Poradniki
Start Poradniki Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?
Artykuł

Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?

Magazyn energii w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Dotację na jego zakup będzie można otrzymać w ramach nowej edycji programu Mój Prąd 4.0.

magazyn energii do fotowoltaiki

Photo by Sungrow EMEA on Unsplash

Dotacje na magazyny energii - Mój Prąd 4.0 

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra klimatu i środowiska, dotacje na magazyny energii mają się pojawić już w kolejnej edycji programu Mój Prąd. Prawdopodobnie kwota dofinansowania na magazyn energii nie będzie przekraczać 50 procent kosztu zakupu. 

Eksperci podkreślają, że włączenie magazynów energii do programu dopłat, to bardzo dobra informacja dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Ponadto, im więcej będzie magazynów energii, tym lepiej dla sieci elektroenergetycznej, która w polskim systemie jest przestarzała. 

Promowanie magazynów energii jest oczywiście także związane w wchodzącą w życie na początku kwietnia 2022 roku nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Od tego momentu zmienia się system rozliczenia prosumentów. Właściciele instalacji fotowoltaicznych, którzy podłączą się do publicznej sieci po 31 marca 2022 roku będą się rozliczać już na nowych zasadach - w ramach tzw. net billingu (rozliczenie energii w czasie rzeczywistym). Dlatego też ma być promowana tzw. autokonsumpcja oraz magazynowanie energii. 

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyn energii musi być optymalnie dobrany do instalacji fotowoltaicznej. Co to znaczy? Powinien w pełni odpowiadać na zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa domowego. Wybierając magazyn energii powinno się wziąć pod uwagę dwie kwestie: 

  • moc urządzeń, jaką będzie docelowo miał zasilać,
  • czas, w którym instalacja fotowoltaiczna nie generuje energii (godziny nocne, dni mocno zachmurzone). 

Magazyn energii to urządzenie, za pomocą którego można przechowywać nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę. Dzięki temu można w 100 procentach wykorzystać nagromadzone nadwyżki. Ponadto urządzenie umożliwia większą autokonsumpcję, czyli wykorzystywanie wytworzonej energii na bieżąco. 

Dzięki magazynowi energii właściciel instalacji fotowoltaicznej ma większą stabilność oraz niezależność energetyczną. Pozwala na uniknięcie wzrostów czy spadków obciążenia w sieci energetycznej. Ponadto urządzenia z funkcją back-up w przypadku przerw w dostawie energii z sieci, zapewniają zasilanie i tworzą tzw. wyspę energetyczną.  

Magazyn energii do fotowoltaiki cena

Przeciętna cena magazynu energii do fotowoltaiki dla domu o pojemności około 10 kWh wynosi 23-28 tys. zł. Takie urządzenie gwarantuje zasilanie urządzeń przez nawet kilkanaście godzin. Cena magazynu rośnie wraz z jego większą pojemnością, mocą oraz lepszymi komponentami. 

Najistotniejsza jest pojemność akumulatora - od tego zależy, ile energii będzie można zmagazynować. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest moc urządzenia. Im większa moc, tym więcej urządzeń elektrycznych będzie można zasilić. Obecnie na rynku dominują akumulatory litowo-jonowe, żelowe i litowo-żelazowo-fosforanowe. 

Sprawdź, czy montaż magazynu energii w firmie jeszcze się opłaca - magazyn energii cena. Najświeższe aktualności.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii? 

  1. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, która trafia do falownika (inwertera).
  2. Wytworzona energia elektryczna zasila urządzenia w domu.
  3. Nadwyżka energii trafia do magazynu.
  4. Gdy bieżąca produkcja energii jest niższa, niż zapotrzebowanie energia jest pobierana z magazynu.
  5. W przypadku odebrania całej zmagazynowanej energii, możesz odebrać energię z sieci elektroenergetycznej. 

Dlaczego warto inwestować w magazyn energii? Zalety urządzenia 

  • Dobry duet z fotowoltaiką 

100 procent wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną nadwyżek energii, wykorzystasz na swoje potrzeby. Zmagazynowaną energię wykorzystasz w pochmurne dni czy w godzinach nocnych. 

  • Bezpieczeństwo energetyczne

Magazyn energii ochroni Twoją instalację elektryczną przed zwarciami czy przeciążeniami sieci energetycznej. Zapewni także zasilania w razie przerwy energii. 

  • Długa żywotność 

Obecnie magazyn energii, jeśli jest odpowiednio eksploatowany może służyć 20-30 lat. 

FAQ

Czy opłaca się magazynować energię?

Tak, obecnie produkowane magazyny litowo-jonowe są wydajne i dostępne w przystępnej cenie. 

Czy montaż magazynu energii jest skomplikowany? 

Montaż powinien być wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Nie są wymagane żadne roboty budowlane. 

Czy jest potrzebne specjalne pomieszczenie dla magazynu?

Nie jest wymagane specjalne pomieszczenie. Idealnym pomieszczeniem jest kotłownia lub inne techniczne pomieszczenie. Wymagana jest jednak odpowiednia temperatura. Baterie najlepiej pracują w temperaturach w zakresie od 10 do 30°C. W przypadku fotowoltaiki magazyn energii jest montowany w pobliżu falownika. 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak wyglądają rachunki za prąd z fotowoltaiką?
06 Grudzień 2021
Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twój rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj nasz artykuł.
6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę
23 Listopad 2016
Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Dziś przedstawi...
Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
03 Październik 2021
Jednym z warunków efektywnego działania instalacji PV jest prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę, aby wydajność przydomowej e...
Fotowoltaika zmiany od kiedy? Czy to się jeszcze opłaca?
08 Marzec 2022
1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wówczas dla nowych prosumentów “zniknie” tzw. syste...
Fotowoltaika zmiany w 2022 - co czeka prosumentów?
25 Październik 2021
Pomimo tego, że rok 2022 zbliża się dużymi krokami nadal do końca nie wiadomo, jakie zmiany dot. fotowoltaiki wejdą w życie. Czy od nowego roku inwest...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7