Poradniki
Start Poradniki Fotowoltaika zmiany od kiedy? Czy to się jeszcze opłaca?
Artykuł

Fotowoltaika zmiany od kiedy? Czy to się jeszcze opłaca?

1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wówczas dla nowych prosumentów “zniknie” tzw. system opustów. Wbrew jednak czarnym scenariuszom nie oznacza to koniec opłacalności fotowoltaiki.

fotowoltaika zmiany od kiedy

Photo by Sungrow EMEA on Unsplash

System opustów - dla kogo? 

System opustów nadal będzie obowiązywać osoby, które mają już zamontowane na swoim dachu lub gruncie instalację fotowoltaiczną. Przez kolejne 15 lat z tego systemu rozliczeń będą mogły korzystać także te osoby, które zdążą zamontować panele PV do 31 marca 2022 roku. 

porównywarka fotowoltaika

Co istotne, jak podkreśla resort klimatu i środowiska liczy się już sam fakt zgłoszenia przed 1 kwietnia 2022 roku przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. To oznacza, że aby skorzystać z dotychczasowych zasad rozliczania należy u dystrybutora energii elektrycznej złożyć kompletny i poprawny wniosek o przyłącze. Po wspomnianej wyżej dacie osoby, które uzyskają status prosumenta będą podlegać już pod nowy system zwany net-billingiem. 

W sytuacji, gdy ma miejsce rozbudowa istniejącej już instalacji fotowoltaicznej, to obowiązuje stary system rozliczeń, czyli system opustów. Prosument, który zdecyduje się na rozbudowę swojej elektrowni słonecznej jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu do operatora sieci dystrybucyjnej. Brak takiego zgłoszenia może wiązać się z karą finansową (1000 zł). 

Co to jest net-billing? 

Net-billing to rozliczenie energii, która polega na tzw. depozycie prosumenckim. Jest to nic innego, jak wartość energii wprowadzona przez prosumenta do sieci energetycznej. 

Z takiego depozytu prosument będzie pokrywać zobowiązania wynikające z zużytą energią elektryczną. Od jego wartości mają być pobierane opłaty - identycznie jak ma to miejsce przypadku odbiorców energii. Takie rozliczenie pomiędzy firmą energetyczną a prosumentem ma mieć miejsce cyklicznie. 

Po takim okresie właściciel przydomowej elektrowni słonecznej przyłączonej do publicznej sieci otrzyma zwrot za środki niewykorzystane. Jednak może to być zaledwie 20 procent energii, która została wprowadzona do sieci w miesiącu dot. zwrotu nadpłaty. W ten sposób ma zostać znacznie ograniczony problem polegający na przewymiarowaniu instalacji fotowoltaicznej. 

Zdaniem rządzących net-billing ma być dostosowaniem polskich przepisów do unijnych. Konkretnie do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. 

Zgodnie z tą dyrektywą każdy uczestnik rynku energii powinien być zobowiązany do ponoszenia sieciowych opłat. Należy jednak zaznaczyć, że inny unijny akt prawny - tzw. dyrektywa RED II mówi o konieczności umożliwienia prosumentom uzyskiwania wynagrodzenia za oddaną do sieci energię elektryczną. 

Warto wspomnieć, że wielkość depozytu ma być rozliczana na podstawie wartości energii na rynku Dnia Następnego Towarowej Giełdy Energii. Natomiast w okresie przejściowym brana ma być pod uwagę cena energii z miesiąca poprzedniego. 

Jakie jeszcze zmiany w fotowoltaice 2022? 

Oprócz nowego systemu rozliczeń, czyli tzw. net-billingu w 2022 roku na rynku energii miał się pojawić się zupełnie nowy podmiot - agregator. Jest to spółka, której zadaniem będzie zarządzanie energią w sieci. Prawdopodobnie jednak jej działalność będzie możliwa za kilka lat.   
Agregator będzie miał możliwość:

  • odkupienia energii od konsumenta,
  • magazynowania energii,
  • pośredniczeniu prosumentowi w odsprzedaży nadwyżek,
  • udzielenia pomocy prosumentowi w wynajęciu magazynu energii,
  • wydzierżawienia magazynu energii od prosumenta. 

W nowych przepisach znajdziemy także dwa terminy: prosumenta wirtualnego oraz zbiorowego. W pierwszym przypadku może to być np. spółdzielnia mieszkaniowa, a w drugim mieszkańcy budynku wielolokalowych. 

Zmiany w prawie. Dlaczego fotowoltaika nadal się opłaca? 

Wiele osób w obliczu nowych przepisów uznaje, że inwestycja w fotowoltaikę już się nie opłaca. Tymczasem pomimo tych zmian w prawie nie ma podstaw, aby obawiać się o zwrot inwestycji. 

Wielu specjalistów podkreśla, że fotowoltaika była i będzie opłacalna. Zawsze. Jeszcze przed 2016 rokiem (nie obowiązywał wówczas jeszcze system opustów) taka inwestycja przynosiła spore korzyści inwestorowi. Należy także dodać, że panele fotowoltaiczne były po pierwsze sporo droższe niż obecnie oraz mniej wydajne. 

Korzyści wynikające z posiadania instalacji fotowoltaicznej:

Oszczędność

  • niższe rachunki za prąd

  • uniezależnienie się od wzrostu cen energii 

Opłacalność

  • szybki zwrot z inwestycji

  • dotacje i ulgi na fotowoltaikę

  • wzrost wartości nieruchomości

Ochrona środowiska

  • wykorzystanie źródeł odnawialnych

  • brak emisji dwutlenku węgla

 

Dla opłacalności fotowoltaiki w 2022 roku kluczowa będzie autokonsumpcja energii, a właściwie jej zwiększenie. Jest to nic innego, jak możliwe najefektywniejsze wykorzystanie energii na własne potrzeby. Jak pokazują liczne statystyki gospodarstwo domowe zazwyczaj pochłania zaledwie ⅓ wyprodukowanej przez instalację PV energii. 

Eksperci zalecają inwestycje w fotowoltaikę razem z pompą ciepła. Ponadto z roku na rok spada cena magazynów energii, które pozwalają być całkowicie niezależnym energetycznie. 

Podsumowanie:

  1. Nowe zasady dot. fotowoltaiki wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2022 roku.
  2. Z systemu opustów będzie można korzystać w niektórych przypadkach przez kolejne 15 lat.
  3. Pomimo zmian w prawie fotowoltaika nadal jest opłacalna.  

 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika - na co zwrócić uwagę?
03 Maj 2022
Decydując się na inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę już na etapie projektu domu można wiele zyskać. W tym artykule przedstawimy kilka aspektów, ...
Czyste powietrze fotowoltaika 2022 - jakie zmiany w programie?
16 Marzec 2022
W programie Czyste Powietrze wprowadzono kilka istotnych zmian. Najważniejsze z nich to wycofanie z dofinansowania kotłów na węgiel oraz możliwość otr...
Fotowoltaika zmiany w 2022 - co czeka prosumentów?
25 Październik 2021
Pomimo tego, że rok 2022 zbliża się dużymi krokami nadal do końca nie wiadomo, jakie zmiany dot. fotowoltaiki wejdą w życie. Czy od nowego roku inwest...
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania, nowe zasady
10 Marzec 2022
Mój Prąd to najpopularniejszy program dofinansowań na instalację fotowoltaiczną. W 2022 roku ruszy już czwarta jego edycja. Jakie będą warunki uzyskan...
Jak działa fotowoltaika?
13 Luty 2022
Jak powstaje energia elektryczna ze słońca? Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego? Krok po kroku przedstawiamy jak działa fotowoltaika.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7