Klasy energetyczna
To najbardziej kojarzona przez konsumentów część etykiety energetycznej. Klasy te są oczywiście takie same jak w przypadku innych sprzętów AGD, różnica jest tylko w ich zakresie. Na etykiecie lodówek znajdują się klasy energetyczne od A+++ (największa energooszczędność) do D (najmniejsza oszczędność).
Roczne zużycie energii elektrycznej
Na tym symbolu znajdziemy informacje na temat zużycia prądu przez daną lodówkę w skali roku (zobacz kWh cena). Warto jednak podkreślić, że jest to uzależnione od warunków, w jakich będzie ona eksploatowana. Wartość, jaka jest podana na energetycznej etykiecie jest wynikiem przeprowadzonych testów. Są one wykonywane w identycznych warunkach, dlatego możliwe jest miarodajne porównanie modeli lodówek.
Pojemność komory chłodziarki
Informuje nas o łącznej pojemności komór chłodziarki. W zasadzie chodzi tu o te komory, które nie są oznaczane gwiazdką. Temperatura w takich komorach jest wyższa niż -6 stopni Celsjusza.
Pojemność komory zamrażalnika
Tutaj prezentowana jest łączna pojemność komór zamrażalnika, gdzie panuje temperatura -6 stopni Celsjusza albo niższa. W przypadku tych komór wprowadzono oznaczenie gwiazdkowe za pomocą, których podaje się minimalną temperaturę w danej komorze:
- * - 6 stopni Celsjusza albo niższa;
- ** - 12 stopni Celsjusza albo niższa;
- *** - 18 stopni Celsjusza albo niższa;
- **** jest to taka komora, gdzie można zamrozić co najmniej 4,5 kg żywnościowych produktów na każde 100 litrów użytkowej pojemności, od temperatury panującej w otoczeniu do temperatury -18 stopni Celsjusza w ciągu zaledwie 24 godzin. Warto przy tym podkreślić, że w komorze oznaczonej czteroma gwiazdkami można również przechowywać te zamrożone środki spożywcze jakie odpowiadajątrzygwiazdkowej klasie.
Poziom hałasu
Tutaj podany jest poziom hałasu. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, bowiem głośne działanie lodówki może być uciążliwe.
Klasyfikacja zużycia energii
Klasyfikacja zużycia prądu jest uzależniona od wskaźnika efektywności energetycznej, w skrócie EEI. Brane są tu pod uwagę takie czynniki jak:
- zużycie energii w skali roku;
- pojemność;
- najniższa temperatura w danych komorach;
- rodzaj konstrukcji – czy lodówka wolnostojąca czy do zabudowy;
- dostępność funkcji chłodzenia bez szronu.
Radosław Lis, Doradca energetyczny