Poradniki
Start Poradniki Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?
Artykuł

Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?

Zanim zdecydujesz się zamontować na dachu własną elektrownie słoneczną dowiedz się, jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych.

 

wymiary paneli fotowoltaicznych

Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych

Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych wynoszą obecnie 166 cm x 100 cm. Często jednak można się spotkać z podobnymi rozmiarami modułów PV:
164,5 cm x 99,5 cm;
168 cm x 100 cm;
165 cm x 100,3 cm. 

Panele monokrystaliczne, a więc panele obecnie najbardziej wydajne na rynku, w powyższych rozmiarach mają moc 310-340 Wp. Ten rodzaj modułów najczęściej jest montowany na dachach budynków. 

Przykładowe wymiary paneli fotowoltaicznych 450w to 212 cm x 105,2 cm. Taki moduł monokrystaliczny składa się z 144 ogniw i waży 25 kg. 

porównanie fotowoltaika

Niestandardowe wymiary paneli fotowoltaicznych

Panele PV w wymiarach niestandardowych stosuje się głównie w przypadku przemysłowych zastosowań. Chodzi tutaj o elektrownie słoneczne, które produkują energię elektryczną na potrzeby przedsiębiorstw. Zazwyczaj takie moduły fotowoltaiczne mają wymiary 100 cm x 200 cm i składają się z 72 ogniw. Taki panel może osiągnąć moc 360-435 Wp. 

Ile ważą panele fotowoltaiczne? 

Panel fotowoltaiczny waży od 18 do 25 kg (w standardowym rozmiarze). Planując montaż instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na nośność, jaką ma dany dach. Zdaniem specjalistów nie może być mniejsza niż 250 kg/m2. Obciążenie panelami wynosi z kolei średnio 20 kg/m2. 

Wymiary paneli a rozmiar instalacji PV 

Od rozmiaru panelu jest uzależniony rozmiar całej instalacji PV.  Moduły o identycznej liczbie ogniw fotowoltaicznych mają niemal ten sam wymiar.  Różnicę, i to w sumie niewielką można zauważyć dopiero przy większej elektrowni słonecznej. 

Najbardziej istotną kwestią jest jednak moc całej instalacji fotowoltaicznej. To oznacza, że na dachu czy na gruncie, należy zamontować taką ilość paneli, które w sumie będą w stanie wyprodukować taką ilość energii elektrycznej, aby zaspokoić zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego.

Im większa moc modułu, tym mniejszy rozmiar instalacji PV. Wybierając panel o większej mocy np. 500 Wp spowoduje, że na fotowoltaikę przeznaczysz mniejszą powierzchnię np. dachu. 

Wybierając wielkość paneli oraz całej instalacji fotowoltaicznej zwróć szczególną uwagę na:

 • rozmiar dachu

Przed zakupem paneli należy wyliczyć powierzchnię dachu, którą chcesz przeznaczyć na fotowoltaikę. Montaż paneli jest rekomendowany również na niewielkich dachach - tzn. o powierzchni mniejszej niż 150 m2. 

 • lokalizację połaci względem kierunków świata

Kluczowe jest ułożenie dachu pod względem kierunków świata. Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane w kierunku południowym lub południowo-wschodnim bądź południowo-zachodnim. 

 • zacienienie 

Panele PV aby mogły w pełni produkować energię nie mogą być zacienione. Nawet niewielkie zacienienie może spowodować, że instalacja nie będzie w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości energii. 

 • kształt dachu 

Pod względem montażu istotne znaczenie ma kształt dachu. Zdecydowanie łatwiej jest zamontować moduły fotowoltaiczne na powierzchni prostokątnej. 

 • zużycie energii 

Moc instalacji, a więc i paneli powinna być odpowiednio dobrana do zapotrzebowania na prąd. 

oferty fotowoltaika

Zapotrzebowanie na energię elektryczną - jak ją obliczyć? 

Aby obliczyć, jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną przez dane gospodarstwo domowe, należy przeanalizować faktury za prąd z całego roku. Na rachunkach znajdziesz informację o zużyciu energii w danych okresach rozliczeniowych. Wystarczy te dane zsumować, aby uzyskać informację o rocznym zużyciu prądu. 

Dodatkowo należy się zastanowić, czy w najbliższych miesiącach czy latach zużycie energii nie zwiększy się z uwagi na np. zmianę systemu ogrzewania na elektryczne czy zakup sprzętu energochłonnego. 

Mając takie dane można przystąpić do określenia mocy instalacji fotowoltaicznej. Przyjmuje się, że moc zestawu PV powinna być tak dobrana, aby była w stanie wytworzyć o 20 procent energii więcej, niż wynosi zapotrzebowanie. 

Fotowoltaika na dachu - co zrobić, gdy dach jest za mały? 

Jeśli panele fotowoltaiczne nie mogą być zamontowane na dachu z uwagi na   niewielką powierzchnię, to dobrym rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki na gruncie. Oczywiście pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednią powierzchnią.                                                                                                                                                                             

Wybierając miejsce montażu zestawu PV należy unikać przede wszystkim jakichkolwiek źródeł zacienienia. Pamiętaj, aby panele były skierowane na południe. 

Zalety fotowoltaiki na gruncie: 

 • łatwy dostęp np. w razie konieczności czyszczenia paneli, 
 • dobra wentylacja modułów (brak problemów z przegrzaniem),
 • optymalizacja ustawienia paneli względem słońca (lepsza wydajność),
 • zagospodarowanie niewykorzystanych gruntów. 

Do wad montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie z całą pewnością należy zaliczyć wyższy koszt (dodatkowe rusztowania) oraz większe ryzyko kradzieży i zniszczenia. 

Podsumowanie:

 1. Wymiary paneli fotowoltaicznych oraz ich waga to kwestie uzależnione od mocy.
 2. Instalacja PV powinna być dopasowana do potrzeb gospodarstwa domowego. 
 3. Im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym większe wymiary oraz moc paneli fotowoltaicznych. 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Fotowoltaika czy się opłaca?
03 Listopad 2021
Wiele osób traktuje fotowoltaikę jako po prostu inwestycję, która w domyśle powinna się zwrócić jak najszybciej. Producenci instalacji PV przekonują, ...
Magazyn energii do fotowoltaiki - jak wybrać, ile kosztuje?
18 Marzec 2022
Magazyn energii w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. Dotację na jego zakup będzie można otrzymać w ramach nowej edycji programu Mój Prąd 4...
Opłata mocowa a fotowoltaika – czy dotknie prosumentów?
21 Styczeń 2021
Nowy rok oznacza podwyżki kosztów energii elektrycznej. Na kwotę, którą widzimy na naszej fakturze za prąd, składa się nie tylko koszt zużytej energii...
Na co zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne?
04 Październik 2022
Oszczędność energii elektrycznej to rzecz kluczowa, jeśli zależy nam na zredukowaniu opłat za prąd. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na mont...
6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę
23 Listopad 2016
Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Dziś przedstawi...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7