Poradniki
Start Poradniki Cała prawda o fotowoltaice. Fakty i mity o energii ze słońca
Artykuł

Cała prawda o fotowoltaice. Fakty i mity o energii ze słońca

Fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się gałąź OZE, wokół której jednak krąży wiele nieprawdziwych informacji. Zakup instalacji fotowoltaicznej to ważna decyzja, dlatego warto zapoznać się z wiedzą z wiarygodnego źródła!

cała prawda o fotowoltaice

Instalacja fotowoltaiczna przyciąga wyładowania atmosferyczne - MIT    

Zestaw fotowoltaiczny nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna w dach domu, na którym jest zamontowany. Naturalnie, zaleca się stosowanie piorunochronu - rozwiązania, które będzie chronić cały budynek przed ewentualnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Jednak jego brak nie powoduje, że ryzyko uderzenia w dom z instalacją jest większe, niż w budynek bez paneli PV na dachu. 

Ryzykiem jest natomiast powierzenie montażu zestawu fotowoltaicznego nieprofesjonalnej i niedoświadczonej firmie. Wybierając ofertę instalacji PV weź pod uwagę, czy firma zatrudnia certyfikowanych instalatorów. Certyfikat w zakresie OZE wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Jest to potwierdzenie, że dana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje do instalowania takich instalacji jak: system fotowoltaiczny, pompy ciepła, czy słoneczne systemy grzewcze. 

Skorzystaj z porównywarki fotowoltaika.energiadirect.pl i otrzymaj najlepsze oferty na instalacje fotowoltaiczną! 

Systemy PV są szkodliwe dla zdrowia - MIT 

Przydomowa elektrownia słoneczna nie emituje żadnych szkodliwych substancji, hałasu czy szkodliwego pola elektromagnetycznego. Fotowoltaika jest bezpieczna dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Nie bez powodu na energię elektryczną ze słońca mówi się czysta czy zielona energia. 

Panele fotowoltaiczne łatwo ulegają zniszczeniu - MIT

Moduły dobrej jakości przechodzą pozytywne testy na uderzenie gradu oraz na obciążenia mechaniczne. Ponadto, wytrzymują nacisk o sile do 800 kilogramów na metr kwadratowy, co oznacza że nie zaszkodzi im zalegający na dachu śnieg. Długą żywotność całego systemu PV potwierdzają także okresy gwarancyjne, które oferują producenci paneli oraz osprzętu. 

Niska awaryjność zestawu PV jest wynikiem przede wszystkim dobrego projektu instalacji, nieskomplikowanej struktury systemu, wysokiej jakości zastosowanych w niej komponentów, prawidłowego montażu oraz sposobu użytkowania. 

Przydomowa elektrownia słoneczna może pokryć zapotrzebowanie na prąd - FAKT 

Jest to możliwe, jeśli moc instalacji PV zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Dodatkowo każdą nadwyżkę energii wyprodukowaną przez zestaw PV można sprzedać do sieci energetycznej.

Ponadto bardzo szybko rozwijają się technologie domowych magazynów energii, które pozwalają na całkowitą niezależność od dostawców prądu. Obecnie takie rozwiązanie jest jednak dosyć kosztowne. 

System PV działa tylko podczas mocnego nasłonecznienia - MIT 

Instalacja PV do generowania energii wykorzystuje nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale i rozproszone. Oczywiście w pochmurne czy deszczowe dni wydajność przydomowej elektrowni słonecznej spada, ale nie jest prawdą, że w ogóle przestaje generować energię. 

Najwięcej energii panele fotowoltaiczne najczęściej generują w wiosenne dni - FAKT

Wbrew powszechnej opinii, moduły fotowoltaiczne wykazują się największą efektywnością nie w upalnie dni, ale w dni z umiarkowaną temperaturą, a takie najczęściej mamy w okresie wiosennym. Panele słoneczne produkują energię w nie w zależności od temperatury otoczenia, a ilości dostarczanych promieni słonecznych. 

Inwestycja w fotowoltaikę nigdy się nie zwróci - MIT 

Fotowoltaika jeszcze niedawno była drogą technologią, jednak wraz z rozwojem branży ceny zestawów PV mocno spadły, a ich efektywność wzrosła. Dodatkowo, obecnie można skorzystać z wielu form wsparcia finansowego na zakup paneli fotowoltaicznych, m.in. Program “Mój prąd”, ulga termomodernizacyjna. Dzięki temu fotowoltaika dla domu się opłaca!

Przydomowa elektrownia słoneczna produkuje energię już od pierwszego dnia jej użytkowania. Pozwala uwolnić się od nieustannie rosnących cen prądu, a nadwyżki energii sprzedawać do sieci energetycznej. To wszystko sprawia, że inwestycja bardzo szybko się zwraca, ale największy wpływ na okres zwrotu inwestycji ma forma finansowania - ze środków własnych i dofinansowania czy kredytu bądź pożyczki. 

