Poradniki
Start Poradniki Bezpieczna instalacja elektryczna
Artykuł

Bezpieczna instalacja elektryczna

Każda instalacja elektryczna rozpoczyna się w rozdzielnicy, z której wychodzą przewody zasilające cały budynek. Jedna aby wszystko działało sprawnie należ zachować wszelkie normy bezpieczeństwa.

Fot. Flickr.com

Rodzaje izolacji elektrycznej

Nauka wyróżnia kilkatypówizolacji, najbardziej znaną i stosowaną izolacją elektryczną jest izolacja stałą w postaci osłonki otaczającej przewody zamknięte w kablu. Izolacja gazowa również występuje w energetyce jest nią powietrze, które otacza przewody wysokiego napięcia rozciągające się między słupami. Izolacja ciekła występuje w postaci gumowej powłoki, którą pokrywa się przewody chroniąc je przed korodowaniem i kwasami. Drugiem rodzajem ciekłego izolatora są oleje pochodzenia syntetycznego i mineralnego, których używa się do zabezpieczenia transformatorów energetycznych.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Izolacja okablowania

Domowa instalacja wymaga użycia okablowania, którym transportowany jest prąd do gniazdka wtyczkowego czy włącznika. Taki przewód składa się z materiału przewodzącego, który jest wykonany z aluminium bądź miedzi i przybiera postać drutu zwanego żyłą. Każda żyła jest otoczona izolatorem. Istnieje wiele rodzajów izolacji czyli dielektryków, które mają za zadanie równoważyć pole elektryczne powstałe przy przenoszeniu ładunków wzdłuż żyły. Materiałami izolacyjnymi najczęściej jest papier z syciwem i polwinit, oba izolatory występują w różnych postaciach. Jeśli kabel składa się z kilku żył całość jest dodatkowo zabezpieczona tworzywem sztucznym nazywanym izolacją dodatkową. Ma ona za zadanie chronić kabel przez uszkodzeniami, izolacja zewnętrza musi spełniać określone prawem normy aby zostać poduszczona do użytku. Poszczególne żyły oznacza się izolatorami różnego koloru i to nie bez powodu, ma to ułatwiać odpowiednie podłączenie, złe podłączenie przewodu grozi konsekwencjami w postaci porażenia.
  • Czarna/ brązowa warstwa izolacyjna, doprowadza się ją do lewej strony gniazdka, to ona przewodzi prąd elektryczny.
  • Niebieska warstwa izolacyjna oznacza żyły neutralne, doprowadza się ją do prawej strony zacisków gniazdowych.
  • Warstwa żółto-zielona, ochronna zawsze łączona z bolcem czyli stykiem ochronnym.
Inne izolatory
Prąd elektryczny jest bardzo niebezpieczny, dlatego cała instalacja powinna być prawidłowo zabezpieczona. Dlatego wyrwane, naderwane kontakty czy gniazda, a także kable urządzeń są niebezpieczne. Uwagę należy zwracać także na rozszczelnienie elementów znajdujących się w rozdzielnicy. Pęknięty licznik czy obudowa urządzenia elektrycznego niesie ze sobą wiele zagrożeń. Warto badać też o stan kabli umieszczonych w ścianach, stopiony przewód ochronny może wywołać awarię sieci przed czym może uchronić nas jedynie bezpiecznik czy wyłącznik różnicowoprądowy. To one zareagują na "wyciek" prądu z przerwanego kabla, wówczas należy odłączyć cały obwód od zasilania i dokonać naprawy, oczywiście powinien zajmować się tym fachowiec.
Grażyna Kulik, Redaktor
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Zima, co zrobić aby cieszyć się ciepłem i dodatkowo oszczędzać na prądzie?
01 Styczeń 1970
W co warto zainwestować aby ten rok zakończyć z dodatnim kontem? Skupimy się głównie na rosnących kosztach rachunków za energię, bo to te są znacznym ...
Czy mamy wpływ na emisję dwutlenku węgla?
01 Styczeń 1970
Lubisz wiedzieć co u znajomych, lajkujesz ich zdjęcia i nie złożyłbyś życzeń urodzinowych gdyby nie przypomnienie? Zobacz co jeszcze kryje się za korz...
Czym gasić urządzenia elektryczne?
01 Styczeń 1970
Coś się pali, pierwsza myśl to aby ugasić pożar wodą, jednak w przypadku urządzeń elektrycznych jest ona nie trafiona.
Jak chronić sprzęt przed burzą?
01 Styczeń 1970
W samym środku sezonu burzowego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed niszczycielską siłą pioruna. Skutki jego uderzenia mo...
Instalacja elektryczna
01 Styczeń 1970
Przepalenie się bezpieczników to najczęstsza awaria instalacji elektrycznej. Warto więc wiedzieć jak wymienić przepalony bezpiecznik.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7