Poradniki
Start Poradniki Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?
Artykuł

Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?

Magazyn energii do fotowoltaiki w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Dotację na jego zakup można otrzymać w ramach programu Mój Prąd 5.0.

magazyn energii do fotowoltaiki

 

Czego dowiesz się z artykułu?

  1. Dotacja na magazyny energii – Mój Prąd 4.0

  2. Jak dobrać magazyn energii elektrycznej do fotowoltaiki?

  3. Magazyn energii do fotowoltaiki – cena

  4. Jak działa instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii?

  5. Dlaczego warto inwestować w magazyn energii? Zalety urządzenia

  6. Czy opłaca się magazynować energię elektryczną?

  7. Magazyn energii do fotowoltaiki – Czy montaż jest skomplikowany?

  8. Czy jest potrzebne specjalne pomieszczenie dla magazynów energii?

  9. Podsumowanie

Dotacja na magazyny energii – Mój Prąd 4.0 

Program Mój Prąd funkcjonuje już od lat. To wsparcie ze strony rządu, dzięki któremu można uzyskać dotację w zakresie energetyki prosumenckiej. W ramach tego programu odbiorcy energii mogą uzyskać dofinansowanie: instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii elektrycznej, systemu zarządzenia energią domową, a nawet magazynu ciepła. 

Celem programu jest przede wszystkim zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, redukcja emisji CO2 do atmosfery, wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną i wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii bez dodatkowych opłat. 

Wszystkich edycji programu było już 5. Natomiast dotacje na magazyn energii,
zgodnie z zapowiedziami wiceministra klimatu i środowiska, pojawiły się w czwartej edycji programu. Kwota dofinansowania na magazyn energii nie przekraczała 50 procent kosztu zakupu. 

Eksperci podkreślają, że włączenie magazynów energii do programu dopłat, to bardzo dobra informacja dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Ponadto, im więcej będzie magazynów energii, tym lepiej dla sieci elektroenergetycznej, która w polskim systemie jest przestarzała. 
Promowanie magazynów energii jest oczywiście także związane z wchodzącą w życie na początku kwietnia 2022 roku nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. 

Od tego momentu zmienił się system rozliczenia prosumentów. Właściciele instalacji fotowoltaicznych, którzy podłączą się do publicznej sieci po 31 marca 2022 roku, będą się rozliczać już na nowych zasadach, czyli w ramach tzw. net billingu (rozliczenie energii w czasie rzeczywistym). Dlatego też ma być promowana tzw. autokonsumpcja oraz magazynowanie energii. 

 

 

Z dotacji mogli korzystać odbiorcy, którzy wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Ale również osoby, które rozliczają się w systemie net-billing.
Aktualnie można korzystać z 5 edycji programu na rok 2023. Do magazynu energii można było dostać dofinansowanie o wysokości 16 tys. złotych, natomiast do magazynu ciepła do 3 tys. złotych.

Jak dobrać magazyn energii elektrycznej do fotowoltaiki?

Magazyn energii musi być dobrany do instalacji fotowoltaicznej pod względem producenta, mocy i pojemności urządzenia. Co to znaczy? Urządzenie powinno być dopasowane do zapotrzebowania na energię danego gospodarstwa domowego, czy firmy.

Podczas wyboru magazynu energii, weź pod uwagę kilka kluczowych kwestii: 

  • moc urządzeń, które docelowo będą zasilane,

  • Twoje miesięczne i roczne zużycie energii,

  • czas, w którym instalacja fotowoltaiczna nie generuje energii (godziny nocne, pochmurne dni), 

  • gwarancja urządzenia.

Określenie mocy poboru energii również jest ważną kwestią. Dzięki niej dobierzesz odpowiednią moc instalacji i magazynu. Dzięki temu nigdy nie doprowadzisz do nadprodukcji lub deficytu energetycznego.

Magazyn energii to urządzenie, za pomocą którego można przechowywać nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę. Umożliwia on również całkowite wykorzystanie nagromadzonej nadwyżki prądu. Ponadto magazyn umożliwia większą autokonsumpcję, czyli wykorzystywanie wytworzonej energii na bieżąco. 

