Poradniki
Start Poradniki Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
Artykuł

Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Jednym z warunków efektywnego działania instalacji PV jest prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę, aby wydajność przydomowej elektrowni była najwyższa?

montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

1. Wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych 

Panele fotowoltaiczne można zamontować praktycznie wszędzie. Nie tylko na dachu czy gruncie, ale i także mogą być montowane na elewacji, w postaci dachówek, w przeszklonych fasadach budynku itd. W przypadku gospodarstw domowych system PV najczęściej montuje się na dachu lub na gruncie. 

Warto dokładnie przeanalizować, gdzie najlepiej zamontować panele. Niekiedy taka decyzja jest dosyć problematyczna. Na co zwrócić szczególną uwagę? 

Rodzaj dachu oraz kąt nachylenia 

Montaż paneli PV nie jest rekomendowany na każdym dachu i nie ma tu większego znaczenia, czy jest spadzisty czy płaski. Można bez problemu zastosować tzw. ekierki, za pomocą których można ustawić moduły pod odpowiednim kątem. 

Chodzi przede wszystkim o kierunek umiejscowienia dachu względem słońca. Montaż paneli fotowoltaicznych od północy nie ma największego sensu. Największą wydajność można uzyskać przy montażu w kierunku południowym, ale zasadny jest także kierunek zachodni czy wschodni. 

35 stopni to najbardziej optymalny kąt nachylenia dachu, ale instalacja PV będzie wydajnie działać także w zakresie od 25 do 50 stopni. W przypadku paneli skierowanych w kierunku południowym oraz montowanych w południowej części Polski dobre rezultaty w produkcji energii notuje się, gdy kąt nachylenia modułów wynosi od 25 do 40 stopni. Nieco inny zakres “obowiązuje” dla północnej Polski - od 30 do 50 stopni

Jeśli dach Twojego domu jest skierowany wschód-zachód to musisz wiedzieć, że często moduły fotowoltaiczne uzyskują najwyższą wydajność, jeśli kąt ich nachylenia wynosi poniżej 30 stopni. Jest to wynik tego, że w tym przypadku system PV jest dłużej eksponowany na słońcu. 

Zacienienie terenu 

Każde zacienienie w negatywny sposób wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też montaż paneli w pobliżu wysokich drzew czy innych obiektów powodujących zacienienie modułów nie jest dobrym pomysłem. 

Fotowoltaika na dachu czy gruncie? 

Najczęściej fotowoltaika jest montowana na dachu. Takie rozwiązanie ma bowiem szereg zalet: 

 • wykorzystanie powierzchni dachu, którą trudno w jakiś inny sposób zagospodarować,
 • niższy koszt instalacji - zestaw PV montowany na dachu jest tańszy niż ten przeznaczony na montaż na gruncie, który wymaga dodatkowych rusztowań itp. 
 • mniejsze ryzyko zniszczenia oraz kradzieży instalacji,
 • większe walory estetyczne. 

Jeśli dach Twojego domu z różnych względów nie nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych, to dobrą alternatywą jest fotowoltaika na gruncie. Ustawienie modułów jest tu zdecydowanie łatwiejsze - nie ma żadnych ograniczeń, tak jak to ma miejsce w przypadku konstrukcji dachowej. Minusem jest tu konieczność poświecenia sporej części działki, którą można przecież zagospodarować w inny sposób. 

2. Wybór elementów instalacji fotowoltaicznej 

Oprócz wysokiej jakości paneli warto zainwestować także w dobry falownik (inaczej inwerter). To “serce” instalacji fotowoltaicznej, który odpowiada za zmianę prądu stałego na przemienne - czyli takie jakie mamy w gniazdkach elektrycznych. Niezbędne są także odpowiednie zabezpieczenia: różnicowo-prądowe, nadmiarowo-prądowe oraz przeciwprzepięciowe.   

Wybierając rodzaj oraz parametry zestawu PV zwróć uwagę na roczne zapotrzebowanie energię elektryczną Twojego gospodarstwa domowego, profil zużycia prądu oraz posiadaną powierzchnię do montażu paneli. 

W przypadku budynków istniejących moc fotowoltaki jest dopasowana do wysokości rachunków za energię elektryczną. Dla nowych budynków zużycie prądu szacuje się na podstawie ilości mieszkańców oraz sprzętu elektrycznego, który ma się w nim znaleźć. 

