Etykiety energetyczne
Start Etykiety energetyczne Etykieta energetyczna lodówki
Artykuł

Etykieta energetyczna lodówki

Zanim kupimy lodówkę warto porównać, co najmniej kilka modeli. Pomocna w tej czynności jest etykieta energetyczna. Jak odczytać znajdujące się na niej oznaczenia?

Klasy energetyczna

To najbardziej kojarzona przez konsumentów część etykiety energetycznej. Klasy te są oczywiście takie same jak w przypadku innych sprzętów AGD, różnica jest tylko w ich zakresie. Na etykiecie lodówek znajdują się klasy energetyczne od A+++ (największa energooszczędność) do D (najmniejsza oszczędność).

Roczne zużycie energii elektrycznej

Na tym symbolu znajdziemy informacje na temat zużycia prądu przez daną lodówkę w skali roku (zobacz kWh cena). Warto jednak podkreślić, że jest to uzależnione od warunków, w jakich będzie ona eksploatowana. Wartość, jaka jest podana na energetycznej etykiecie jest wynikiem przeprowadzonych testów. Są one wykonywane w identycznych warunkach, dlatego możliwe jest miarodajne porównanie modeli lodówek.

Pojemność komory chłodziarki

Informuje nas o łącznej pojemności komór chłodziarki. W zasadzie chodzi tu o te komory, które nie są oznaczane gwiazdką. Temperatura w takich komorach jest wyższa niż -6 stopni Celsjusza.

Pojemność komory zamrażalnika

Tutaj prezentowana jest łączna pojemność komór zamrażalnika, gdzie panuje temperatura -6 stopni Celsjusza albo niższa. W przypadku tych komór wprowadzono oznaczenie gwiazdkowe za pomocą, których podaje się minimalną temperaturę w danej komorze:

  • * - 6 stopni Celsjusza albo niższa;
  • ** - 12 stopni Celsjusza albo niższa;
  • *** - 18 stopni Celsjusza albo niższa;
  • **** jest to taka komora, gdzie można zamrozić co najmniej 4,5 kg żywnościowych produktów na każde 100 litrów użytkowej pojemności, od temperatury panującej w otoczeniu do temperatury -18 stopni Celsjusza w ciągu zaledwie 24 godzin. Warto przy tym podkreślić, że w komorze oznaczonej czteroma gwiazdkami można również przechowywać te zamrożone środki spożywcze jakie odpowiadajątrzygwiazdkowej klasie.

Poziom hałasu

Tutaj podany jest poziom hałasu. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, bowiem głośne działanie lodówki może być uciążliwe.

Klasyfikacja zużycia energii

Klasyfikacja zużycia prądu jest uzależniona od wskaźnika efektywności energetycznej, w skrócie EEI. Brane są tu pod uwagę takie czynniki jak:

  • zużycie energii w skali roku;
  • pojemność;
  • najniższa temperatura w danych komorach;
  • rodzaj konstrukcji – czy lodówka wolnostojąca czy do zabudowy;
  • dostępność funkcji chłodzenia bez szronu.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Etykieta energetyczna żarówki
17 Kwiecień 2014
Swoją etykietę energetyczną posiadają również źródła światła mające swoje zastosowanie w gospodarstwie domowym. Co można się z niej dowiedzieć? ...
Znaki ekologiczne
13 Listopad 2014
Wchodząc do sklepu widzimy sprzęty oklejone nie tylko reklamowymi banderami. Przedstawiane Twoim oczom logo niewiele mów, a sprzedawca także nie jest ...
Poradnik jak składować elektrośmieci?
18 Grudzień 2014
Zakupiliście nowy sprzęt elektroniczny, może macie to w planach. Wiecie już co zrobicie z elektroniką, która pójdzie w odstawkę?
Klasa a+ czy a++, co oznaczają plusy?
06 Lipiec 2017
Wejście w życie nowych przepisów Parlamentu Europejskiego i Rady, odnośnie etykiet energetycznych, ma ogarnąć chaos, jakie zapanował na rynku urządzeń...
Jaką pralkę kupić?
18 Listopad 2014
Pralka to urządzenie, które posiada każde gospodarstwo domowe, problem jaką pralkę wybrać pojawia się zawsze przy jej zakupie bądź w sytuacji kiedy na...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7