Rachunek za prąd bez fotowoltaiki
Niezależnie od tego, z którym sprzedawcą energii elektrycznej masz podpisaną umowę, na pierwszej stronie rachunku zapewne znajdziesz takie informacje jak: dane o adresacie, sprzedawcy prądu oraz kwotę do zapłaty. Z kolei na kolejnych stronach faktury znajduje się szczegółowe rozliczenie dot. zużycia energii elektrycznej.
W części rachunku dot. sprzedaży energii elektrycznej są dwie pozycje:
- energia czynna
W tym miejscu podana jest taryfa energetyczna (np. G11), okres rozliczeniowy (np. dwumiesięczny), zużycie energii elektrycznej (najczęściej podane w kWh), stawka za 1 kWh energii (może się różnić pomiędzy sprzedawcami).
- opłata handlowa
To stała opłata pobierana przez sprzedawcę energii elektrycznej. Pokrywa m.in. koszty obsługi klienta.
Na kolejny stronach faktury za prąd znajdują się opłaty dystrybucyjne, czyli te związane z dystrubucją prądu oraz utrzymaniem sieci energetycznej. Opłaty te są uiszczane na rzecz Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
Generalnie opłaty za energię elektryczną można podzielić na zmienne i stałe. Pierwszy rodzaj opłat zależy od zużycia energii elektrycznej, drugi z kolei nie jest od zależny od zużycia.
Bardzo łatwo je od siebie odróżnić na fakturze. Wystarczy spojrzeć na kolumnę o nazwie “ilość”. Opłaty zmienne są obliczane z uwzględnieniem kilowatogodzin. Z kolei opłaty stałe oblicza się w uwzględnieniem jednostki czasowej, czyli miesiąca.
Z dystrybucją energii są związane takie opłaty jak:
- opłata jakościowa
Jest związana z kosztami modernizacji oraz rozbudowy sieci energetycznej.
- opłata sieciowa zmienna
To koszty, które są naliczane związku z transportem energii za pośrednictwem sieci. Opłata jest uzależniona od zużycia prądu.
- opłata OZE
To kolejna opłata zmienna. Jest naliczana od drugiej połowy 2016 roku i ma być wsparciem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii.
- opłata sieciowa stała
Jej wysokość jest uzależniona od tego, czy dany budynek jest podłączony do sieci jednofazowej czy trójfazowej.
- opłata przejściowa
Opłata, której wysokość jest uzależniona od zużycia energii gospodarstwa domowego w skali roku. Obowiązują 3 progi: do 500 kWh/rok, 500-1200 kWh/rok, powyżej 1200 kWh/rok.
Opłata przejściowa ma zniknąć z rachunków za energię elektryczną w 2027 roku. Wtedy też zostanie spłacony dług związany z zerwaniem długoterminowych kontraktów z elektrowniami.
- opłata abonamentowa
Jest pobierana przez dystrybutora energii elektrycznej związku z kosztami obsługi klienta.
Prognoza zużycia prądu
Na fakturze możesz znaleźć także prognozę zużycia prądu. Oblicza się ją na podstawie twojego zużycia w poprzednich okresach rozliczeniowych.
Rachunki za prąd z fotowoltaiką
Po zamontowaniu i uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej z całą pewnością zauważysz zmiany na rachunku za prąd. Nie będzie w nim prognozy zużycia energii oraz zniknie kilka opłat. Pojawią się za to nowe pozycje tj. dane pomiarowe oraz rozliczenie energii, która została wprowadzona do sieci energetycznej.
Na takim rachunku znajdą się odczyty licznika dwukierunkowego, a więc sumę energii pobranej z sieci oraz wprowadzonej do sieci. Okres rozliczeniowy może wynieść 12 miesięcy. Faktura będzie zawierać szczegółowe dane dot. wprowadzonej i odebranej energii w systemie opustów 1:0,8. Jest również informacja o ewentualnej tzw. nadwyżce energii, którą można wykorzystać w ciągu roku od dnia jej wprowadzenia do energetycznej sieci.
Po zamontowaniu fotowoltaiki na rachunku znajdą się następujące opłaty związane z dystrybucją energią elektryczną:
- opłata sieciowa stała,
- opłata przejściowa
- abonament.
Jak przekonują eksperci rachunek za prąd po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej może się zmniejszyć o nawet 90 procent.
Jak wybrać ofertę na instalację fotowoltaiczną?
Ostatnie lata to niemal wysyp ofert na fotowoltaikę. Co oprócz ceny należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim jakość wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej.
Bez wątpienia najważniejszym komponentem zestawu PV są panele. To głównie od ich parametrów zależy, czy elektrownia słoneczna będzie działać w sposób efektywny. Najlepiej wybrać panele uznanej na świecie marki. Producent, który jest już na rynku fotowoltaicznym od wielu lat, daje gwarancję że panele są wysokiej jakości.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku falownika, inaczej inwertera. To urządzenie jest określane jako serce instalacji. Dzięki temu urządzeniu prąd stały jest zamieniany na prąd zmienny. Jak pokazują statystyki, to najbardziej awaryjny element zestawu PV.
Oferta na instalację fotowoltaiczną powinna zawierać informację na temat parametrów technicznych poszczególnych komponentów, okresy gwarancyjne oraz precyzyjne koszty zestawu PV oraz usługi transportu i montażu. Niektóre firmy proponują pomoc w uzyskaniu dofinansowania na fotowoltaikę.
Podsumowanie:
- Na rachunku za prąd z fotowoltaiką znajdziesz tylko 3 opłaty dystrybucyjne.
- Nowością jest zestawienie dot. energii pobranej oraz wprowadzonej do sieci energetycznej.
- Wybierając ofertę na instalację fotowoltaiczną nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną.