podglądają odbiorców?
13 Październik 2014

Nowe liczniki energii podglądają odbiorców?

Jak przekonują spółki dystrybucyjne inteligentne liczniki energii elektrycznej nie mają możliwości dostarczać danych o zachowaniach odbiorców w czasie...
Zmiana na czas letni = oszczędzanie energii?
27 Marzec 2014

Zmiana na czas letni = oszczędzanie energii?

Zmiana z czasu zimowego na letni już w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki zegarów przesuwamy z godz. 2.00 na 3.00. Czy ta odbywająca dwa razy w rok...
Pracują 2 dni w tygodniu, bo brakuje prądu
29 Kwiecień 2016

Pracują 2 dni w tygodniu, bo brakuje prądu

Rząd w Wenezueli tymczasowo wprowadził dwudniowy tydzień pracy w sektorze publicznym. Powodem tej decyzji jest ogromny kryzys energetyczny z jakim od ...
Etykiety energetyczne już na odkurzaczach
05 Wrzesień 2014

Etykiety energetyczne już na odkurzaczach

Od paru już dni wprowadzane do sprzedaży odkurzacze muszą posiadać etykiety energetyczne. Dzięki temu będziesz już wiedzieć, ile energii pochłania spr...
Gdzie dbają o środowisko? We Wrocławiu!
15 Grudzień 2016

Gdzie dbają o środowisko? We Wrocławiu!

Magistrat zdecydował, że zakupi energię tylko z odnawialnych źródeł. Co zmniejszy emisję dwutlenku węgla o ok.165 tys. ton.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7