Dzięki urządzeniu będziesz mieć większą stabilność i niezależność energetyczną. Unikniesz również wzrostów i spadków obciążenia w sieci energetycznej.

 

Czy wiesz, że magazyny energii z funkcją back-up w przypadku przerw w dostawie energii z sieci zabezpieczają energetycznie urządzenia? Oznacza to, że dzięki takiej technologii nie musisz się martwić o przestoje w dostawie prądu. Pełnią funkcję zasilania awaryjnego.

 

Magazyn energii do fotowoltaiki – cena

Przeciętna cena magazynu energii do fotowoltaiki dla domu o pojemności około 10 kWh wynosi 23-28 tys. zł. Takie urządzenie gwarantuje zasilanie urządzeń przez nawet kilkanaście godzin. Cena magazynu rośnie wraz z jego większą pojemnością, mocą oraz lepszymi komponentami. 

Najistotniejsza jest pojemność akumulatora – od niej zależy, ile energii będzie można zmagazynować. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest moc urządzenia. Im większa moc, tym więcej urządzeń elektrycznych będzie można zasilić. Obecnie na rynku dominują akumulatory litowo-jonowe, żelowe i litowo-żelazowo-fosforanowe. 

Sprawdź, czy montaż magazynu energii w firmie jeszcze się opłaca – magazyn energii cena. Tutaj przeczytasz najświeższe aktualności.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii?

  1. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, która trafia do falownika (inwertera).

  2. Następnie wytworzona energia elektryczna zasila urządzenia w domu.

  3. Kolejno nadwyżka prądu trafia do magazynu.

  4. Gdy bieżąca produkcja energii jest niższa, niż aktualne zapotrzebowanie, prąd jest pobierany z magazynu.

  5. W przypadku wykorzystania całego zmagazynowanego prądu możesz odebrać energię z sieci elektroenergetycznej.

 

 

 

Jednak na jakich zasadach odbywa się odbieranie energii z sieci? 1 kwietnia 2022 roku weszła nowa metoda rozliczenia, net-billing. Zgodnie z nią wyprodukowana z fotowoltaiki nadwyżka energetyczna musi być sprzedawana do sieci. Nie ma już możliwości magazynowania naprodukowanej energii w sieci. Dlatego w sytuacji, kiedy Twój pobór energii jest większy niż jej produkcja, za prąd z sieci musisz zapłacić zgodnie z aktualnie obowiązującą stawką. 

W przypadku takich zasad zakup magazynu energii jest bardziej opłacalny niż kiedykolwiek. Dlaczego? Ponieważ zyskujesz całkowitą niezależność od obowiązujących stawek za prąd, w związku z czym nie musisz się przejmować wysokimi rachunkami. 

Dlaczego warto inwestować w magazyn energii? Zalety urządzenia 

  • Dobry duet z fotowoltaiką 

Całą energię, którą wyprodukujesz, wykorzystasz na swoje potrzeby. Odpowiednim do tego czasem będą na przykład pochmurne dni, godziny nocne lub po prostu okres jesienno zimowy. 

  • Bezpieczeństwo energetyczne

Magazyn energii ochroni Twoją instalację elektryczną przed zwarciami czy przeciążeniami sieci energetycznej. Zapewni również zasilanie awaryjne w razie przerw w dostawie energii. 

  • Długa żywotność 

Obecnie magazyn prądu, jeśli jest odpowiednio eksploatowany, może służyć 20-30 lat.

Czy opłaca się magazynować energię elektryczną?

W sieci widnieje wiele pytań o to, czy magazyny energii do fotowoltaiki w ogóle jest opłacalnym wyborem w naszym klimacie. Odpowiedź jest krótka i jasna – tak. Aktualnie produkowane magazyny litowo-jonowe są bardzo wydajne, przystępne cenowo i co najważniejsze, mają długotrwałą gwarancję użytkowania. 

