Poradniki
Start Poradniki Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania i nowe warunki programu
Artykuł

Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania i nowe warunki programu

W połowie kwietnia 2022 roku ruszyła kolejna edycja dotacji na fotowoltaikę. Jaka jest wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0? Jakie są nowe warunki otrzymania środków?

mój prąd kwota dofinansowania

Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania

Wysokość dofinansowania w czwartej już edycji programu Mój Prąd jest bardzo powiązania z inwestycją w dodatkowe rozwiązania. Inaczej mówiąc, więcej środków z programu można otrzymać, jeśli oprócz fotowoltaiki zainwestujesz także w magazyn energii. 

Kwoty dotacji w Mój Prąd 4.0:

 • do 4 000 zł - wyłącznie na instalację fotowoltaiczną,
 • do 5 000 zł na zestaw PV sprzężony z innym elementem,
 • do 5 000 zł na magazyn ciepła,
 • do 7 500 zł na magazyn energii, 
 • do 3 000 zł na system zarządzania energią (EMS) 
 • do 3 000 zł na system zarządzania energią w domu (HEMS).

Dofinansowanie na EMS lub HMS jest uzależnione od inwestycji w magazyn ciepła lub magazyn energii. Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć kwoty 20 500 zł. 

Przykład: Inwestując w instalację fotowoltaiczną, magazyn energii i system jego zarządzenia można z programu Mój Prąd 4.0 otrzymać nawet 15 500 zł. 

Wsparciem są objęte te koszty, które zostaną poniesione w okresie od 01.02.2020 do 31.12.2023 roku. Przed złożeniem wniosku o dotację należy dane przedsięwzięcie zakończyć. 

oferty na fotowoltaikę

Nowe warunki w programie Mój Prąd 4.0 

Z uwagi m.in. na to, że trzecia edycja programu cieszyła się sporym zainteresowaniem i środki wyczerpały się w błyskawicznym tempie, było wiadomo że nowa odsłona przynosi nowe warunki przyznawania dotacji. 

W programie Mój Prąd 4.0 większy priorytet mają te rozwiązania, które powodują zwiększenie autokonsumpcji w miejscu produkcji energii. Obecne cele programu dotacji: 

 • wzrost wytwarzania prądu z instalacji fotowoltaicznych lub zwiększenie autokonsumpcji wyprodukowanej energii poprzez jej magazynowanie, 
 • lepsza efektywność zarządzania energią w Polsce. 

Dlatego też dofinansowanie można uzyskać nie tylko na fotowoltaikę, ale i także magazyny energii i ciepła oraz inne rozwiązania, które zwiększają autokonsumpcję. Na nowy model wsparcia wpływ miało wprowadzenie nowego systemu rozliczeń prosumentów, czyli net-billingu. Taki model ma po pierwsze ograniczyć przewymiarowywanie instalacji fotowoltaicznych, a z drugiej strony zwiększyć autokonsumpcję. 

Kto może wnioskować o dotację? 

Program dotacji jest skierowany do osób fizycznych, które chcą wytwarzać energię na własne potrzeby. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji konieczne jest zawarcie umowy kompleksowej. 

Środki można uzyskać tylko i wyłącznie na nową instalację PV, której moc mieści się w przedziale od 2 do 10 kW. To oznacza, że dofinansowania nie uzyska właściciel zestawu PV, który dokona jej rozbudowy czy przebudowy. 

Nowością jest to, że udział w programie i uzyskanie dotacji jest związane z korzystaniem z nowego modelu rozliczeń dla prosumentów. Środki otrzymają wyłącznie te osoby, które:

 • zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej po dacie 01.04.2022 roku lub 
 • przejdą z systemu opustów na net-billing. 

Wnioski mogą składać również te osoby, które już wcześniej uzyskały dotację na zestaw PV. Dla nich jednak obowiązuje zmniejszona wysokość dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. 

Warto wspomnieć, że dotacje z programu Mój Prąd 4.0 nie otrzymają osoby, które już skorzystały z innego dofinansowania na panele fotowoltaiczne, które nie przewidywało uzyskania dodatków bezzwrotnych środków publicznych. Dotacje nie można także uzyskać na te urządzenia do magazynowania ciepła, które nie wpływają bezpośrednio na autokonsumpcję. 

Magazyny energii a program Mój Prąd 

Z programu Mój Prąd można otrzymać środki na urządzenia do magazynowania energii. W przypadku magazynów ciepła dotacja obejmuje m.in. pompy ciepła z przeznaczeniem do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, bufory ciepła do fotowoltaiki bądź współpracujące z pompą ciepła lub piecem elektrycznym. 

Dofinansowanie można także uzyskać na również na magazyn energii. Jego pojemność nie może być mniejsza niż 2 kWh, a cena za 1 kWh nie może być wyższa od kwoty 4 000 zł. 

Podsumowanie:

 1. Kwoty dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0 są uzależnione od podjętych przedsięwzięć i mogą maksymalnie wynieść 20 500 zł.
 2. Nabór wniosków do nowej edycji programu ruszył 15 kwietnia 2022 roku.
 3. Głównym celem kolejnej odsłonu Mojego Prądu jest zwiększenie autokonsupcji i efektywności energetycznej. 
 4. Z programu można uzyskać środki także na magazyn energii lub ciepła. 
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

 Fotowoltaika dotacje. Jakie są warunki programów, ile można otrzymać?
23 Sierpień 2021
Dofinansowanie na własną elektrownie słoneczną można otrzymać z kilku źródeł. Najpopularniejsze z nich to “Mój prąd” oraz “Program Czyste Powietrze”. ...
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Które wybrać?
06 Grudzień 2021
Panele to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też wybór rodzaju modułu jest kluczowy dla całej inwestycji. Obecnie prym na rynku...
 Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?
03 Październik 2021
Odpowiednia moc paneli fotowoltaicznych zagwarantuje, że przydomowa elektrownia słoneczna zaspokoi zapotrzebowanie na prąd oraz pozwoli sporo zaoszczę...
Fotowoltaika zmiany w 2022 - co czeka prosumentów?
25 Październik 2021
Pomimo tego, że rok 2022 zbliża się dużymi krokami nadal do końca nie wiadomo, jakie zmiany dot. fotowoltaiki wejdą w życie. Czy od nowego roku inwest...
Przedsiębiorca jako prosument, czyli fotowoltaika dla firm
26 Listopad 2020
Nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy mogą korzystać z energii ze słońca. Instalacje fotowoltaiczne są w firmach coraz bardziej popularne. Duży w...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7