Fot. Flickr.com
Certyfikaty - co to takiego?
Białe certyfikatyto pojęcie umowne, rozumie się przez to świadectwa efektywności energetycznej. Prze te pojęcie natomiast rozumie się mechanizmy stymulujące i wymuszające pro oszczędnościowe zachowania.Sprzedawcy energii elektrycznej mają obowiązek uzyskać określoną ilość białych certyfikatów. Uzyskują je w drodze przetargu, który ogłaszany jest co najmniej raz w roku przez Prezesa URE. Przetarg odbywa się w trzech kategoriach, w których wymaga się uzyskania oszczędności:
- Zwiększenia oszczędności energii przez odbiorców końcowych
- Zwiększenia oszczędności energii przezurządzenia potrzeb własnych, czyli tych, które czynnie uczestniczą w procesie wytwarzania energii
- Zmniejszenie strat energii elektrycznej w przesyle lub dystrybucji
Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku
Kto wygrywa przetarg?
Biały certyfikat trafia to tego, którego przedsięwzięcie przyniosło lub w przyszłości ma przynieść mierzalne oszczędności energii. Przystępujący do przetargu zgłasza ile certyfikatów chce uzyskać Efekt energetyczny czyli stosunek energii pierwotnej jaką da się zaoszczędzić w ciągu roku do wartości świadectwa, o jaką dany sprzedawca ubiega się w przetargu. Ten efekt energetyczny jest niczym innym jak ceną oferty przetargowej. Im wyższą cenę uda się zaproponować tym większe szansa na wygranie przetargu, a w tym wypadku wygrać może więcej niż jeden podmiot. Certyfikat otrzyma ten podmiot, którego efekt energetyczny znajduje się między maksymalną wartością efektu, a średnią ważoną wszystkich startujących w przetargu efektów energetycznych, dodatkowo pomnożonych o współczynnik akceptacji ofert. Uzyskanym w przetargu świadectwem efektywności czyli nabytymi prawami majątkowymi jaki wynikają z białych certyfikatów obraca się na Towarowej Giełdzie Energii S.A.
Zalety systemu białych certyfikatów
System przetargowy oceniony został jako najbardziej korzystny z pośród tych jakie rekomendowała UE, a to ze względu na:
- Możliwość osiągnięcia jak największych oszczędności energii w krótkim czasie
- Objecie systemem szerokiej grupy, odbiorców, wytwórców i dystrybutorów
- Dokonanie wyboru najbardziej efektywnego przedsięwzięcia
Grażyna Kulik, Redaktor