Klasy energetyczne
Klasa energetyczna informuje nas, ile energii rocznie zużywa dane urządzenie. W tej chwili pralki cechujące się największą klasą efektywności są oznaczane jako A+++, natomiast najniższą literą D. Warto podkreślić, że różnica między tymi klasami pod względem ilości pobranego prądu jest bardzo duża. Identycznie sprawa wygląda w przypadku zużycia wody.
Pralki w poszczególnych klasach pobierają następującą ilość energii:
- A+++ – mniej niż 46 kWh na rok,
- A++ – mniej niż 52 kWh na rok,
- A+ – mniej niż 59 kWh na rok,
- A – mniej niż 68 kWh na rok,
- B – mniej niż 77 kWh na rok,
- C- mniej niż 87 kWh na rok,
- D – więcej niż 87 kWh na rok.
Na etykiecie znajdziemy kolorowe strzałki, które informują o efektywności urządzeń. I tak, wysoko energooszczędna pralka jest oznaczana strzałką ciemnozieloną, a najmniej oszczędna strzałką czerwoną.
Piktogramy
Na etykiecie energetycznej znajdują się również piktogramy, które zawierają informacje o wybranych parametrach wydajności:
- zużycie energii w skali roku wyrażone w kWh (sprawdź, kWh cena);
- zużycie roczne wody;
- poziom hałasu podczas prania i wirowania;
- wydajność wirowania;
- pojemność wyrażona w kg.
Obliczając roczne zużycie wody i energii oraz określając klasę wydajności wirowania bierze się pod uwagę: zużycie energii w trybie czuwania oraz wyłączonym, program bawełna w temp. 60 stopni Celsjusza (pełny i częściowy załadunek) oraz w temp. 40 stopni Celsjusza (częściowy załadunek).
Na etykiecie energetycznej dla pralek nie znajdziemy natomiast informacji o klasie efektywności prania. Dlaczego? Aktualnie unijnym wymogiem dla wszystkich pralek z załadunkiem powyżej 3 kg jest posiadanie wydajności prania w klasie A.
Radosław Lis, Doradca energetyczny