Zestawy fotowoltaiczne są awaryjne - MIT

Aktualnie dostępne zestawy fotowoltaiczne są projektowane w taki sposób, aby zapewniały produkcję energii przez co najmniej 20 lat. Tak długie działanie instalacji PV potwierdzają zresztą okresy gwarancyjne, które oferują zarówno producenci paneli fotowoltaicznych, jak i falowników - nazywanych “sercem” instalacji. 

Bardzo niska, a wręcz znikoma awaryjność fotowoltaiki wynika przede wszystkim z prostej budowy takiego systemu. Nie ma tutaj żadnych części ruchomych, które mogłyby odpowiadać za częste awarie. Oczywiście na długie i prawidłowe działanie systemu PV wpływ ma wiele czynników:

  • projekt instalacji,
  • jakość komponentów instalacji,
  • profesjonalny montaż paneli,
  • użytkowanie (przeglądy, serwis). 

Mając instalację fotowoltaiczną nie dotyczą mnie przerwy w dostawie prądu - FAKT/MIT 

To zależy od rodzaju instalacji: on-grid lub off-grid. W przypadku instalacji on-grid, czyli przyłączonej do sieci energetycznej obowiązkowym wyposażeniem jest zabezpieczenie antywyspowe. Jego zadaniem jest wyłączenie falownika w momencie, gdy następuje przerwa w dostawie energii - zarówno tej spowodowanej awarią, jak i planowanym wyłączeniem. Chodzi tutaj o względy bezpieczeństwa - aby w trakcie prac naprawczych czy modernizacyjnych nikt nie został porażony prądem. 
Inaczej sytuacja wygląda przy instalacji typu off-grid, w której wykorzystywane są magazyny energii. Takie systemy są jednak nadal dosyć drogie stąd też ustępują popularnością instalacjom typu on-grid.  

Dostępne jest także rozwiązanie, które łączy cechy obu tych rodzajów instalacji. To instalacje fotowoltaiczne hybrydowe. W razie awarii bądź planowanych wyłączeń system PV odłączą się od sieci energetycznej i pracuje w trybie wyspowym. Wówczas prąd jest pobierany z akumulatorów. 

Sprawność modułów fotowoltaicznych spada w szybkim tempie - MIT 

Co prawda z roku na rok moduły fotowoltaiczne mają mniejszą sprawność, ale ich ubytek w skali roku jest niewielki i wynosi maksymalnie 0,5%. Producenci paneli bardzo często gwarantują się, że ubytek mocy ogniw nie przekroczy 20% w ciągu 20-25 lat. 

Zamów bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaiczną i pompę ciepła

Podsumowanie:

  1. Instalacja PV nie przyciąga atmosferycznych wyładowań. 
  2. Fotowoltaika nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia.
  3. Moduły fotowoltaiczne cechują wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. 
  4. Zestaw PV może pokryć zapotrzebowanie na prąd danego gospodarstwa domowego, jeśli moc zestawu zostanie odpowiednio dobrana. 
  5. W pochmurne dni system fotowoltaiczny także produkuje energię. 
  6. Największa wydajność paneli PV jest odnotowywana w okresie wiosennym.
  7. Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę ma miejsce coraz szybciej, m.in. dzięki dotacjom. 
  8. Zestawy fotowoltaiczne charakteryzują się niską awaryjnością. 
  9. Dzięki fotowoltaice mogą Cię nie dotyczyć przerwy w dostawie energii - jeśli zainstalujesz system typu off-grid. 
  10. Spadek sprawności ogniw fotowoltaicznych w skali roku jest niemal niezauważalny. 

 
 
 
 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Fotowoltaika nowe przepisy 2022
01 Styczeń 1970
Od 1 kwietnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. rozliczenia fotowoltaiki. Dotychczasowi prosumenci będą mogli nadal korzystać z systemu ...
Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania, nowe zasady
01 Styczeń 1970
Mój Prąd to najpopularniejszy program dofinansowań na instalację fotowoltaiczną. W 2022 roku ruszy już czwarta jego edycja. Jakie będą warunki uzyskan...
Fotowoltaika opłacalność kalkulator - policz, ile możesz zaoszczędzić!
01 Styczeń 1970
Nurtuje Cię, czy rzeczywiście dzięki instalacji fotowoltaicznej zaoszczędzisz? Fotowoltaika kalkulator online to proste narzędzie, dzięki któremu dowi...
Jak działa fotowoltaika?
01 Styczeń 1970
Jak powstaje energia elektryczna ze słońca? Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego? Krok po kroku przedstawiamy jak działa fotowoltaika.
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Które wybrać?
01 Styczeń 1970
Panele to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też wybór rodzaju modułu jest kluczowy dla całej inwestycji. Obecnie prym na rynku...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7