Poradniki
Start Poradniki Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Które wybrać?
Artykuł

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Które wybrać?

Panele to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też wybór rodzaju modułu jest kluczowy dla całej inwestycji. Obecnie prym na rynku wiodą dwa rodzaje paneli: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Na który z nich warto się zdecydować?

panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne

Panele monokrystaliczne a polikrystaliczne  - jak je rozróżnić?

  • kolor 

Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy panelami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi jest ich kolor. Pierwszy rodzaj modułów ma ciemnoniebieską, a nawet czarną barwę. Zdecydowanie jaśniejsze są panele polikrystaliczne - zazwyczaj są jasnoniebieskie. 

  • rodzaj krzemu 

To jaki rodzaj krzemu wykorzystano do produkcji paneli ma ogromne znaczenie. Panele monokrystaliczne, jak sama nazwa wskazuje, powstają z monokryształu krzemu. Inaczej mówiąc, z pojedynczej, krystalicznej struktury. 

porównanie ofert

Takie ogniwa produkuje się z krzemowych sztabek, które mają cylindryczny kształt. Następnie są one cięte na plastry, które to wykorzystuje się do budowy paneli monokrystalicznych. Proces ten jest nazywany metodą Czochralskiego - od nazwiska wynalazcy tej metody otrzymywania monokryształów krzemu Jana Czochralskiego, polskiego chemika i metaloznawcy. 

Początek produkcji paneli polikrystalicznych jest podobny. Tutaj również krzemowe kryształy są wkładane do kadzi z krzemem płynnym. Nie są one jednak od razu wyjmowane - czeka się aż kadź się wystudzi. To powoduje, że płytki polikrystaliczne uzyskują nieregularną powierzchnię, a ogniwa cechują się ziarnistą budową. Taki proces produkcyjny generuje niższe koszty oraz mniejszą ilość odpadów. 

Wady i zalety paneli monokrystalicznych 

W porównaniu do paneli polikrystalicznych, moduły monokrystaliczne są droższe w produkcji. To oczywiście przekłada się na ich wysoką cenę - obecnie są najdroższe na rynku. 

W razie zanieczyszczenia części modułu, cały obwód ulega awarii. Dlatego konieczne jest zamontowanie mikroinwerterów dla każdego modułu osobno, co jednak znacznie podnosi koszty całej inwestycji. 

Tego rodzaju panele wyróżniają się jednak największą wydajnością. Jest to spowodowane głównie tym, że do ich produkcji używa się najlepszej klasy krzemu. Proces przyciągania elektronów jest wydajniejszy, jeśli cząsteczki krzemu są bardzo ciasno rozmieszczone. Tą metodą jest mierzona czystość krzemu. 

Kolejną zaletą modułów monokrystalicznych jest to, że z uwagi na swoją wydajność zajmują mniejszą powierzchnię. W porównaniu do innych rodzajów paneli, do wygenerowania danej ilości energii potrzebna jest mniejsza ilość modułów. 

Panele monokrystaliczne wyróżniają się także lepszą wydajnością w okresie mniejszego nasłonecznienia oraz trwałością - producenci zazwyczaj oferują aż 25-letnią gwarancję. 

Ponadto są bardziej odporne na wysokie temperatury. Ta cecha jednak jest brana pod uwagę tylko w rejonie, w którym panuje pustynny klimat. 

oferty na fotowoltaikę

Wady i zalety paneli polikrystalicznych 

Pomimo ciągłego rozwoju technologii, panele polikrystaliczne nadal są mniej wydajne od swoich monokrystalicznych odpowiedników. Zdecydowana większość modułów polikrystalicznych cechuje się wydajnością na poziomie 14-16%. 
 
To z kolei powoduje, że potrzebują nieco więcej powierzchni, aby zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię. Wybierając zatem ten rodzaj ogniw trzeba liczyć się z tym, że zajmą większą powierzchnię np. dachu. 

