Największe firmy oszczędzają miliony
Sprzedawcy energii w pierwszej kolejności zgłaszali swoje oferty największym przedsiębiorstwom przemysłowym. W rozmowie z gazetą Herbert Wirth prezes KGHM Polska Miedź przyznał, że tylko w samym 2015 roku dzięki zmianie sprzedawcy energii koncern zaoszczędził miliony złotych. KGHM kupuje prąd od kilku sprzedawców wyłonionych w postępowania przetargowych, a pozostałą część energii zakupuje na podstawie transakcyjnych porozumień SPOT na rynkach dobowo-godzinowych.
Zmiana sprzedawcy energii popularniejsza
Z danych URE wynika, że z roku na rok coraz więcej odbiorców energii decyduje się przenieść swój rachunek do innej firmy energetycznej. W ubiegłym roku na taki krok zdecydowało się ponad 122,7 tys. klientów biznesowych oraz 287 tys. gospodarstw domowych. Według Macieja Bando prezesa URE zmiana sprzedawcy energii dla firm zyskuje coraz większą popularność. W porównaniu do roku poprzedniego liczba odbiorców biznesowych, którzy wybrali nowego sprzedawcę wzrosła o ponad 60%.
Mniejsze rachunki za prąd
Właściciele małej czy średniej firmy, w opinii cytowanego przez dziennik Piotra Ostaszewskiego prezesa Energii dla Firm, na zmianie dostawcy mogą zaoszczędzić nawet 30%. Jak podkreśla nie chodzi tu tylko o cenę kWh, ale i także o efekty przeprowadzonego audytu energetycznego, który coraz częściej znajduje się w ofercie sprzedawcy.
Prostszy proces zmiany sprzedawcy
Ostaszewski zwraca uwagę na konieczność uproszczenia procesu zmiany. Poprawić należy współpracę z operatorami, a nadzór Urzędu Regulacji Energetyki powinien być skuteczniejszy. Prezes Energii dla Firm podkreślił, że alternatywnym sprzedawcom zależy, aby zmiana sprzedawcy prądu była tak prosta jak operatora telefonicznego. Jedną z barier w rozwoju rynku jego zdaniem jest powolna i niejednolita wymiana danych rozliczeniowych. Dystrybutorzy energii często przekazują sprzedawcom dane w złej jakości, przez co konieczne są wielokrotne korekty rachunków za energię.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna