Poradniki
Start Poradniki Fotowoltaika zmiany w 2022 - co czeka prosumentów?
Artykuł

Fotowoltaika zmiany w 2022 - co czeka prosumentów?

Pomimo tego, że rok 2022 zbliża się dużymi krokami nadal do końca nie wiadomo, jakie zmiany dot. fotowoltaiki wejdą w życie. Czy od nowego roku inwestycja w instalację PV będzie nadal opłacalna?

fotowoltaika zmiany 2022

Ustawa o OZE - projekt zmian 

Aktualnie zasady rozliczania nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznej będą obowiązywać tylko tych prosumentów, którzy zdążą uruchomić swoją przydomową elektrownie do 31 grudnia 2021 roku. Po tej dacie z obecnych zasad będzie można skorzystać tylko do 30 czerwca 2021 roku. 

15 października 2021 w projekcie zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadzono kilka zasadniczych zmian. Przede wszystkim został wykreślony mechanizm net meteringu (1:1), a wdrożono net billing. 

Nadwyżki energii 

Nowy system zakłada, że prosument będzie sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii bez podatków, ale za pobraną energię będzie płacić taką samą stawkę, jak pozostali odbiorcy prądu. 

Obecny system opustów polega na tym, że prosument nadwyżki energii może “magazynować” w sieci i ma prawo je odebrać w ciągu 12 miesięcy w stosunku 1:0,8 bądź 1:0,7. Z takiego systemu rozliczeń korzysta około 700 tys. prosumentów. 

Jak podkreśla Jadwiga Emilewicz poprawka przedłuża model opustowy do połowy przyszłego roku. Osoby, które przyłączą do sieci energetycznej instalację fotowoltaiczną w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku będą automatycznie “przełączani” na system netbillingowy

Posłanka ponadto nie wykluczyła, że okres vacatio legis może zostać wydłużony do 31 grudnia 2022 roku. Jest też szansa na to, że przyłączenie mikroinstalacji w 2022 roku będzie wiązać się z prawem do korzystania z systemu opustowego przez 15 lat

Z kolei Marcin Ścigan z resortu klimatu i środowiska zaznaczył, że półroczny okres przejściowy został wprowadzony z myślą o konieczności dostosowania systemów informatycznych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych do nowych zasad rozliczeniowych. 

Gwarancja systemu opustów

Co do gwarancji zachowania praw do systemu opustów przez okres nawet 15 lat, to mogliby ją otrzymać nie tylko osoby, które uruchomią mikroinstalację do końca 2021 roku, ale i te które złożą poprawny wniosek o przyłączenie do sieci publicznej, a brak uruchomienia w danym terminie leży po stronie dystrybutora. 
W tym miejscu należy podkreślić, że OSD ma 30 dni na wykonanie przyłączenia instalacji fotowoltaicznej. 

Natomiast rozliczenie nadwyżek energii ma odbywać się w cyklu rocznym. Właściciel mikroinstalacji ma mieć swego rodzaju depozyt, z którego będzie pokrywać swoje zobowiązania za pobrany prąd. 

Energia elektryczna wprowadzona do sieci ma być rozliczana według średniej stawki w miesiącu, później w godzinie. W ten sposób nie ma być w ogóle mowy o tzw. ujemnych cenach energii. 

W przypadku energii wprowadzanej do sieci nie będzie konieczności płacenia podatków. Z kolei prosumentowi w razie pobrania energii z sieci publicznej będą naliczone opłaty dystrybucyjne, akcyza oraz VAT. 

Do projektu ustawy o OZE wprowadzono także pojecia:

  • prosumenta zbiorowego

Inwestorem w fotowoltaikę jest spółdzielnia mieszkaniowa, a z wyprodukowanej energii korzystają wszyscy lokatorzy. Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest tańszy prąd. Im więcej mieszkań, tym niższe koszty instalacji, tańsze magazyny energii, większa autokonsumpcja. 

  • prosumenta wirtualnego

To udziałowiec farmy fotowoltaicznej. Prosument wirtualny nie korzysta fizycznie jednak z wyprodukowanej przez elektrownie energii. Obniża jednak w ten sposób swoje rachunki za prąd. Prosumentem wirtualnym będzie można zostać od 2024 roku. 

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w 2022 roku? 

Wiele osób ma obawy, że planowane zmiany w systemie rozliczeń spowodują, że inwestycja w fotowoltaikę nie będzie już tak opłacalna jak obecnie. Te obawy zauważają władze gmin, w których realizowane są projekty z dofinansowaniami unijnymi - mieszkańcy masowo się z nich wycofują. 

Nie jest znana skala problemu, ale tego rodzaju inwestycje są prowadzone w co najmniej kilkudziesięciu gminach w całej Polsce. W przypadku braku realizacji projektów gminom grożą kary. 

Rekordowy przyrost fotowoltaiki

Zdaniem firm zajmujących się montażem systemów fotowoltaicznych październik może być rekordowy pod względem nowych instalacji PV. Wielu specjalistów rynku fotowoltaicznego prognozuje, że w 2022 roku nie dojdzie do znacznego spadku zainteresowania przydomową elektrownią słoneczną. 

Kiedy wejdą w życie zmiany w fotowoltaice? 

Choć zakładano, że nowe zasady dot. fotowoltaiki wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku, to obecnie jest to mało prawdopodobne. Wszystko wskazuje na to, że zmiany zaczną obowiązywać za kilka miesięcy lub nawet za rok. Ponadto, jak już wspomnieliśmy wcześniej jest również rozważany pomysł, aby prosumenci mieli prawo do korzystania z aktualnego systemu opustów przez nawet 15 lat. 

Nie warto jednak wstrzymywać inwestycji w własną elektrownie. Rosnąca inflacja zapewne przełoży się na wyższy koszt instalacji fotowoltaicznej. Od nowego roku zapowiadają się także wysokie podwyżki cen energii elektrycznej. Tutaj porównasz oferty na fotowoltaikę i zyskasz nawet 30% 

Podsumowanie:

  1. Osoby, które zostaną prosumentami do końca 2021 roku będą mogli rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.
  2. System net-billingu dla nowych prosumentów ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. 
  3. W projekcie ustawy OZE znalazły się dwie nowe instytucje: prosument zbiorowy, prosument wirtualny. 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Co to jest bilansowanie 1:1?
19 Czerwiec 2022
Bilansowanie 1:1 to w ostatnim czasie często poruszany temat przez osoby zainteresowane fotowoltaiką. Na czym polega ten system rozliczenia dla prosum...
 Fotowoltaika dotacje. Jakie są warunki programów, ile można otrzymać?
23 Sierpień 2021
Dofinansowanie na własną elektrownie słoneczną można otrzymać z kilku źródeł. Najpopularniejsze z nich to “Mój prąd” oraz “Program Czyste Powietrze”. ...
Jak działa fotowoltaika?
13 Luty 2022
Jak powstaje energia elektryczna ze słońca? Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego? Krok po kroku przedstawiamy jak działa fotowoltaika.
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania i nowe warunki programu
02 Maj 2022
W połowie kwietnia 2022 roku ruszyła kolejna edycja dotacji na fotowoltaikę. Jaka jest wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0? Jakie są nowe...
Wydajność paneli fotowoltaicznych
06 Grudzień 2021
To bez wątpienia jedna z najistotniejszych kwestii przy zakupie fotowoltaiki. Od tego zależy, ile instalacja PV będzie w stanie wyprodukować energii,...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7