Są także mniej atrakcyjne pod względem estetycznym. Nie posiadają tak jednolitej powierzchni jak panele monokrystaliczne. Ta “wada” ma jednak znaczenie tylko w sytuacji, gdy zależy Tobie na wysokiej estetyce domu (w przypadku montażu fotowoltaiki na dachu). 

Moduły polikrystaliczne są też mniej odporne na wysokie temperatury. Z technicznego punktu widzenia ich okres użytkowania jest zatem krótszy, ale w umiarkowanym klimacie, w którym żyjemy nie ma to większego znaczenia. 

Największą zaletą paneli polikrystalicznych są niskie koszty produkcji. Ponadto w trakcie procesu produkcyjnego ilość odpadów krzemu jest mniejsza w porównaniu do monokryształów. To z kolei przekłada się na niższą cenę modułów. 

Które panele fotowoltaiczne wybrać? 

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Od specjalistów do spraw fotowoltaiki najczęściej można usłyszeć: to zależy. Od czego? Przede wszystkim od zapotrzebowania na energię elektryczną Twojego gospodarstwa domowego. 

Panele monokrystaliczne

Panele polikrystaliczne

  • wysoka wydajność

  • niższa cena

  • wysoka odporność i trwałość

  • szybszy zwrot z inwestycji

  • wymagają mniejszej powierzchni

  • dobra sprawność

  • bardziej estetyczne

  • potrzebują większej powierzchni

  • wysoka cena

  • mniejsza estetyka instalacji

 

To z kolei powoduje, że powinno się wziąć pod uwagę wydajność paneli fotowoltaicznych. Jednak różnica, jeśli chodzi o sprawność modułów monokrystalicznych a polikrystalicznych, jest tak naprawdę niewielka. Dlatego też zdecydowanie większą popularnością, głównie dzięki niższej cenie, cieszą się moduły polikrystaliczne. 

Panele monokrystaliczne także jednak mają zwolenników. Ten rodzaj paneli wybierają często osoby, które korzystają z programów dofinansowania do fotowoltaiki. 

Wybierając rodzaj modułów fotowoltaicznych nie kieruj się jednak tylko ceną, ale i jakością. Zwróć też uwagę na to, czy moc zestawu PV jest wystarczająca, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zanim zdecydujesz się na zakup, porównaj oferty instalacji fotowoltaicznej. 

Podsumowanie:

  1. Na pierwszy rzut oka panele różnią się między sobą kolorem. Ciemniejszą barwę mają panele monokrystaliczne, jaśniejszą polikrystaliczne. 
  2. Zasadniczą różnicą pomiędzy panelami jest rodzaj krzemu stosowany w procesie ich produkcji. 
  3. Więcej zalet posiadają panele monokrystaliczne, które jednak są znacznie droższe w produkcji. 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

 Panele fotowoltaiczne cena już od 90 zł/szt. Sprawdź, które wybrać!
01 Styczeń 1970
Fotowoltaika to coraz chętniej wybierany sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Ogniwa są montowane najczęściej na dachach budynków jednorodzinnych...
Wydajność paneli fotowoltaicznych
01 Styczeń 1970
To bez wątpienia jedna z najistotniejszych kwestii przy zakupie fotowoltaiki. Od tego zależy, ile instalacja PV będzie w stanie wyprodukować energii,...
Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to się opłaca?
01 Styczeń 1970
Fotowoltaikę można większego problemu wykorzystać także do celów grzewczych. Oczywiście w sposób pośredni, przy użyciu choćby pompy ciepła. Czy warto ...
Rodzaje paneli fotowoltaicznych. Które wybrać?
01 Styczeń 1970
Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych technologii i typów ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym możesz mieć darmową energię elektryczną. Skat...
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania i nowe warunki programu
01 Styczeń 1970
W połowie kwietnia 2022 roku ruszyła kolejna edycja dotacji na fotowoltaikę. Jaka jest wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0? Jakie są nowe...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7