Zatem dzięki takiemu urządzeniu na prawdę wiele zyskasz. A dzięki aktualnie obowiązującym dofinansowaniom, zaoszczędzisz na inwestycji nawet 40% jej całkowitego kosztu.

Magazyn energii do fotowoltaiki – Czy montaż jest skomplikowany? 

Fotowoltaika + magazyn energii, przy montażu tych dwóch urządzeń nie są wymagane żadne roboty budowlane. Całe działanie z reguły przeprowadza specjalista, który ma wiedzę na temat budowy konkretnych typów urządzeń. 

Przeprowadzenie całego działania z reguły trwa od 1 do 2 dni w zależności od pokrycia i nachylenia dachu lub warunków panujących na ziemi. 

Montując instalację fotowoltaiczną na gruncie, musisz pamiętać, że najlepszą klasą ziemi do tego typu działań jest klasa IV i gorsze. Zatem łączenie fotowoltaiki z magazynami energii to szybki zabieg, który przynosi dużo korzyści.

Czy jest potrzebne specjalne pomieszczenie dla magazynów energii?

Magazyn energii nie musi być przechowywany w specjalnie wydzielonym dla niego pomieszczeniu. Najlepszym miejscem dla urządzenia jest kotłownia lub pomieszczenie techniczne. Jedynym parametrem, który musi spełniać konkretne warunki środowiska urządzenia, jest temperatura. 

Baterie urządzenia pracują najbardziej wydajnie w temperaturze od 10 do 30°C. Z reguły magazyn energii montuje się w pobliżu falownika fotowoltaiki.

 

 

Podsumowanie:

  1. Czwarta edycja programu Mój Prąd była pierwszą, dzięki której można było uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki.

  2.  Aby dobrać odpowiedni magazyn energii do fotowoltaiki należy zwrócić szczególną uwagę na: moc urządzenia, miesięczne i roczne zużycie energii, a także czas trwania urządzenia.

  3. Cena magazynu energii uwarunkowana jest jego wielkością, mocą i rodzajem producenta.

  4. Podczas doboru magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej, musisz zwrócić uwagę na jego wielkość i firmę, która ją wyprodukowała. Nie wszystkie modele do siebie pasują.

  5. Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwoli Ci zaoszczędzić i uzyskać niezależność energetyczną. Poza tym zredukujesz emisję CO2 do atmosfery. 

  6. Magazynowanie energii jest opłacalne. Dzięki takiemu działaniu zaoszczędzisz na opłatach za energię pobieraną z sieci.

  7. Montaż magazynu energii jest bardzo prosty. Jednak to ważne, aby zostawić go specjalistą, którzy są przeszkoleni w tej kwestii. 

  8. Idealnym miejscem do przechowywania magazynu energii jest pomieszczenie gospodarcze. Jedyny parametr, który musi ono spełniać, to odpowiednia temperatura. Przedział 10-30°C jest optymalnym.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Fotowoltaika czy się opłaca?
03 Listopad 2021
Wiele osób traktuje fotowoltaikę jako po prostu inwestycję, która w domyśle powinna się zwrócić jak najszybciej. Producenci instalacji PV przekonują, ...
Na co zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne?
04 Październik 2022
Oszczędność energii elektrycznej to rzecz kluczowa, jeśli zależy nam na zredukowaniu opłat za prąd. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na mont...
Co to jest bilansowanie 1:1?
19 Czerwiec 2022
Bilansowanie 1:1 to w ostatnim czasie często poruszany temat przez osoby zainteresowane fotowoltaiką. Na czym polega ten system rozliczenia dla prosum...
Żywotność paneli fotowoltaicznych
30 Grudzień 2021
Technologia paneli fotowoltaicznych mocno się rozwija. Dziś ich żywotność wynosi nawet 30-35 lat. Standardem jest ochrona gwarancyjna na okres aż 25 l...
 Panele fotowoltaiczne cena już od 90 zł/szt. Sprawdź, które wybrać!
25 Październik 2018
Fotowoltaika to coraz chętniej wybierany sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Ogniwa są montowane najczęściej na dachach budynków jednorodzinnych...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7