Poradniki
Start Poradniki Jak wyglądają rachunki za prąd z fotowoltaiką?
Artykuł

Jak wyglądają rachunki za prąd z fotowoltaiką?

Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twój rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj nasz artykuł.

rachunki za prąd z fotowoltaiką

Rachunek za prąd bez fotowoltaiki

Niezależnie od tego, z którym sprzedawcą energii elektrycznej masz podpisaną umowę, na pierwszej stronie rachunku zapewne znajdziesz takie informacje jak: dane o adresacie, sprzedawcy prądu oraz kwotę do zapłaty. Z kolei na kolejnych stronach faktury znajduje się szczegółowe rozliczenie dot. zużycia energii elektrycznej. 

 

W części rachunku dot. sprzedaży energii elektrycznej są dwie pozycje:

 • energia czynna 

W tym miejscu podana jest taryfa energetyczna (np. G11), okres rozliczeniowy (np. dwumiesięczny), zużycie energii elektrycznej (najczęściej podane w kWh), stawka za 1 kWh energii (może się różnić pomiędzy sprzedawcami). 

 • opłata handlowa 

To stała opłata pobierana przez sprzedawcę energii elektrycznej. Pokrywa m.in. koszty obsługi klienta. 

Na kolejny stronach faktury za prąd znajdują się opłaty dystrybucyjne, czyli te związane z dystrubucją prądu oraz utrzymaniem sieci energetycznej. Opłaty te są uiszczane na rzecz Operatora Systemu Dystrybucyjnego. 

Generalnie opłaty za energię elektryczną można podzielić na zmienne i stałe. Pierwszy rodzaj opłat zależy od zużycia energii elektrycznej, drugi z kolei nie jest od zależny od zużycia. 

Bardzo łatwo je od siebie odróżnić na fakturze. Wystarczy spojrzeć na kolumnę o nazwie “ilość”. Opłaty zmienne są obliczane z uwzględnieniem kilowatogodzin. Z kolei opłaty stałe oblicza się w uwzględnieniem jednostki czasowej, czyli miesiąca. 

 

Z dystrybucją energii są związane takie opłaty jak: 

 • opłata jakościowa  

Jest związana z kosztami modernizacji oraz rozbudowy sieci energetycznej.

 • opłata sieciowa zmienna 

To koszty, które są naliczane związku z transportem energii za pośrednictwem sieci. Opłata jest uzależniona od zużycia prądu. 

 • opłata OZE

To kolejna opłata zmienna. Jest naliczana od drugiej połowy 2016 roku i ma być wsparciem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii.  

 • opłata sieciowa stała

Jej wysokość jest uzależniona od tego, czy dany budynek jest podłączony do sieci jednofazowej czy trójfazowej.

 • opłata przejściowa  

Opłata, której wysokość jest uzależniona od zużycia energii gospodarstwa domowego w skali roku. Obowiązują 3 progi: do 500 kWh/rok, 500-1200 kWh/rok, powyżej 1200 kWh/rok.  

Opłata przejściowa ma zniknąć z rachunków za energię elektryczną w 2027 roku. Wtedy też zostanie spłacony dług związany z zerwaniem długoterminowych kontraktów z elektrowniami. 

 • opłata abonamentowa  

Jest pobierana przez dystrybutora energii elektrycznej związku z kosztami obsługi klienta. 

Prognoza zużycia prądu 

Na fakturze możesz znaleźć także prognozę zużycia prądu. Oblicza się ją na podstawie twojego zużycia w poprzednich okresach rozliczeniowych. 

Rachunki za prąd z fotowoltaiką 

Po zamontowaniu i uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej z całą pewnością zauważysz zmiany na rachunku za prąd. Nie będzie w nim prognozy zużycia energii oraz zniknie kilka opłat. Pojawią się za to nowe pozycje tj. dane pomiarowe oraz rozliczenie energii, która została wprowadzona do sieci energetycznej

Na takim rachunku znajdą się odczyty licznika dwukierunkowego, a więc sumę energii pobranej z sieci oraz wprowadzonej do sieci. Okres rozliczeniowy może wynieść 12 miesięcy. Faktura będzie zawierać szczegółowe dane dot. wprowadzonej i odebranej energii w systemie opustów 1:0,8. Jest również informacja o ewentualnej tzw. nadwyżce energii, którą można wykorzystać w ciągu roku od dnia jej wprowadzenia do energetycznej sieci. 

Po zamontowaniu fotowoltaiki na rachunku znajdą się następujące opłaty związane z dystrybucją energią elektryczną: 

 • opłata sieciowa stała,
 • opłata przejściowa
 • abonament. 

Jak przekonują eksperci rachunek za prąd po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej może się zmniejszyć o nawet 90 procent. 

Jak wybrać ofertę na instalację fotowoltaiczną? 

Ostatnie lata to niemal wysyp ofert na fotowoltaikę. Co oprócz ceny należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim jakość wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej. 

Bez wątpienia najważniejszym komponentem zestawu PV są panele. To głównie od ich parametrów zależy, czy elektrownia słoneczna będzie działać w sposób efektywny. Najlepiej wybrać panele uznanej na świecie marki. Producent, który jest już na rynku fotowoltaicznym od wielu lat, daje gwarancję że panele są wysokiej jakości. 

Podobnie sprawa wygląda w przypadku falownika, inaczej inwertera. To urządzenie jest określane jako serce instalacji. Dzięki temu urządzeniu prąd stały jest zamieniany na prąd zmienny. Jak pokazują statystyki, to najbardziej awaryjny element zestawu PV. 

Oferta na instalację fotowoltaiczną powinna zawierać informację na temat parametrów technicznych poszczególnych komponentów, okresy gwarancyjne oraz precyzyjne koszty zestawu PV oraz usługi transportu i montażu. Niektóre firmy proponują pomoc w uzyskaniu dofinansowania na fotowoltaikę. 

Podsumowanie:

 1. Na rachunku za prąd z fotowoltaiką znajdziesz tylko 3 opłaty dystrybucyjne. 
 2. Nowością jest zestawienie dot. energii pobranej oraz wprowadzonej do sieci energetycznej.
 3. Wybierając ofertę na instalację fotowoltaiczną nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną. 
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

 Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?
03 Październik 2021
Odpowiednia moc paneli fotowoltaicznych zagwarantuje, że przydomowa elektrownia słoneczna zaspokoi zapotrzebowanie na prąd oraz pozwoli sporo zaoszczę...
 Panele fotowoltaiczne cena już od 90 zł/szt. Sprawdź, które wybrać!
25 Październik 2018
Fotowoltaika to coraz chętniej wybierany sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Ogniwa są montowane najczęściej na dachach budynków jednorodzinnych...
Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
03 Październik 2021
Jednym z warunków efektywnego działania instalacji PV jest prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę, aby wydajność przydomowej e...
Cała prawda o fotowoltaice. Fakty i mity o energii ze słońca
30 Sierpień 2021
Fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się gałąź OZE, wokół której jednak krąży wiele nieprawdziwych informacji. Zakup instalacji fotowoltaicznej to ...
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Które wybrać?
06 Grudzień 2021
Panele to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też wybór rodzaju modułu jest kluczowy dla całej inwestycji. Obecnie prym na rynku...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7