Poradniki
Start Poradniki 6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę
Artykuł

6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę

Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Dziś przedstawiamy 6 powodów, dla których warto postawić na własny prąd ze Słońca.

1. Mniejsze rachunki za prąd

Wytwarzanie własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej przyczynia się do zmniejszenia wysokości rachunków za energię elektryczną kupowaną z sieci, dzięki temu, iż urządzenia domowe (lub firmowe) w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany z mikroelektrowni fotowoltaicznej.

Chociaż instalacja fotowoltaiczna wymaga inwestycji, która początkowo wydaje się wysoka, to będzie się ona stopniowo zwracać w postaci spadku rachunków za energię. Opłacalność modułów fotowoltaicznych rośnie z roku na rok, szczególnie w obliczu prognozowanych podwyżek cen energii elektrycznej pobieranej z sieci. Z instalacji o mocy 1 kWp, który będzie skierowany w odpowiednią stronę i pod odpowiednim kątem, można wyprodukować nawet 1000 kWh energii rocznie. Przyjmijmy, że statystyczna polska rodzina rocznie, na potrzeby gospodarstwa domowego, pobiera nawet do 5000 kWh energii. W zależności od mocy falownika, tego elementu sytemu fotowoltaicznego, który przekształca prąd stały na prąd zmienny, można mówić, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp jest wstanie wyprodukować ok. 80% rocznego zapotrzebowania (4000 kWh) energii elektrycznej. Trudno znaleźć inne rozwiązania, które obniżą koszty energii elektrycznej w tak znaczącym stopniu.

Wprowadzając zachowania, które mają na celu obniżenie zużycia energii oraz wykorzystując własną energię z instalacji fotowoltaicznej można znacznie zredukować koszty rachunków za prąd przez wiele lat.

2. Bezobsługowość instalacji i długa żywotność modułów fotowoltaicznych

Jedną z najważniejszych zalet instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość. Po montażu modułów, czy to na dachu czy gruncie, nie jest wymagana dodatkowa obsługa instalacji. Produkcja energii oraz jej przesył jest automatyczny. Eksploatacja instalacji jest praktycznie rzecz biorąc bezkosztowa, instalacja nie ma elementów ruchomych i nie wymaga stałego serwisowania. Co pięć lat w obiekcie budowlanym powinna być przeprowadzona kontrola instalacji elektrycznej, w tym instalacji fotowoltaicznej. W przypadku widocznych, trwałych zabrudzeń np. odchody ptaków zaleca się umycie modułów fotowoltaicznych, żeby zachować poziom produkcji energii elektrycznej. Jedynym wydatkiem może być okresowe mycie modułów fotowoltaicznych, co w polskich warunkach powinno być przeprowadzane średnio raz w roku, po okresie zimowym. Warto co jakiś czas sprawdzić wygląd modułów i w przypadku mocnego zanieczyszczenia usunąć wszelkie zabrudzenia. Moduły fotowoltaiczne cechują się wysoką trwałością, czego potwierdzeniem jest gwarancja producencka na nominalną moc wyjściową na poziomie 80% przez 25 lat.

Firma innogy Polska oferuje instalacje fotowoltaiczne w 2 wariantach:

  • Oferta Pionierskaz gwarancją producenta na 10 lat oraz z gwarancją liniową na moc 25 lat (moduły monokrystaliczne w technologii PERCfirmy JA Solar),
  • Oferta Inwestorskaz gwarancją producenta na 10 lat oraz gwarancją na moc 25 lat (moduły polikrystaliczne firmy BenQ).

Komponenty i podzespoły instalacji fotowoltaicznej są najwyższej jakości i pochodzą od najlepszych na rynku producentów (JA Solar, BenQ, Fronius, SMA, Solar Log) – to gwarantuje niezawodność instalacji. W skali roku sprawność ogniwa fotowoltaicznego spada maksymalnie 0,6%, innogy Polska gwarantuje kompleksową usługę montażu instalacji. Eksperci służą pomocą od początku do końca realizacji inwestycji. Firma zapewnia prawidłowy i zgodny ze standardami bezpieczeństwa montaż całej instalacji.

3. Ochrona środowiska

Za montażem instalacji fotowoltaicznej przemawiają nie tylko kwestie oszczędnościowe. Korzystając z fotowoltaiki dbamy o środowisko naturalne. Fotowoltaika w procesie produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego nie emituje żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Przez ponad 25 lat produkcja energii elektrycznej odbywa się w sposób bez-emisyjny (brak emisji dwutlenku węgla, tlenku węgla, tlenku azotu, tlenku siarki oraz szkodliwych dla zdrowia pyłów). Fotowoltaika nie generuje hałasu oraz nie zużywa zasobów wody pitnej do wytwarzania energii. W instalacji fotowoltaicznej jakiekolwiek dźwięki wydaje tylko odpowiadający za przetwarzanie prądu stałego na przemienny falownik, którego poziom głośności wynosi do 50 dB(A).

Nie wykazano także szkodliwości modułów fotowoltaicznych dla flory i fauny. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne podnoszą prestiż nieruchomości oraz wpływają na jej wartość. Do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystuje się powszechnie występujący krzem oraz aluminium, dzięki czemu w 100% ulegają recyklingowi. Ponadto fotowoltaika przyczynia się do oszczędzania wody. Produkcja prądu dzięki instalacji fotowoltaicznej w przeciwieństwie do elektrowni konwencjonalnych odbywa się bez udziału wody. Wszystko to czyni z fotowoltaiki jedno z najczystszych źródeł energii na świecie. Warto podkreślić, że jest również jednym z najważniejszych OZE w zakresie zainstalowanych mocy na świecie. Szacuje się, że w ciągu zaledwie godziny do Ziemi dociera taka ilość energii słonecznej, która odpowiada rocznemu globalnemu zapotrzebowaniu.