Ponadto, należy mieć na uwadze wielkość obciążenia instalacji zasilającej. Zdaniem ekspertów moc paneli powinna być o minimum 30 procent większa niż moc wszystkich odbiorników. Z kolei moc inwertera najlepiej, jeśli będzie o 20 procent większa od mocy obciążenia systemu zasilania. 

3. Montaż instalacji PV 

Najlepiej, jeśli montaż instalacji PV zostawisz profesjonalnej firmie. Często montaż jest oferowany za darmo przez firmę, u której kupisz instalację fotowoltaiczną. Montaż zestawu PV składa się z takich etapów jak:

 • montaż stelażu - wykorzystując specjalne haki i śruby mocujące;
 • jeśli montaż paneli ma miejsce na dachu to haki mocuje się do dachówki, a następnie szlifuje, aby lepiej ułożyć szkielet;
 • haki łączy się z profilami oraz przeprowadzane są przewody elektryczne do inwertera;
 • na stelażu montowane są panele fotowoltaiczne (połączenie szeregowe);
 • moduły zostają podłączone z inwerterem;
 • sprawdzenie, czy instalacja działa prawidłowo (pomiary elektryczne itp.). 

Samodzielny montaż modułów fotowoltaicznych 

Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę i niezbędne umiejętności to możesz podjąć się samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że nawet jeśli wykonasz to w pełni profesjonalnie, to musisz liczyć się z utratą gwarancji na moduły PV.  Generalnie, producenci paneli fotowoltaicznych udzielają aż 25-letniej gwarancji. 

Ponadto musisz wiedzieć, że kwestia montażu zestawu fotowoltaicznego została poruszona w Ustawie o odnawialnych źródłach energii. Osoba montująca panele powinna posiadać odpowiednie uprawnienia, które są nadawane przez UDT, Urząd Dozoru Technicznego. 

4. Przyłączenie do sieci energetycznej

Po montażu oraz sprawdzeniu poprawności instalacji fotowoltaicznej możesz złożyć u swojego dystrybutora energii wniosek o przyłączenie Twojej przydomowej elektrowni słonecznej do sieci energetycznej. 

Jeśli nie będzie żadnych technicznych przeszkód, to instalacja zostanie podłączona do sieci publicznej oraz zostanie zamontowany tzw. licznik dwukierunkowy. 

Podsumowanie:

 1. Dokładnie przeanalizuj miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej. Istotny jest m.in. brak zacienienia, kąt nachylenia dachu czy jego kierunek względem słońca. 
 2. Wybierając ofertę na instalację fotowoltaiczną weź pod uwagę jakość poszczególnych elementów. 
 3. Montaż zestawu PV zleć specjalistom, którzy posiadają odpowiednie umiejętności oraz certyfikaty.
 4. Po zamontowaniu instalacji złóż wniosek o przyłączenie do sieci. 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

 Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?
03 Październik 2021
Odpowiednia moc paneli fotowoltaicznych zagwarantuje, że przydomowa elektrownia słoneczna zaspokoi zapotrzebowanie na prąd oraz pozwoli sporo zaoszczę...
Emisja CO2 na świecie – jak na tym tle wypada Polska?
08 Kwiecień 2020
Jeszcze w 2017 roku Polska zajmowała 21 miejsce na liście największych emitentów dwutlenku węgla na świecie. Niestety, najnowsze dane ukazują, że nasz...
Przedsiębiorca jako prosument, czyli fotowoltaika dla firm
26 Listopad 2020
Nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy mogą korzystać z energii ze słońca. Instalacje fotowoltaiczne są w firmach coraz bardziej popularne. Duży w...
Kiedy fotowoltaika jest opłacalna? Kompleksowy poradnik inwestora
04 Czerwiec 2019
Opłacalność fotowoltaiki jest coraz rzadziej podważana, ponieważ z roku na rok rośnie ilość powstających instalacji w naszym kraju, a co za tym idzie ...
Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?
06 Listopad 2018
W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na energię wzrasta z dnia na dzień. W naszych gospodarstwach domowych przybywa nam sprzętu elektronicznego, któ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7