Poradniki
Start Poradniki Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?
Artykuł

Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?

Magazyn energii w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Dotację na jego zakup będzie można otrzymać w ramach nowej edycji programu Mój Prąd 4.0.

magazyn energii do fotowoltaiki

Photo by Sungrow EMEA on Unsplash

Dotacje na magazyny energii - Mój Prąd 4.0 

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra klimatu i środowiska, dotacje na magazyny energii mają się pojawić już w kolejnej edycji programu Mój Prąd. Prawdopodobnie kwota dofinansowania na magazyn energii nie będzie przekraczać 50 procent kosztu zakupu. 

Eksperci podkreślają, że włączenie magazynów energii do programu dopłat, to bardzo dobra informacja dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Ponadto, im więcej będzie magazynów energii, tym lepiej dla sieci elektroenergetycznej, która w polskim systemie jest przestarzała. 

Promowanie magazynów energii jest oczywiście także związane w wchodzącą w życie na początku kwietnia 2022 roku nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Od tego momentu zmienia się system rozliczenia prosumentów. Właściciele instalacji fotowoltaicznych, którzy podłączą się do publicznej sieci po 31 marca 2022 roku będą się rozliczać już na nowych zasadach - w ramach tzw. net billingu (rozliczenie energii w czasie rzeczywistym). Dlatego też ma być promowana tzw. autokonsumpcja oraz magazynowanie energii. 

porównywarka

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyn energii musi być optymalnie dobrany do instalacji fotowoltaicznej. Co to znaczy? Powinien w pełni odpowiadać na zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa domowego. Wybierając magazyn energii powinno się wziąć pod uwagę dwie kwestie: 

  • moc urządzeń, jaką będzie docelowo miał zasilać,
  • czas, w którym instalacja fotowoltaiczna nie generuje energii (godziny nocne, dni mocno zachmurzone). 

Magazyn energii to urządzenie, za pomocą którego można przechowywać nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę. Dzięki temu można w 100 procentach wykorzystać nagromadzone nadwyżki. Ponadto urządzenie umożliwia większą autokonsumpcję, czyli wykorzystywanie wytworzonej energii na bieżąco. 

Dzięki magazynowi energii właściciel instalacji fotowoltaicznej ma większą stabilność oraz niezależność energetyczną. Pozwala na uniknięcie wzrostów czy spadków obciążenia w sieci energetycznej. Ponadto urządzenia z funkcją back-up w przypadku przerw w dostawie energii z sieci, zapewniają zasilanie i tworzą tzw. wyspę energetyczną.  

Magazyn energii do fotowoltaiki cena

Przeciętna cena magazynu energii do fotowoltaiki dla domu o pojemności około 10 kWh wynosi 23-28 tys. zł. Takie urządzenie gwarantuje zasilanie urządzeń przez nawet kilkanaście godzin. Cena magazynu rośnie wraz z jego większą pojemnością, mocą oraz lepszymi komponentami. 

Najistotniejsza jest pojemność akumulatora - od tego zależy, ile energii będzie można zmagazynować. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest moc urządzenia. Im większa moc, tym więcej urządzeń elektrycznych będzie można zasilić. Obecnie na rynku dominują akumulatory litowo-jonowe, żelowe i litowo-żelazowo-fosforanowe. 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii? 

  1. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, która trafia do falownika (inwertera).
  2. Wytworzona energia elektryczna zasila urządzenia w domu.
  3. Nadwyżka energii trafia do magazynu.
  4. Gdy bieżąca produkcja energii jest niższa, niż zapotrzebowanie energia jest pobierana z magazynu.
  5. W przypadku odebrania całej zmagazynowanej energii, możesz odebrać energię z sieci elektroenergetycznej. 

Dlaczego warto inwestować w magazyn energii? Zalety urządzenia 

  • Dobry duet z fotowoltaiką 

100 procent wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną nadwyżek energii, wykorzystasz na swoje potrzeby. Zmagazynowaną energię wykorzystasz w pochmurne dni czy w godzinach nocnych. 

  • Bezpieczeństwo energetyczne

Magazyn energii ochroni Twoją instalację elektryczną przed zwarciami czy przeciążeniami sieci energetycznej. Zapewni także zasilania w razie przerwy energii. 

  • Długa żywotność 

Obecnie magazyn energii, jeśli jest odpowiednio eksploatowany może służyć 20-30 lat. 

FAQ

Czy opłaca się magazynować energię?

Tak, obecnie produkowane magazyny litowo-jonowe są wydajne i dostępne w przystępnej cenie. 

Czy montaż magazynu energii jest skomplikowany? 

Montaż powinien być wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Nie są wymagane żadne roboty budowlane. 

Czy jest potrzebne specjalne pomieszczenie dla magazynu?

Nie jest wymagane specjalne pomieszczenie. Idealnym pomieszczeniem jest kotłownia lub inne techniczne pomieszczenie. Wymagana jest jednak odpowiednia temperatura. Baterie najlepiej pracują w temperaturach w zakresie od 10 do 30°C. W przypadku fotowoltaiki magazyn energii jest montowany w pobliżu falownika. 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Instalacja fotowoltaiczna - cena i dofinansowanie
26 Listopad 2020
Fotowoltaika to sposób na pozyskiwanie darmowej energii ze słońca. Wiesz, że odnawialne źródła energii to przyszłość, ale wciąż obawiasz się wysokich ...
Przedsiębiorca jako prosument, czyli fotowoltaika dla firm
26 Listopad 2020
Nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy mogą korzystać z energii ze słońca. Instalacje fotowoltaiczne są w firmach coraz bardziej popularne. Duży w...
Emisja CO2 na świecie – jak na tym tle wypada Polska?
08 Kwiecień 2020
Jeszcze w 2017 roku Polska zajmowała 21 miejsce na liście największych emitentów dwutlenku węgla na świecie. Niestety, najnowsze dane ukazują, że nasz...
Opłata mocowa a fotowoltaika – czy dotknie prosumentów?
21 Styczeń 2021
Nowy rok oznacza podwyżki kosztów energii elektrycznej. Na kwotę, którą widzimy na naszej fakturze za prąd, składa się nie tylko koszt zużytej energii...
Jaka naprawdę jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
01 Marzec 2022
Producenci oferują zwykle 10-15 lat gwarancji, żywotność paneli fotowoltaicznych jest jednak zdecydowanie dłuższa. Jak bardzo? I co wpływa na ich trwa...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7