4. Możliwość finansowania

Osoby inwestujące w technologie fotowoltaiczne mogą skorzystać z wielu możliwości dofinansowania. innogy Polska zapewnia wsparcie zarówno merytoryczne, jak i formalne w znalezieniu odpowiedniej formy dofinansowania. Wspiera Klientów także na etapie przygotowania wniosków skierowanych do instytucji zewnętrznych w celu pozyskania środków na instalacje fotowoltaiczną. innogy współpracuje z instytucjami finansowymi, dzięki czemu osoby lub firmy inwestujące w czystą energię mogą skorzystać także z dogodnych form finansowania: nisko oprocentowanego kredytu lub leasingu.

5. Większa niezależność cenowa

Fotowoltaika to również większa niezależność od podwyżek cen energii, w tym kosztów dystrybucji przez wiele lat. Im bardziej wzrasta cena energii elektrycznej, tym czas zwrotu z inwestycji w mikroelektrownie fotowoltaiczną jest krótszy. Analizy cen energii w ostatnich latach wykazują sukcesywny wzrost cen energii elektrycznej. Można zdecydować się na ofertę z gwarancją ceny, ale nikt nie zagwarantuje nam, że nie wzrosną opłaty dystrybucyjne, a część z nich naliczanych jest na podstawie naszego zużycia. Elektrownia fotowoltaiczna produkuje prąd na potrzeby właściciela w związku, z czym jest on w mniejszym stopniu zależny od dostawcy energii. W pierwszej kolejności do zasilenia urządzeń domowych bądź firmowych wykorzystywana jest energia produkowana przez moduły fotowoltaiczne. Nadwyżka wyprodukowanej energii powinna zasilać inne obszary, tak aby użytkownik mógł ją w całości eksploatować na własne potrzeby, na przykład może być przeznaczona na podgrzewanie wody.

Maksymalne eksploatowanie instalacji to korzyść dla użytkownika, pozostałą nadwyżkę, której nie ma już na co przeznaczyć, można odprowadzić do sieci, aby móc się z niej rozliczyć na zasadach opisanych w ustawie o OZE.

Fotowoltaika to pewna inwestycja, niezależnie do ilości wyprodukowanej energii elektrycznej, stanowi ona o naszej większej niezależności względem dostawców. Odnawialne źródło energii, powstałe dzięki instalacji fotowoltaicznej może się stać wiodącym źródłem energii elektrycznej w naszym domu lub firmie.

6. Słońce jako niewyczerpalne źródło energii

Na sprawność instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników - rodzaj modułów, ich orientacja na dachu (lub gruncie, fasadzie) kąt nachylenia jak i procent zacienienia. Największą obawą dla osób rozważających zakup instalacji jest brak wystarczającego nasłonecznienia. Nasza strefa klimatyczna nie jest tu przeszkodą. Słońce jest niewyczerpalnym źródłem darmowej energii a instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd nawet w pochmurne dni.

Podkreślić należy, że moduły są bardziej efektywne w niższych temperaturach, bowiem w upalne dni mogą nagrzewać się, a ich wydajność może nieznacznie spaść. Moduły fotowoltaiczne są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz zróżnicowane warunki atmosferyczne (np. śnieg lub deszcz). Praca instalacji jest przerwana jedynie w nocy. Natomiast wiatr chłodzi moduły (szczególnie latem), co przekłada się na ich większą wydajność.

Polska znajduje się w takiej samej strefie klimatycznej, co Niemcy, które są liderem wysokości mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Europie. Usłonecznienie, czyli liczba godzin słonecznych w ciągu roku przypadająca na dany obszar, na który pada bezpośrednie promieniowanie słoneczne, wskazuje, że cały obszar naszego kraju jest w miarę jednakowo nasłoneczniony. Z danych publikowanych przez Instytut Metodologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), największe usłonecznienie występuje w Kołobrzegu, wynosi ponad 1620 godzin rocznie. W Warszawie Słońce świeci nieco mniej, bo 1579 godzin. Południe kraju, uważane za mniej słoneczną część kraju, z Zakopanem na czele, wykazuje 1467 godzin rocznie.

Właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą być spokojni, nasłonecznienie w Polsce jest na odpowiednim poziomie. Doradcy innogy Polska oferują dobór instalacji odpowiedniej do naszego zapotrzebowania na energię elektryczną czy konstrukcji dachowej.

innogy Polska

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Cenniki rwe/innogy - Sprawdź aktualne ceny kWh!
05 Maj 2015
Ile płacą mieszkańcy stolicy za energię elektryczną? Poznaj cennik sprzedawcy z Warszawy.
Fotowoltaika zmiany od kiedy? Czy to się jeszcze opłaca?
08 Marzec 2022
1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wówczas dla nowych prosumentów “zniknie” tzw. syste...
 Panele fotowoltaiczne cena już od 90 zł/szt. Sprawdź, które wybrać!
25 Październik 2018
Fotowoltaika to coraz chętniej wybierany sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Ogniwa są montowane najczęściej na dachach budynków jednorodzinnych...
Co to jest bilansowanie 1:1?
19 Czerwiec 2022
Bilansowanie 1:1 to w ostatnim czasie często poruszany temat przez osoby zainteresowane fotowoltaiką. Na czym polega ten system rozliczenia dla prosum...
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Które wybrać?
06 Grudzień 2021
Panele to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też wybór rodzaju modułu jest kluczowy dla całej inwestycji. Obecnie prym na rynku...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7