Poradniki
Start Poradniki Panele fotowoltaiczne cena już od 90 zł/szt. Sprawdź, które wybrać!
Artykuł

Panele fotowoltaiczne cena już od 90 zł/szt. Sprawdź, które wybrać!

Fotowoltaika to coraz chętniej wybierany sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Ogniwa są montowane najczęściej na dachach budynków jednorodzinnych. Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

panele fotowoltaiczne cena

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne – cena

Fotoogniwa monokrystaliczne, jak już sama nazwa wskazuje, są wykonane z monokrystalicznego kryształu krzemu. Można powiedzieć, że ich cechą rozpoznawczą jest ich czarne zabarwienie. Tego rodzaju panele fotowoltaiczne mają wysoką, bo sięgającą od 16 do 19% wydajność. Bardzo dobra skuteczność działania powoduje jednak, że cena monokrystalicznych ogniw zdecydowanie nie należy do najniższych. Wybierając takie panele należy się liczyć z kosztem od około 500 do nawet 2000 zł za sztukę.

 

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne

Ogniwa polikrystaliczne z kolei są produkowane z krzemu polikrystalicznego. Jest to krzem, który wykrystalizował się w formie wielu kryształów. Wykonany z niego panel jest jasnoniebieski, a dodatkowo nierzadko można na nim zauważyć krawędzie kryształów. W zdecydowanie większej ilości przypadków panele polikrystaliczne są w kształcie kwadratu. Jest to spowodowane użytą w ich produkcji technologią. Ogniwa te także cechują się sprawnością na poziomie 15-16%, co oznacza nieznacznie mniejszą wydajność od paneli monokrystalicznych. W związku z tym są od nich nieco tańsze - ceny tych ogniw wahają się od 500 do 1500 zł za sztukę. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku dysponowania większą powierzchnią montażową - większy dach, większy grunt.

Amorficzne panele fotowoltaiczne

Ogniwa te są wykonane z krzemu niewykrystalizowanego, czyli amorficznego. W porównaniu z panelami monokrystalicznymi czy polikrystalicznymi mają sporo niższą sprawność – na poziomie 6-10%. To oczywiście przekłada się na ich cenę – od 90 do 130 zł za sztukę. Tego rodzaje panele rzadko jednak są montowane jako źródło energii dla całego domu. Spełniają raczej rolę wspomagania systemu zasilania.

Panele CdTe

Ich głównym składnikiem jest tellurek kadmu będący półprzewodnikiem. Panele CdTe są w większości przypadków wykonane z jednego ogniwa. To zatem zupełnie przeciwnie niż w/w moduły, które w standardzie zawierają 60 ogniw. Cechą charakterystyczną tych paneli fotowoltaicznych jest także ich czerwony kolor. Ich wydajność oscyluje wokół 10-12%. Cena modułów CdTe oscyluje wokół 250 zł za sztukę.

Panele CIGS

Nazwa tych ogniw fotowoltaicznych pochodzi od takich pierwiastków chemicznych jak: miedź, ind, gal i selen. Sprawność paneli CIGS wynosi 12-14%. Podobnie jak ogniwa CdTe są cienkowarstwowe, a to oznacza że ich grubość wynosi zaledwie kilka mikrometrów. Ich cena wynosi około 300-500 zł za sztukę.

Cennik montażu instalacji fotowoltaicznych

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych w większości przypadków jest wliczony w koszty wszystkich elementów instalacji. Generalnie specjaliści zalecają, aby kupować panele razem z usługą montażu. To po pierwsze, w uwagizachowanie gwarancji producenta paneli fotowolataicznych – samodzielny montaż często wiąże się z utratą gwarancji. Po drugie, w razie ewentualnej awarii instalacji można liczyć na szybką i fachową naprawę. Pamiętajmy, że ostateczny koszt montażu ogniw fotowoltaicznych zależy od lokalizacji inwestycji (dach czy grunt). Zdarzają się także oferty na panele fotowolotaiczne z darmowym montażem. Dotyczy to jednak instalacji drogich i o dużej mocy.

fotowoltaika i pompa ciepła

Agnieszka Książek

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak wyglądają rachunki za prąd z fotowoltaiką?
06 Grudzień 2021
Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twój rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj nasz artykuł.
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania i nowe warunki programu
02 Maj 2022
W połowie kwietnia 2022 roku ruszyła kolejna edycja dotacji na fotowoltaikę. Jaka jest wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0? Jakie są nowe...
Projekt domu z pompą ciepła i fotowoltaika - na co zwrócić uwagę?
03 Maj 2022
Decydując się na inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę już na etapie projektu domu można wiele zyskać. W tym artykule przedstawimy kilka aspektów, ...
Na co zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne?
04 Październik 2022
Oszczędność energii elektrycznej to rzecz kluczowa, jeśli zależy nam na zredukowaniu opłat za prąd. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na mont...
Cała prawda o fotowoltaice. Fakty i mity o energii ze słońca
30 Sierpień 2021
Fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się gałąź OZE, wokół której jednak krąży wiele nieprawdziwych informacji. Zakup instalacji fotowoltaicznej to ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7