Photo by Sungrow EMEA on Unsplash
Dotacje na magazyny energii - Mój Prąd 4.0
Zgodnie z zapowiedziami wiceministra klimatu i środowiska, dotacje na magazyny energii mają się pojawić już w kolejnej edycji programu Mój Prąd. Prawdopodobnie kwota dofinansowania na magazyn energii nie będzie przekraczać 50 procent kosztu zakupu.
Eksperci podkreślają, że włączenie magazynów energii do programu dopłat, to bardzo dobra informacja dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Ponadto, im więcej będzie magazynów energii, tym lepiej dla sieci elektroenergetycznej, która w polskim systemie jest przestarzała.
Promowanie magazynów energii jest oczywiście także związane w wchodzącą w życie na początku kwietnia 2022 roku nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Od tego momentu zmienia się system rozliczenia prosumentów. Właściciele instalacji fotowoltaicznych, którzy podłączą się do publicznej sieci po 31 marca 2022 roku będą się rozliczać już na nowych zasadach - w ramach tzw. net billingu (rozliczenie energii w czasie rzeczywistym). Dlatego też ma być promowana tzw. autokonsumpcja oraz magazynowanie energii.
Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?
Magazyn energii musi być optymalnie dobrany do instalacji fotowoltaicznej. Co to znaczy? Powinien w pełni odpowiadać na zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa domowego. Wybierając magazyn energii powinno się wziąć pod uwagę dwie kwestie:
- moc urządzeń, jaką będzie docelowo miał zasilać,
- czas, w którym instalacja fotowoltaiczna nie generuje energii (godziny nocne, dni mocno zachmurzone).
Magazyn energii to urządzenie, za pomocą którego można przechowywać nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę. Dzięki temu można w 100 procentach wykorzystać nagromadzone nadwyżki. Ponadto urządzenie umożliwia większą autokonsumpcję, czyli wykorzystywanie wytworzonej energii na bieżąco.
Dzięki magazynowi energii właściciel instalacji fotowoltaicznej ma większą stabilność oraz niezależność energetyczną. Pozwala na uniknięcie wzrostów czy spadków obciążenia w sieci energetycznej. Ponadto urządzenia z funkcją back-up w przypadku przerw w dostawie energii z sieci, zapewniają zasilanie i tworzą tzw. wyspę energetyczną.
Magazyn energii do fotowoltaiki cena
Przeciętna cena magazynu energii do fotowoltaiki dla domu o pojemności około 10 kWh wynosi 23-28 tys. zł. Takie urządzenie gwarantuje zasilanie urządzeń przez nawet kilkanaście godzin. Cena magazynu rośnie wraz z jego większą pojemnością, mocą oraz lepszymi komponentami.
Najistotniejsza jest pojemność akumulatora - od tego zależy, ile energii będzie można zmagazynować. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest moc urządzenia. Im większa moc, tym więcej urządzeń elektrycznych będzie można zasilić. Obecnie na rynku dominują akumulatory litowo-jonowe, żelowe i litowo-żelazowo-fosforanowe.
Sprawdź, czy montaż magazynu energii w firmie jeszcze się opłaca - magazyn energii cena. Najświeższe aktualności.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii?
- Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, która trafia do falownika (inwertera).
- Wytworzona energia elektryczna zasila urządzenia w domu.
- Nadwyżka energii trafia do magazynu.
- Gdy bieżąca produkcja energii jest niższa, niż zapotrzebowanie energia jest pobierana z magazynu.
- W przypadku odebrania całej zmagazynowanej energii, możesz odebrać energię z sieci elektroenergetycznej.
Dlaczego warto inwestować w magazyn energii? Zalety urządzenia
- Dobry duet z fotowoltaiką
100 procent wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną nadwyżek energii, wykorzystasz na swoje potrzeby. Zmagazynowaną energię wykorzystasz w pochmurne dni czy w godzinach nocnych.
- Bezpieczeństwo energetyczne
Magazyn energii ochroni Twoją instalację elektryczną przed zwarciami czy przeciążeniami sieci energetycznej. Zapewni także zasilania w razie przerwy energii.
- Długa żywotność
Obecnie magazyn energii, jeśli jest odpowiednio eksploatowany może służyć 20-30 lat.
FAQ
Czy opłaca się magazynować energię?
Tak, obecnie produkowane magazyny litowo-jonowe są wydajne i dostępne w przystępnej cenie.
Czy montaż magazynu energii jest skomplikowany?
Montaż powinien być wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Nie są wymagane żadne roboty budowlane.
Czy jest potrzebne specjalne pomieszczenie dla magazynu?
Nie jest wymagane specjalne pomieszczenie. Idealnym pomieszczeniem jest kotłownia lub inne techniczne pomieszczenie. Wymagana jest jednak odpowiednia temperatura. Baterie najlepiej pracują w temperaturach w zakresie od 10 do 30°C. W przypadku fotowoltaiki magazyn energii jest montowany w pobliżu falownika.